تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
اعتماد نوشت: از همان دقایق ابتدایی که سایت جشنواره فیلم فجر پیش فروش اینترنتی فیلم ها را آغاز کرد بلافاصله ظرفیت های در نظر گرفته شده پر شد و نود درصد بلیت ها فروش رفت.

در پی استقبال بالا از سوی مردم، مسوولان جشنواره هم تصمیم گرفتند به ظرفیت سینماهای مردمی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اضافه کنند؛ اما چنین استقبالی از پیش فروش بلیت ها این حدس را به وجود آورد که بازار سیاه و قاچاقی هم به وجود می آید. امری که در دوره های قبل هم صورت گرفته به عبارت دیگر تا خریداری برای این بلیت ها هست، عده ای هم از این روند سوءاستفاده می کنند و برای خود کاسبی می کنند. آن طور که گفته شده این بلیت ها با مبالغی حداقل سه برابر قیمت اصلی ردوبدل می شود.

باوجوداینکه ذات بازار سیاه امری ناپسند و مذموم است اما چنین خرید و فروشی نوعی تجارت برای افراد است که با رضایت خریدار مواجه هستند. آنها بلیت ها را در زمان پیش فروش خریداری می کنند تا از آن سود و بهره اقتصادی ببرند که البته سود هم می برند. چنین مبادله ای تنها مربوط به سینما نیست و در زمان برپایی جشنواره موسیقی هم شاهد بودیم که در سایت دیوار قیمت بلیت کنسرت ۱۰ برابر فروش واقعی به مردم عرضه می شد. معمولا در هر صنفی با چنین پدیده ای مواجه هستیم، بلیت های مسابقه جام جهانی فوتبال روسیه تمام شده، فروش چند برابر آن توسط عده ای شرط بندی می شود و مناقصه های گوناگون برای عرضه آن گذاشته می شود؛ اما درهرصورت نکته ای که باید مخاطب به آن توجه داشته باشد و در ادوار مختلف برگزاری جشنواره با آن روبه رو بودیم اینکه برای اکثر فیلم ها سانس فوق العاده برگزار می شود کما اینکه به دلیل محدود بودن فیلم های جشنواره امسال سهم هر فیلم برای نمایش در سینماها به دو بار اکران می رسد. به نظر می آید امسال مخاطبی نباشد که نتواند فیلمی را در جشنواره ببیند.


نوستالژی دهه شصت
مجتمع سینمایی کوروش همواره یکی از پرمخاطب ترین پردیس هایی سینمایی است و این سینما از زمان پیش فروش بلیت های جشنواره فیلم فجر ظرفیت سالن هایش در همان ساعت های ابتدایی پر شد و بازار سیاه برای فیلم های این مجتمع به وجود آمد. علی سرتیپی، مسوول فرهنگی سینمایی این مجتمع و رییس کانون پخش کنندگان سینمای ایران با یادآوری اینکه به وجود آمدن چنین بازاری مرا یاد دهه شصت می اندازد می گوید: «به هیچ عنوان به وجود آمدن چنین پدیده ای موردپسند من نیست اما اینکه مردم تا این اندازه از فیلم های جشنواره استقبال کردند باعث خوشحالی من است. چنین اقدامی مرا یاد دهه شصت و زمانی که مردم برای فیلم دیدن مقابل سینماها صف می کشیدند، می اندازد. این مساله نشان دهنده این است که ما امسال با جشنواره ای پربار و پرشور مواجه هستیم.»

سال ۸۷ برای آخرین ساخته بهرام بیضایی «وقتی همه خوابیم» همچنین بازاری به وجود آمده بود که بلیت ها با مبلغ هنگفت به فروش می رفت و جالب این بود که مردم هم به دنبال هم این بلیت ها بودند. یا اغلب فیلم های اصغر فرهادی در جشنواره با چنین بازاری مواجه می شوند اما سرتیپی معتقد است: «سال های گذشته با چنین بازاری مواجه بودیم اما نه آنقدر زودهنگام و زمان پیش فروش اینترنتی بلیت ها؛ بلکه معمولا زمان اکران فیلم ها در جشنواره اگر فیلمی کیفیتش بالا بود چنین خریدوفروش غیرقانونی شکل می گرفت.»
سرتیپی با اشاره به اینکه تمام ظرفیت های در نظر گرفته شده برای مخاطبان در سینما کوروش درهمان ساعات ابتدایی پیش فروش شده تاکید می کند که مسوولان سینمایی باید جلوی این افراد سودجو بایستند.

