تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه حوزه های علمیه ــ کار مسجد و حسینیه این است که عصاره علم را با جان انسان گره زده و به عقیده تبدیل کند.

کار مسجد گره زدن علم با عقیده است

به گزارش ایکنا؛ آیت الله العظمی جواد آملی امروز 25 بهمن در ادامه جلسات تفسیر خود در مسجد اعظم قم گفت: منافقان در دید قرآن به حسب ظاهر نه از مومنان و نه از کفار هستند و مذبذب بین آنان هستند اما به حسب واقع، منافق، کافر است.

وی افزود: در سوره مائده فرمود اگر کسی تحت ولایت یهود و نصارا باشد در زمره خود آنان محسوب خواهد شد.

این مفسر قرآن با بیان اینکه بی عقیدگی، خودش کفر است تصریح کرد: خصلت منافق این است که به محض ایجاد اتفاق و رویدادی در جامعه اسلامی، فورا به دشمنان و کفار اطلاع می دهند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه این حرف قرآن، حرف روز است، اظهار کرد: اینکه روایت فرمود چطوراست که ما هرقدر قرآن را می خوانیم خسته نمی شویم و امام فرمود قرآن مانند شمس در جریان است؛ به همین دلیل است چون سخنان قرآن برای امروز هم کاربرد دارد؛ سخن قرآن از قبیل نور خورشید و هوا هست که انسان از آن خسته نمی شود.

این مرجع تقلید با تاکید بر اهمیت اخلاق عنوان کرد: اخلاق، جهاد اکبر است و جان کندن می خواهد، انسان تا قوای درونی خود و جنگ تن به تن خیال و وهم با عقل را نشناسد و سنگرگیری عقل عملی با دیگر قوا را نفهمد به اخلاق نرسیده است وگرنه حفظ چند آیه و گفتن درس اخلاق، موعظه است.

وی افزود: طبیب آن است که بداند ویروس چیست و چه آثاری دارد؛ اخلاق و موعظه نیر با هم فرق دارند؛ اینکه عالمی که درس خوانده و می داند مطالب را ولی عمل نمی کند به خاطر بی علمی نیست بلکه به خاطر بی اخلاقی و نبود حکمت عملی است.

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر محاسبه نفس تصریح کرد: کسی که از رومیزی و زیرمیزی نمی گذرد علم دارد اخلاق و ایمان ندارد؛ پس ممکن است کسی صد درصد بداند جهنم هست ولی باز هم معصیت کند.

وی افزود: کار مسجد و حسینیه این است که عصاره علم را با جان انسان گره زده و به عقیده تبدیل کند ولی کار دانشگاه و حوزه فقط تصدیق قضایای صادقه است و عمل نمی آورد.

انتهای پیام

   #قرآن

محتوای خبر «کار مسجد گره زدن علم با عقیده است» را در سایت «ایکنا» ببینید