تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خودرو، موتورسیکلت، صنعت و در نهایت "ما" همه آن چیزی هستیم که سبب شده هر سال سخت تر و جان فرساتر از سال قبل در پایتخت و سایر کلان شهرهای کشور نفس بکشیم. در این میان شاید بتوان گفت موتورسیکلت ها به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل آلایندگی شهرها همچنان آزا ...

آرزوی داشتن هوای پاک در تهران شاید به همین شعار یک هفته ای “قانون هوای پاک، قانون نفس” در سال ۱۳۹۶ که از ۲۹ دی ماه با نام روز هوای پاک آغاز می شود هم خلاصه نشود، چرا که در سراسر سال جاری نه تنها شرایط نسبت به گذشته بهبود نیافته بلکه با کم شدن میزان بارش باران و برف، شرایط نفس کشیدن میلیون ها ساکن پایتخت و سایر کلان شهرها نسبت به گذشته سخت تر شد و در برخی روزها میزان آلودگی هوا به بیشترین حد خود طی چند سال اخیر رسید و مردم را بیش از هر زمان دیگری برای ادامه حیات در کلان شهرهای کشور به فکر فرو برد.

از بزرگترین چالش های زیست محیطی در تهران میزان آلودگی بالای هوا است که این مسئله بغرنج با توجه به جمعیت بالای پایتخت و وضعیت برودت هوا در فصل سرما جدی تر از هر زمان دیگری سلامت مردم ساکن تهران را به مخاطره می اندازد و سهم بالای وسایل نقلیه از خودروها تا موتورسیکلت ها به عنوان اصلی ترین آلاینده های هوای پایتخت در کنار سهم هرچند کمتر صنایع و نیز موتورخانه های دستگاه های دولتی و مجتمع های تجاری و مسکونی از جمله مواردی است که باید در رابطه با آن چاره اندیشی شود.

پدیده برودت هوا در مقاطع زمانی که دمای هوای پایتخت کاهش می باید با توجه به میزان آلایندگی بیش از حد وسایل نقلیه اعم از خودروها و موتورسیکلت ها در کنار سهم کمتر صنایع و موتورخانه ها به عنوان یکی از چالش های اصلی زیست محیطی پایتخت و مردمان ساکن در این شهر به شمار می آید.

سهم ۱۰ درصدی موتورسیکلت ها در آلایندگی هوا

با توجه به این که بالغ بر ۸۵ درصد میزان آلایندگی هوا در تهران به ناوگان حمل ونقل مربوط می شود، موتورسیکلت های کاربراتوری به عنوان وسائل نقلیه تک سرنشین سهم به سزایی در افزایش آلودگی هوای پایتخت ایفا می کنند که به گفته رئیس اداره خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت سهم موتورسیکلت ها در آلایندگی هوا حدود ۱۰ درصد است.

یکی از اساسی ترین مشکلات موتورسیکلت کاربراتوری این است که میزان آلایندگی آنها پایدار نیست و کاربر می تواند میزان مصرف این وسیله نقلیه را دستخوش تغییر کرده و بر میزان آلایندگی هوا بیفزاید، اما موتورسیکلت های انژکتوری دارای ثبات و پایداری در سوخت رسانی هستند و همان مشخصات اولیه خود در زمان تولید کارخانه ای را حفظ می کنند و تا پایان عمر خود با همین ویژگی ها مورد استفاده قرار می گیرند تا کاربر نتواند آن ها را دچار تغییر کند.

طبق آمار از ۱۱ میلیون موتورسیکلت در کشور ۳.۵ میلیون موتورسیکلت در تهران جابه جا می شوند که تا قبل از سال ۱۳۹۶ تمامی آنها کاربراتوری بودند و حتی پس از مصوبه هیات وزیران به منظور تولید موتورسیکلت های انژکتوری به جای موتورسیکلت کاربراتوری از ابتدای سال جاری، طی شش ماهه نخست تنها ۴۸ هزار موتورسیکلت انژکتوری تولید شده و این در حالی است که عمده تولید موتورسیکلت در نیمه نخست سال بوده و تنها ۲۵ درصد تولید این وسیله نقلیه در شش ماهه دوم سال مدنظر قرار می گیرد.

