تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

همانطور که می دانید مصرف آنتی هیستامین نمی تواند بهترین روش برای مبارزه با آلرژی های فصلی باشد. در این مقاله قصد داریم به موارد دیگری بپردازیم که می توانید با انجام آن حساسیت فصلی خود را کنترل کنید. پس همراه ما باشید.

غذاهای مناسب بخورید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,غذاهای مناسب بخورید

داشتن عادت های نامناسب غذا خوردن می تواند مشکلات زیادی برای بدن به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بروز اسم و حساسیت های فصلی است. مطالعات پزشکی نشان داده است که مواد شیمیایی قدرتمندی به نام آنتی اکسیدان ها که در میوه ها،سبزیجات، آجیل، دانه ها، چای سبز و سایر مواد یافت می شود می تواند به بهبود التهاب کمک کند. همانطور که می دانید این گزینه یکی از فاکتورهای ضروری برای کنترل حساسیت است. شما می توانید غذاهایی که سرشار از امگا۳ و آنتی اکسیدان هستند را نیز امتحان کنید.

اضافه وزن خود را کاهش دهید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,02-prevent-allergies-woman-pinching-stomach

اضافه وزن داشتن می تواند نفس کشیدن شما را سخت تر کند. این مشکل زمانی دردناک تر می شود که مبتلا به حساسیت باشید. به همین خاطر بهتر است وزن خود را کم کنید. چربی های اضافی دور شکم مانع می شود ریه ها به درستی توسعه پیدا کنند و پرده دیافراگم به سمت پایین حرکت کند. به عبارت دیگر اگر اضافه وزن داشته باشید نمی توانید تنفس خوب و عمیقی داشته باشید. کاهش وزن به دست اوردن اکسیژن مورد نیاز برای بدن را ساده تر می کند.

استرس خود را کاهش دهید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,3-stress-reduction-techniques

هر زمانی که در شرایط استرس زا قرار گرفتید، بدن شما هورمون های مرتبط با استرس را ازاد خواهد کرد. در چنین شرایطی سیگنال هایی به بخش های مختلف بدن فرستاده می شود تا خود را برای انجام اقدامات لازم آماده سازند. اگر این شرایط هر روز برای شما اتفاق بیفتد، استرس می تواند اسیب جدی به بدن و سلامتی آن وارد کند. یکی از بخش هایی که دچار اسیب می شود سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی تضعیف شده واکنش های آلرژیک را بیشتر می کند. به همین خاطر باید روش هایی را برای مقابله با استرس خود یاد بگیرید.

داروهای مرتبط با حساسیت را به طور منظم مصرف کنید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,04-prevent-allergies-woman-tea-cup

درمان های جایگزین زمانی که با آنتی هیستامین به صورت منظم همراه شود می تواند نشانه های حساسیت را بهبود ببخشد. مصرف روزانه مولتی ویتامین ها و مکمل های معدنی که حاوی منیزیم، سلنیم، ویتامین C،ویتامین E و همه ویتامین های B هستند، یک فنجان چای نعناع یا بابونه قبل از خواب می تواند موثر باشد.

دستگاه تهویه هوا و فیلتر آن را تمیز کنید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,05-prevent-allergies-air-filter

تعویض فیلتر چنین دستگاه هایی بسیار مهم است. شما باید هر سه ماه یکبار فیلتر این دستگاه ها را تعویض کنید و از فیلترهای جدید بهره مند شوید.

دستگاه تهویه هوا را در منزل روشن کنید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,06-prevent-allergies-air-conditioner

باز کردن پنجره ها و درب های منزل بهترین روش برای ورود مواد حساسیت زا(آلرژن) و سایر مواد تحریک کننده به داخل منزل است. به همین خاطر باید از باز گذاشتن پنجره ها و درب های منزل خودداری کنید. دستگاه مرطوب کننده را روشن کنید و سطح رطوبت را به زیر ۵۰ درصد تنظیم نمایید.

