تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 346
رضا ثروتی: "فهرست مردگان" را شخصی ترین کار خودم می دانم / برای حضور در جشنواره تئاتر فجر از تلفیق دو گروه بازیگران پیشین استفاده کردم رضا ثروتی گفت: اجرای نمایش "فهرست مردگان" در جشنواره، تلفیقی از گروه بازیگران دو اجرای پیشین است و طبیعتا با توجه به اینکه این اثر مدت ها پیش روی صحنه آمده است اکنون تغییراتی نیز در آن صورت گرفته است.

سرویس تئاتر هنرآنلاین: نمایش "فهرست مردگان" نوشته رضا ثروتی و امیراحمد قزوینی به کارگردانی رضا ثروتی روز چهارشنبه و پنجشنبه 4 و 5 بهمن ماه در هفتمین و هشتمین روز از برگزاری سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر ساعت 17 و 20 اجرا خواهد شد.

رضا ثروتی در گفت وگو با هنرآنلاین گفت: این اثر پیش از این در تالار حافظ و تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه آمده است و اجرای این نمایش در جشنواره، تلفیقی از گروه بازیگران دو اجرای پیشین است. طبیعتا با توجه به اینکه "فهرست مردگان" مدت ها پیش به صحنه آمده است اکنون تغییراتی نیز در آن صورت گرفته است. زمان نمایش کوتاه تر شده و شیوه کارگردانی نیز تفاوت هایی دارد. اما عمده تغییرات مربوط به نمایشنامه و متن اثر است.

وی درباره تصمیم اش برای اجرای نمایش "فهرست مردگان" خاطرنشان کرد: در اجرای این اثر وارد پروسه ای شدم که تعداد زیادی بازیگر داشتم که باید در این مسیر آنها را هدایت می کردم در حالی که هنوز متنی نیز تصویب نشده بود. به خاطر دارم که در زمان دانشجویی، وقتی که دکتر خاکی متن هایی را ترجمه و می نگاشتند لطفی داشتند و قبل از انتشار، آن متن ها را به من می دادند تا بخوانم و با هم گپ وگفتی داشته باشیم. در متن های آن زمان متن "فهرست" هم قرار داشت. از آن زمان تعداد پرسوناژ بالای این متن و نوع جنس روایی "روژویچ" در آن مانند کلاژها یا اپیزودهایی در کنار هم قرار گرفته اند را در نظر داشتم.

او این نمایشنامه را متن درستی برای آزمون و خطا دانست و خاطرنشان کرد: البته در ابتدای امر قرار نبود اجرایی داشته باشیم بلکه قرار بود بچه ها با تولید متن نمایشی آشنا بشوند. دوره اول این متن تمام شد و سپس پیمان قدیمی و گروه "آرتیما" در همکاری شان با بنیاد رودکی دوباره از من دعوت کردند، در نتیجه؛ برای دوره جدید کار، نفرات جدیدتری به نفرات قبلی اضافه شدند.

ثروتی ادامه داد: در همین مسیر متوجه شدم متن را دوست ندارم و تنها به دلیل وجود پرسوناژهای بالا برای تمرین انتخاب شده بود. تصمیم داشتم به سراغ متنی به اسم "رولت روسی" بروم که کُلاژی از نمایشنامه های چخوف و اشعار و زندگی مایکوفسکی بود و چهار هفته ای هم روی آن متن وقت گذاشتیم. اما در یک چرخش ناگهانی به دلیل اینکه بچه ها علاقمند بودند که روی همان متن قبلی بمانیم به متن "فهرست" بازگشتیم. البته چالش هایی را با مترجم داشتیم و پیمان قدیمی مجبور شد رضایت او را جلب کند. ولی من در حسرت آن متن دیگر باقی مانده بودم و این حسرت با فوت عزیزترین دوستم یعنی مجید بهرامی یکی شد.

این کارگردان تئاتر همچنین به کارکرد وسیع تر صدا در این نسبت به دیگر آثار خود اشاره کرد و افزود: صدا در این نمایش در واقع به نوعی قصه و روایت را پیش می برد و شاید بتوان گفت صداها و نه تنها موسیقی، در کارهای من کارکرد دراماتیک پیدا کرده اند و بدل به متن نمایشی شده اند.

ثروتی یادآور شد: در این اثر تنها طراحی صدا صورت نگرفته بلکه صداها تبدیل به کاراکتر شده اند چرا که فکر می کنم صداها می توانند سفر کنند و از یک شی به شی دیگر می روند و تغییر ماهیت می دهند.

او در پایان تاکید کرد: این کار را شخصی ترین کار خودم می دانم و به میزان زیادی با کاراکتر اصلی این داستان همذات پنداری می کنم. در این نمایش لحظه به لحظه در حال مرور خودم بودم و سعی کردم حتی عقده هایی که در کودکی و یا بزرگسالی داشته ام را بسیار صادقانه بیان کنم.

   #ایرانشهر #جشنواره بین المللی

محتوای خبر «رضا ثروتی: فهرست مردگان را شخصی ترین کار خودم می دانم / برای حضور در جشنواره تئاتر فجر از تلفیق دو گروه بازیگران پیشین استفاده کردم» را در سایت «هنرآنلاین» ببینید

منبع خبر (هنرآنلاین) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «رضا ثروتی: فهرست مردگان را شخصی ترین کار خودم می دانم / برای حضور در جشنواره تئاتر فجر از تلفیق دو گروه بازیگران پیشین استفاده کردم» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.