تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 424
هفته گذشته سالروز مرگ دشیل همت، نویسنده مطرح آمریکایی رمان های پلیسی بود. لیت هاب به همین بهانه نگاهی انداخته به سه نقد قدیمی که بر یکی از اسطوره ای ترین داستان های پلیسی تمام دوران نوشته شده است.
pixel.gifنقدهایی به رمان های پلیسی یک کارگاه واقعی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از لیت هاب- ساموئل دشیل همت نویسنده داستان های پلیسی، داستان کوتاه، نمایش نامه نویس و فعال سیاسی ۵۷ سال پیش درگذشت. یکی از معروف ترین رمان های او، «شاهین مالت» است که چندیدن بار سوژه اقتباس های سینمایی شده که البته آخرین مورد با بازی همفری بوگارت در نقش سم اسپید موفق ترین آنها بوده است. باهم نقدهای اولیه بر شاهین مالت را می خوانیم:

یک مرد جوان دیگر از غرب سر بیرون آورده، این یکی با یک داستان پلیسی آمده تا به شرلوک هلمز، فیلو ونس، کریگ کندی و بقیه کارآگاه های کاغذی بپیوندد که شاید به اندازه ستاره های سینما طرفدار داشته باشند.

این مرد جوان دشیل همت نام دارد و اهل سان فراسیسکو است. در فصلی پر از داستان های پلیسی، کتاب «شاهین مالت» همت که به تازگی منتشر شده، منتقدین و طرفداران داستان های پلیسی را تحت تاثیر قرار داده است. پیدا کردن دلیل آن چندان دشوار نیست. همت تا به الان تنها نویسنده داستان های پلیسی است که خودش واقعا کارآگاه بوده است. کتاب او یک داستان پلیسی استاندارد است که واقع بینانه نوشته شده است.
او به مدت ۱۰ سال مامور موسسه پینکرتون در فیلادلفیا و سان فرانسیسکو بود. حضور او در جنگ جهانی اول باعث شد به بیماری سل مبتلا شود. دنبال کردن سارقان بانک و ساعات طولانی تحقیق و تجسس به سلامتش کمکی نکرد؛ برای همین چندین سال پیش او از کارآگاهی دست کشید تا بختش را در نوشتن داستان های پلیسی بیازماید که موفق هم بود.

همت مردی بلند و باریک است که ظاهرش چندان متفاوت از شخصیت اصلی داستان یعنی سم اسپید نیست. او در ۱۸۹۴ میلادی در مریلند به دنیا آمد. پیش از آنکه کارآگاه شود در فیلادلفیا و بالتیمور کاغذ می فروخت، به عنوان کارمندی جوان در اداره تبلیغات کار می کرد، کارگر بارانداز بود و مدتی در راه آهن کار می کرد.

در جواب اینکه چطور کارآگاه شد، خودش می گوید: «یک شرکت کارگزاری بورس اخراجم کرد. به این خاطر که به ندرت می توانستم از دو بار متوالی جمع زدن ستون اعداد، عدد تقریبی مشابهی به دست بیاورم. بعد از یک هفته یا بیشتر گشتن به دنبال کار به یک آگهی معمایی جواب دادم و اینطور شد که کارآگاه پینکرتون شدم.»
مرد کوچکی که هر روز به میان گِل و خون و مرگ و فریب می رود تا به هدفی تاریک و تیره برسد، بدون آنکه چیزی او را به سمتش کشانده باشد جز اینکه استخدام شده که به آن برسد.»(گاری پیرس جونز، استار تریبون مینیاپولیس، ۱۶ مارس ۱۹۳۰)

«هرازگاهی داستانی می خوانید که معمای آن تا پایان داستان باقی می ماند. شاهین مالت یکی از این کتاب هاست، تا جایی که بعد از خواندن آن شخص هنوز در حیرت است که آیا قهرمان داستان قهرمان است یا یک تبه کار تمام عیار.
این کتاب که توسط کارآگاه سابق یکی از معروف ترین دفاتر پلیسی دنیا نوشته شده، داستان ماجراجویی های سم اسپید، یک کارآگاه خصوصی است که بر لبه قانون عمل می کند و گاهی از آن نیز می گذرد. در شاهین مالت عبور از حدود قانون حتی از قتل هم بیشتر اتفاق می افتد و سم اسپید برای به دست آوردن چیزی که سه نفر به طور جداگانه به دنبال تصاحب آن هستند، همه را گول می زند. هیچ چیز او را از دستیابی به هدفش باز نمی دارد. قتل، بذر داستان را می پاشد، یک کشتی به طرز عجیبی می سوزد، به یک عالم آدم دارو خورانده می شود و اسپید به هدفش می رسد. این داستان یکی از آنهایی است که خواننده را تا صبح و تمام شدنش بیدار نگه می دارد.» (میامی نیوز، ۳۰ مارس ۱۹۳۰)

«در میان تعداد فراوان نویسندگان رمان های پلیسی، تعداد کمی هستند که می توانند از دشیل همت مجهزتر باشند؛ مردی که در یک دفتر پلیسی معروف کار کرده است. آثار جنگ بر او باعث شد از این کار دست بکشد و نوشتن را آغاز کند. شاهین مالت نشان می دهد که او کارش را پیدا کرده است.
شاهین مالت بهترین کاری است که نویسنده خوش ذوق و بااستعادش انجام داده و بسیار بیشتر از یک داستان جالب است؛ این یک کمک واقعی به ادبیات است.» (لاندن آبزرور، ۳ آگوست ۱۹۳۰)

   #قتل #سینما #بورس #استخدام #استاندارد

محتوای خبر «نقدهایی به رمان های پلیسی یک کارگاه واقعی» را در سایت «خبرگزاری کتاب» ببینید