تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 359
کشف آرامگاه ۴ هزار ساله در محوطه اهرام جیزه باستان شناسان مصری در نزدیکی اهرام ثلاثه مقبره ای را کشف کردند که در نوع خود بی سابقه است.

سرویس معماری هنرآنلاین: باستان شناسان مصری موفق به کشف مقبره ای باستانی با نقاشی های دیواری منحصربه فرد شدند. این مقبره که در گورستان غربی مجموعه اهرام جیزه قرار دارد، آرامگاه یک زن کاهن به نام "حتبت" بوده است. به گفته خالد العنانی، وزیر آثار باستانی مصر، در گورستانی که این مقبره در آن کشف شده، شخصیت های بلندپایه دوران پنجمین خاندان فراعنه مصر باستان (۲۴۹۴ تا ۲۳۴۵ پیش از میلاد مسیح) به خاک سپرده شده اند.

ورودی مقبره به دالانی به شکل "ال" (L) ختم می شود و سبک ساخت، تزیینات و نقاشی های دیواری همگی نشانه های بارز دوران باستانی یاد شده را دارند. نقاشی های دیوار حتبت را در حال شکار و ماهیگیری یا دریافت هدیه از فرزندانش نشان می دهند.

باستان شناسان با بررسی نوشته هایی که روی یک حوضچه حک شده بودند، توانسته اند انتساب آرامگاه به این کاهن زن عالی رتبه را کشف کنند.

حتبت به عنوان یک کاهن به "حتحور"، الهه باروری، موسیقی و رقص خدمت می کرده است. سلسله پنجم فراعنه به عنوان دورانی پررونق و پرشکوه دانسته می شود. این دوران عصر طلایی ساخت هرم بود که به دستور فراعنه تعدادی معبد و کاخ بنا شدند.

عملیات کاوش این مقبره در ماه اکتبر سال گذشته آغاز شد. به گفته سرپرست تیم کاوشگر، باستان شناسان پس از حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ متر مربع خاکبرداری موفق به کشف این آرامگاه شدند. مصطفی وزیری در یک نشست خبری گفت که احتمال می رود حتبت صاحب یک مقبره دیگر در "شهر مردگان"، گورستانی در غرب جیزه باشد.

وزارت آثار باستانی مصر اعلام کرده، عملیات کاوش در این مقبره در هفته های آینده ادامه خواهد داشت. مقامات مصری امیدوارند این کشف جدید باستانی بتوانند اندکی باعث رونق صنعت گردشگری کشور شود.

default

منبع: دویچه وله

   #نقاشی #آثار باستانی #مصر #دیوار #نشست خبری