موتورسیکلت ها ۴ برابر خودروها آلودگی دارند

صحبت های نیره پیروزبخت-رییس سازمان ملی استاندارد ایران- اما در این رابطه قابل تامل است، اینکه یک موتورسیکلت کاربراتوری چهار برابر یک خودرو ایجاد آلودگی می کند و اکثر موتورسیکلت هایی که در سطح شهر تردد می کنند کاربراتوری هستند که هم اجازه مسافرکشی دارند و هم باربری که بیشترین آسیب را به وضعیت هوای شهرها وارد می کنند.

سهم کمتر از ۱۰ درصدی صنایع در آلودگی هوای تهران

همچنین شاهپور قنبری -مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران- سهم صنایع در میزان آلودگی هوای تهران را کمتر از ۱۰ درصد دانست و در ارتباط با تاثیر صنایع در میزان آلایندگی هوای تهران اعلام کرد که براساس آمار ارائه شده بیش از ۸۵ درصد آلایندگی هوای تهران مربوط به ناوگان حمل ونقل است و براساس برآوردهای صورت گرفته رقمی کمتر از ۱۰ درصد آلودگی هوای تهران به بحث صنایع مربوط می شود.

وی با اشاره به این که ۱۸ شهرک صنعتی در حال بهره برداری در استان تهران وجود دارد می گوید از این ۱۸ شهرک صنعتی ۱۶ مورد در شعاع کمتر از ۱۲۰ کیلومتر و دو شهرک صنعتی در شعاع بیش از ۱۲۰ کیلومتر قرار دارند و تنها صنایع انتقالی با رعایت اصل همجواری می توانند در شهرک های صنعتی مربوطه در شعاع کمتر از ۱۲۰ کیلومتر قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران در ادامه با بیان این که طبق ماده ۱۱ قانون هوای پاک باید ایجاد، انتقال و توسعه هر واحد صنعتی تنها با مجوز سازمان محیط زیست انجام شد، تصریح کرد که باید بدانیم که یک پنجم سوخت کشور در تهران مصرف می شود و سهم وسائل نقلیه در میزان آلودگی هوای تهران بسیار بالاست.

قنبری علاوه بر اینکه سهم وسائل نقلیه در میزان آلایندگی هوای تهران را جدی بر شمرد تاکید کرد که باید به نقش دستگاه های دولتی و سایر ساختمان ها از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری و غیره نیز اشاره کنیم، هرچند سهم وسائل نقلیه در این خصوص بیش از ۸۵ درصد برآورد شده و صنایع نقشی کمتر از ۱۰ درصد دارند.

وی با اشاره به اینکه شهرک های صنعتی در بحث آلودگی هوای تهران مقوله همجواری را رعایت کرده و کارخانجات ملزم به اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از افزایش میزان آلایندگی با نصب فیلترهای مربوطه هستند، بیان کرد که متاسفانه طی سالیان اخیر به گونه ای اقدام شده تا باد قالب در شهر تهران فرصت وزیدن نداشته باشد و منافذ کریدورهای هوا از غرب به شرق براساس ساخت وسازها بسته شود.

سهم غیر قابل انکار معادن در آلودگی هوای تهران

چندی پیش مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت ادعا کرده بودند که معادن استان تهران موجب آلودگی هوا نمی شوند و تنها گرد و خاکی تولید می کنند که در همان منطقه در زمان کوتاهی به زمین می نشینند.

معاون فنی محیط زیست استان تهران در واکنش به این اظهارات ضمن تاکید بر اینکه اظهار ظر درباره آلودگی هوا برعهده محیط زیست است، گفت که سهم صنایع کانی غیرفلزی در آلودگی هوا را نمی توان انکار کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه منابع متحرک علت ۸۰ درصد از آلودگی هوای تهران هستند، تصریح کرد که برخی منابع ثابت مانند فعالیت های صنعتی، معدنی، تولید و تجاری، بالقوه موجب آلودگی هوا می شوند که سهم این منابع ثابت در آلودگی هوای تهران ۲۰ درصد است.