این تغییرات را در ورودی منزل خود ایجاد کنید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,07-prevent-allergies-front-door

حصیر یا فرش جلوی منزل معمولا از مواد طبیعی همچون طناب یا سایر الیاف ساخته شده اند و می توانند بهترین مکان برای قارچ، کنه و سایر موجودات باشند. در عوض می توانید از فرش ماشینی استفاده کنید که از مواد طبیعی ساخته نشده اند. همچنین حشرات مرده ای که معمولا در لامپ ها قرار دارند را پاکسازی کنید. زمانی که این حشرات تجزیه می شوند منبع خوبی برای ایجاد مواد حساسیت زا خواهند بود. در نهایت قفسه ای را جلوی درب ورودی منزل قرار دهید. از این قفسه برای نگه داشتن کفش های خود استفاده کنید. خانواده و مهمانان را تشویق کنید کفش های خود را در ورودی منزل در بیاورند. اینکار می تواند مقدار گرد و خاک و سایر مواد حساسیت زا را کاهش دهد.

نقاط حساس منزل خود را شناسایی کنید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,08-prevent-allergies-feet-carpet

شاید این موضوع کمی برایتان عجیب باشد اما داخل منزل می تواند بیشتر از فضای بیرون مواد حساسیت زا را در خود داشته باشد. مبلمان پوشیده شده با الیاف طبیعی و بالش ها، فرش های ساخته شده از نخ های طبیعی، پنجره های مختلف، محیط های مرطوب و سایر موارد می تواند باعث ایجاد حساسیت گردد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که آلودگی هوای داخل می تواند ده برابر بیشتر از آلودگی هوای بیرون باشد و این آلودگی بسیار شدیدتر است. همه نقاط منزل را به خوبی شناسایی کنید و اگر لازم بود آن را تمیز و پاکسازی نمایید.

اتاق خواب خود را تمیز کنید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,09-prevent-allergies-cat-bed

سعی کنید منزل خود را از شر گردو خاک موجود خلاص کنید. پشت رختخواب و روتختی را تمیز کنید و سعی کنید پنکه را نیز پاکسازی نمایید. همیشه از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. اگر پارچه ای خشک باشد می تواند گرد و خاک را به اطراف هدایت کند. رختخواب خود را تمیز کنید. همه موارد همچون روتختی را بشویید. موارد و ایتم هایی که در اتاق خواب قرار دارد و نمی توان آن ها را شستشو داد باید با مواد مناسب پوشیده شوند.

قفسه ها و گنجه های خود را از مواد حساسیت زا پاک کنید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,10-prevent-allergies-storage-boxes

لباس های خود را در کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید و کفش های خود را در جعبه های مناسب بگذارید. شما می توانید لباس های خود را در فریزر بگذارید تا موجودات ریز موجود در آن را بکشید. همچنین دیوارها، گوشه ها و سایر موارد را نیز پاکسازی کنید.

قارچ و کپک را از حمام خود دور کنید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,11-prevent-allergies-bathroom

پشت و زیر توالت را بررسی کنید تا اطمینان حاصل نمایید که هیچ قارچ و کپکی در آن رشد نمی کند. مطمئن شوید که توالت به درستی نصب شده است. سعی کنید پرده حمام را به طور مرتب شستشو دهید. رطوبتی که از دوش حمام به نقاط عمیق وارد می شود می تواند بهترین مکان برای رشد قارچ و سایر موارد باشد.

اشپزخانه را تحت کنترل خود داشته باشید:

جلوگیری از آلرژی فصلی بهاری,12-kitchen

محتوای همه جعبه های در باز را در ظروف بسته قرار دهید. سعی کنید فریزر خود را همیشه تمیز نگه دارید و به طور مرتب آن را شستشو دهید. برای کمک به کاهش رشد باکتری ها و قارچ ها از نمک استفاده کنید. زیر سینک ظرفشویی را همیشه بررسی کنید. اغلب این مکان ها مرطوب هستند و بهترین مکان برای رشد قارچ و کپک محسوب می شوند.

   #مقاله #خانواده

محتوای خبر «راه های جلوگیری از آلرژی فصلی» را در سایت «مجله سلامت» ببینید