تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87%20%D9%85%D8%B9%D9%86%D9%88%DB%8C1.jpg

سوره ابراهیم/ آیه 36: «رَب إِنهُنَّ أَضلَلْنَ کَثِیراً مِّنَ النَّاسِ فَمَن تَبِعَنى فَإِنَّهُ مِنى وَ مَنْ عَصانى فَإِنَّک غَفُورٌ رَّحِیمٌ»

در آیه فوق خواندیم که ابراهیم مى گوید: خداوندا کسانى که از من تبعیت کنند از من هستند. آیا پیروان ابراهیم تنها همان ها بودند که در عصر او یا اعصار بعد در کیش و مذهب او بوده اند و یا همه موحدان و خداپرستان جهان را - به حکم اینکه ابراهیم سمبل توحید و بت شکنى بود - شامل مى شود؟!


از آیات قرآن - آنجا که آئین اسلام را ملت و آئین ابراهیم معرفى مى کند به خوبى استفاده مى شود که دعاى ابراهیم همه موحدان و مبارزان راه توحید را شامل مى گردد.
در روایاتى که از ائمه اهل بیت (علیهم السلام ) نیز به ما رسیده این تفسیر تایید شده است. از جمله در روایتى از امام باقر (علیه السلام) مى خوانیم : «من احبنا فهو منا اهل البیت قلت جعلت فداک:منکم ؟! قال منا و الله،اما سمعت قول ابراهیم من تبعنى فانه منى»؛ هر کس ما را دوست دارد (و به سیره ما عمل کند) از ما اهل بیت است. راوى سؤ ال مى کند: فدایت شوم براستى از شما؟ فرمود: به خدا سوگند از ما است، آیا گفتار ابراهیم را نشنیده اى که مى گوید «من تبعنى فانه منى» هر کس از من پیروى کند او از من است).
این حدیث نشان مى دهد که تبعیت از مکتب و پیوند برنامه ها سبب ورود به خانواده از نظر معنوى مى شود.


در حدیث دیگرى از امام امیر المؤمنین على (علیه السلام ) مى خوانیم که فرمود: «نحن آل ابراهیم افترغبون عن ملة ابراهیم و قد قال الله تعالى فمن تبعنى فانه منى»؛ ما از خاندان ابراهیم هستیم آیا از ملت و آئین ابراهیم رو مى گردانید در حالى که خداوند (از قول ابراهیم چنین نقل مى کند) هر کس از من پیروى کند او از من است.

منبع:

تفسیر نمونه ج10 ص368

   #قرآن #خانواده

محتوای خبر ««خانواده معنوی ابراهیم» چه کسانی هستند؟» را در سایت «انوارطاها» ببینید