تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

شفقنا- دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در نوشتاری با عنوان دخانیات، ضد سلامت در روزنامه اطلاعات نوشت،
در روز شنبه ۱۱ ژانویه ۱۹۶۴ (۲۱ دی ۱۳۴۳) دکتر لوتر تری مشاور ویژه جان اف کندی رییس جمهور وقت آمریکا در گزارشی بمب ناک اعلام کرد : «سیگار کشیدن سبب افزایش مرگ نزد افراد سیگاری و موجب بروز سرطان ریه، برونشیت مزمن و آمفیزم» می شود. رسانه ها این خبر را به سرعت پخش کردند و جمعیت ۷۰ میلیونی آن زمان را تحت تأثیر قرار دادند. در آن زمان ۴۲درصد آمریکایی ها سیگار می کشیدند. سابقه این بیانیه به نامه مشترک انجمن سرطان، انجمن قلب و عروق، انجمن مبارزه با سل و انجمن بهداشت آمریکا خطاب به رییس جمهور وقت در سال ۱۹۶۱ برمی گشت که طی آن، این انجمن ها خواستار تشکیل کمیته ملی دخانیات برای بررسی این مشکل در جامعه شدند که در عمل با موضوعات صنعت آزاد و سرگرمی افراد نیز تداخل پیدا می کرد .
۱۰ محقق خبره در زمینه های مختلف شامل طب بالینی، جراحی، داروسازی و آمار برای این امر انتخاب شدند و در خلال بازه زمانی نوامبر ۱۹۶۲ تا ژانویه ۱۹۶۴ این گروه بیش از ۷۰۰۰ مقاله را به کمک ۱۵۰ مشاور مورد بازبینی و تحلیل قرار دادند که منجر به گزارش ۳۸۷ صفحه ای در این زمینه شد. اهم نتایج آن عبارت بود از :
– سیگار کشیدن با ۷۰درصد افزایش موارد مرگ در مردان و با درصدی کمتر در زنان همراه است و این میزان مرگ و میر با زیادترشدن مقدار و تعداد سیگار مصرفی نیز بیشتر می شود.
– سیگارکشیدن با بروز سرطان ریه در مردان رابطه مستقیم دارد و این ارتباط از هرگونه عامل سرطانزای دیگر قوی ترو اطلاعات در مورد زنان درباره این عارضه کمتر در دسترس است.
– خطر بروز سرطان ریه با افزایش تعداد سیگارهای مصرفی بیشتر می شود و با قطع استعمال دخانیات کاهش می یابد. در مقایسه با افراد غیرسیگاری ، مردان سیگارکش معمولی ۹ تا ۱۰ برابر خطر ابتلا به سرطان ریه دارند و در سیگاری های قهار این خطر بیش از ۱۰ برابر است.
– سیگار کشیدن مهم ترین عامل پیدایش برونشیت مزمن است و خطر مرگ ناشی از برونشیت مزمن ، آمفیزم و بیماری های مزمن تنفسی را به شدت افزایش می دهد.
– مردان سیگاری بیش از افراد سیگاری دچار بیماری های عروق کرونر و سکته قلبی می شوند.
پس از نخستین گزارش در سال ۱۹۶۴ و به دنبال آن هر سال، گزارش تکمیلی در زمینه دخانیات جمع آوری و منتشر می شد، به نحوی که در سال ۱۹۶۵ کنگره آمریکا مقرر ساخت تا همه پاکت های سیگار حاوی پیام بهداشتی شود و از سال ۱۹۶۹ تبلیغات سیگار در رادیو و تلویزیون ممنوع شد. در سال ۲۰۱۴ و به مناسبت پنجاهمین سال اعلام بیانیه «دخانیات، ضد سلامت» مقاله ای در مجله سازمان نظام پزشکی آمریکا «JAMA» انتشار یافت که براساس آن اقدامات، از بیش از ۸ میلیون مورد مرگ جلوگیری شده است. اگر چه در حال حاضر و در مقایسه با آن زمان میزان استعمال دخانیات کمتر از نصف شده است ولی هنوز نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در آمریکا سیگار می کشند. در روز ۹ ژانویه ۲۰۱۸ یعنی دو روز قبل، مرکز مدیریت بیماری ها که کمپین همه سویه برای تشویق به ترک سیگار را از ۶ سال قبل آغاز کرده است اعلام کرد که بیش از نیم میلیون فرد سیگاری از طریق این برنامه موفق به ترک شده اند.
بر اساس این گزارش، موفقیت آمریکایی ها در کاستن میزان استعمال دخانیات مربوط به چند اقدام عملیاتی جدی است:
– افزایش تصاعدی مالیات بر دخانیات که در برخی ایالت ها در طول این مدت، بیش از ۵۰۰درصد است.
– ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی و اخیرا حتی در منزل شخصی و مجموعه های آپارتمانی.
– فراهم سازی امکانات برای ترک دخانیات و حتی اقدامات تشویقی برای ترک کنندگان در ادارات دولتی و خصوصی به ویژه به هنگام استخدام و تمدید قراردادها .
– ممنوعیت تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم مواد دخانی و اخذ جرایم سنگین از متخلفان.
وضع استعمال دخانیات در کشور ما درحالت هشدار جدی قرار دارد. سن شروع استعمال دخانیات به ویژه قلیان به ۱۲ و ۱۳سالگی رسیده است و بدتر از آن شیوع مصرف دخانیات به ویژه قلیان نزد دختران و زنان به شدت رو به افزایش است و تلاش های همه جانبه برای مقابله با آن به ویژه بطور ملموس دیده نمی شود. ارقام فعلی حاکی از استعمال دخانیات نزد ۲۵ درصد مردان و ۴ درصد زنان است و در مورد تجربه مصرف قلیان نزد جوانان ارقام بین ۲۰ تا ۴۰ درصد دختران و پسران را در بر می گیرد .
وضعیت مالیات دخانیات و قیمت خرده فروشی سیگار و توتون قلیان در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه بسیار کم و به نظر می رسد در منطقه ارزان ترین است و اقدامات برای اعمال قانون در زمینه عرضه و مصرف همواره با اشکالات جدی مواجه است وآن هم پس از مدتی رقیق و ضعیف و بی اثر می شود. هنوز صدا و سیما و سریال های تلویزیونی و خانگی حتی فیلم های سینمایی مملو از صحنه های استعمال سیگار و قلیان است که بر اساس قانون جامع کنترل دخانیات مصوب سال ۱۳۸۵ممنوع است ولی عملا چشم ها در این زمینه بسته است.
جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران به منظور گسترش آگاهی و مشارکت کودکان و نوجوانان دو طرح جامع برای خردسالان تحت عنوان «فرآموز نفس پاک» و برای نوجوان تحت عنوان «طرح پاد»(پیشگیری استعمال دخانیات) در مدارس متوسطه در سنین ۱۱ و ۱۲ سال آغاز کرده است که نیاز به حمایت جدی دارد.
مرگ سالانه بیش از ۰۰۰ر۵۵ نفر به علت استعمال دخانیات در کشور زنگ خطر جدی است که باید همه برای آن چاره سازی عملی و مسئولانه داشته باشند.

   #سیگار #سرطان #مقاله #مالیات #رییس جمهور #هشدار #کمپین #صدا و سیما #سلامت #خرده فروشی