دو مقوله مهم در ارتباط با کاهش آلایندگی

دو مساله که باید در ارتباط با کاهش میزان آلایندگی هوا در دستور کار قرار گیرد، تبدیل موتورسیکلت ها از کاربراتوری به انژکتوری است تا شاهد ثبات و پایداری در میزان مصرف سوخت باشیم و کاربر نتواند از این موضوع بهره برده و مصرف سوخت خود را افزایش دهد.

علاوه بر این مساله ی دیگری که باید به طور حتم در راستای آن گام برداشت تعریف مبحث تعویض کاتالیست در معاینات فنی است. طبق آخرین شنیده ها در بحث معاینه فنی موتورسیکلت ها در تهران تنها یک یا دو مرکز امکان آزمون معاینه فنی دارند و همین دو مرکز نیز از متقاضی چندانی برخوردار نیستند.

راهکارهای استاندارد برای کاهش آلودگی هوای پایتخت

آغاز طرح معاینه فنی موتورخانه های دستگاه های کشوری و دولتی و نیز بررسی اثرات مایع افزودنی “بوست” به سوخت مورد استفاده در وسائل نقلیه متحرک و نیز سیستم های ساکن به عنوان دو پروژه از سوی سازمان استاندارد استان تهران از جمله اقداماتی است که در راستای کاهش آلودگی هوای تهران مدنظر قرار گرفته است.

معاینه فنی موتورخانه های دستگاه های دولتی در تهران مربوط به چیدمان، نحوه احتراق، مشعل و دیگ است که متناسب با ظرفیت حرارتی مورد بازرسی و کنترل قرار می گیرند. باید بدانیم که اگر موتورخانه ای که دو مشعل داشته باشد حدود پنج تا هفت خودرو می تواند آلایندگی ایجاد کند که این مساله موجب افزایش میزان آلودگی هوا در سطح شهر خواهد شد.

ماموریت ضربتی وزارت صنعت برای کاهش آلودگی هوا

وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای کاهش وضعیت آلودگی هوای کلان شهرها مکلف به انجام ماموریت ضربتی تعریف شده توسط هیات دولت شد. محمد شریعتمداری و وزارتخانه متبوعش پس از بررسی گزارش توسط هیات دولت وضعیت آلودگی هوای کلان شهرها و اقدامات انجام شده دراین رابطه و نیز تعیین ماموریت ها به منظور بهبود شرایط نامساعد موجود مکلف شده است با همکاری وزارتخانه های کشور، راه و شهرسازی و نیز سازمان برنامه و بودجه طرح بهسازی و نوسازی ضربتی ناوگان حمل و نقل عمومی کلان شهرها را با استفاده از حداکثر توان تولید داخل و بهره گیری از ابزارهای مالی و سرمایه گذاری قانونی ارائه کنند.

سکانس پایانی…

به گزارش دریک آنلاین و به نقل از ایسنا، هوای پاک، خداحافظی با ترافیک، اسقاط خودروهای فرسوده و آلاینده، پایان موتورسیکلت های کاربراتوری، نوسازی صنایع و در نهایت تغییر رفتار مردم در راستای کاهش آلودگی هوا و تاثیر بسزا در کمک به وضع موجود همه آن چیزی هستند که این روزها هر پایتخت نشین و هر کسی که ساکن سایر کلان شهرهای کشور است، در آرزوی آن گذر عمر می کند تا شاید با تدابیر ضربتی یا دوراندیشانه مسئولان بتواند به حیات در شهرهای بزرگ کشور امیدوار باشد؛ مسئله ای که تا کنون در مسیر عملیاتی شدن و تحقق آن گام اساسی برداشته نشده و در حد حرف و شعار باقی مانده است.

به اشتراک بگذارید...

   #موتورسیکلت #هوای تهران #پایتخت #استان تهران #خودرو #استاندارد #شهرک صنعتی #وزارت صنعت #شریعتمداری #بارش باران

محتوای خبر «متهم اصلی آلودگی هوا همچنان آزادانه می چرخد!» را در سایت «دریک آنلاین» ببینید