بلیت های کپی نه اصل
از جهت دیگر این نگرانی هم به وجود می آید که افراد سودجو که به عرضه بلیت هایی چند برابر به مخاطب مبادرت می ورزند به صورت کپی این بلیت ها را به تماشاگران بدهند به همین منظور محمدرضا فرجی، مدیر امور سینماهای جشنواره فیلم فجر و مدیرکل سینمای حرفه ای در همین زمینه به ما می گوید: «از گوشه و کنار شنیدم که پیش فروش بلیت ها به صورت غیرقانونی به مخاطبان عرضه می شود البته کمیته حقیقت یاب جشنواره این مورد را تایید نکرده اما با توجه به اینکه سیر خرید برای مخاطبان به پایان رسیده به آنها توصیه می کنیم که از دلالان و افراد سودجو ارتباط برقرار نکنند و بلیت ها را نخرند چون ممکن است این افراد کپی بلیت ها در اختیارشان بگذارند و در زمان اکران فیلم ها برای شان مشکل به وجود بیاید... اگر آنها نتوانستند از ستاد جشنواره و سامانه پیش فروش بلیت ها را تهیه کنند، نگران نباشند هنوز بیست درصد ظرفیت گیشه باقی است ضمن اینکه قطعا برای فیلم های موردعلاقه شان سانس فوق العاده گذاشته می شود.»

یکی از مسوولان سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر در مورد بازار سیاه بلیت فیلم ها به «اعتماد» می گوید: «این مبادله دوسویه انجام می شود منی که خریدار این بلیت ها هستم به رونق این بازار کمک بیشتری می کنم. به همین جهت کنترل چنین پدیده ای تقریبا غیرممکن است.»

آیا چنین افراد توسط مدیران سینما قابل شناسایی هستند؟ او می گوید: «خیر اکثریت این افراد قابل شناسایی نیستند؛ با نام و نام خانوادگی بلیت ها خریداری می شود و هیچ مختصات دیگری از این افراد در دست نیست و اصلا ممکن است که این افراد سودجو نباشند. به این معنی که کسی بلیت فیلم ها را خریده اما در زمان رویداد در ایران نیست برای اینکه بلیت روی دستش نماند به دیگری می فروشد. ذات این خرید و فروش حرام نیست. چون هر دو طرف رضایت کامل دارند؛ اما قطعا این بیزینس برای سینما مضر است.»


البته یک سری افراد هم هستند که غیرحرفه ای برخورد می کنند و ممکن است که هویت خود را در چنین خرید و فروشی لو دهند: «سال ۹۳ شخصی بود که هرروز از پردیس ما بلیت خرید می کرد؛ خودش به سالن نمی رفت ولی دم در ورودی می ایستاد وقتی بلیت فیلم ها برای نمایش تمام می شد او در ساعت اکران فیلم مربوطه به قیمت چند برابر بلیت هایی را که می خرید به مخاطبان می فروخت. به ما اطلاع دادند و ما با او برخورد قانونی کردیم اما عده ای از افراد هستند که کاملا حرفه ای عمل کرده و می دانند چگونه عمل کنند. »

امسال بلیت ها به صورت ۲ گروه قیمتی، گروه اول مجموعه یازده تایی بلیت ها به مبلغ ۱۳۲ هزار تومان (نمایش فیلم ها در سینماهای مدرن) و گروه دوم مجموعه یازده تایی بلیت ها به مبلغ ۸۸ هزار تومان (نمایش فیلم ها در سینماهای درجه یک) عرضه شدند.

از طرف دفتر جشنواره به آن علاقه مندان سینما که علاقه ای به خرید بلیت ها به صورت گروهی نداشتند، این قول داده شد که در روز اکران فیلم ها به گیشه سینما مراجعه کرده و بلیت تهیه کنند. بااین حال شک و شبهاتی برای بازار سیاه در نزدیک های جشنواره وجود دارد: «بازار سیاه نشان می دهد جشنواره فیلم فجر از پویایی خوبی برخوردار است و مخاطبی دارد که برای آن خرج می کند در این اوضاع نابسامان اقتصادی کشور مخاطب برای تماشای فیلم های موردعلاقه اش هزینه می کند. البته ممکن است بعدا پشیمان شود؛ اما عده ای هستند صرفا برای نوستالژی که از جشنواره دارند برای آن هزینه می کنند و برای تماشای فیلم ها حاضرند به بازار سیاه مراجعه کنند.»

   #پیش فروش #سینما #جشنواره فیلم فجر #جشنواره فیلم #سامانه #کنسرت #روسیه #خرید بلیت #بهرام بیضایی #جام جهانی

محتوای خبر «بررسی پدیده ای با نام بازار سیاه /رونق جشنواره یا ضرر به حال سینما؟» را در سایت «الف» ببینید