تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
آموزش و پرورش
با توجه به ترویج مفاد قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش، به نحوی برنامه ریزی شود تا با مدد اصحاب رسانه و دغدغه مندان نظام تعلیم و تربیت، همه مدیران و مسئولان دولتی با ظرفیت های قانون شوراهای آموزش و پرورش آشنا شوند.

به گزارش ایسکانیوز ، وزیر کشور و وزیر آموزش و پرورش، به مناسبت سالروز تصویب قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش پیام مشترکی صادر کردند.

متن پیام مشترک عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و سید محمد بطحایی، وزیرآموزش و پرورش به شرح زیر است:

و امرهم شوری بینهم (شوری/ 38)

آموزش و پرورش به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی، کانون انتشار دانایی و مقدمه ی توانایی است. نهاد آموزش و پرورش می تواند ضمن تربیت افراد آگاه و پرورش نیروی کار ماهر، تسهیل گر توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مقدمه وحدت سیاسی و ملی باشد که در نهایت به ارتقای مدیریت مؤثر سیاست داخلی می انجامد.

بدون تردید رشد و توسعه پایدار یک کشور به تربیت انسان های آگاه، متعهد و متخصص بستگی دارد و پیشرفت همه جانبه، مرهون توسعه سرمایه انسانی است؛ از این رو اهتمام به آموزش و پرورش را می توان وظیفه کل جامعه و آحاد مردم دانست.

نظام اجتماعی و حیات سیاسی جوامع به تعاون و مشارکت اعضای آن بستگی دارد و هیچ جامعه ای بدون بسط مشارکت همه نهادها، قادر به پیشبرد برنامه های توسعه نخواهد بود. آموزش و پرورش به عنوان نهادی اجتماعی بیش از سایر نهادها نیازمند مشارکت و همکاری همۀ اجزای نظام است. در این میان دانش آموز، معلم و اولیاء به عنوان ارکان اصلی مشارکت در آموزش و پرورش تلقی می شود و بیش از پیش نیازمند ایجاد زمینه های لازم برای نقش آفرینی در امر مشارکت است.

هفته گرامی داشت شوراهای آموزش و پرورش فرصتی مغتنم است تا بار دیگر همکاران ارجمند را به تشریک مساعی هرچه بیشتر به منظور بهره مندی از ظرفیت های قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش برای تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش، بهره گیری از کلیه منابع و امکانات در مسیر توسعه، افزایش کیفیت دستگاه تعلیم و تربیت، تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی و تسهیل در فعالیت های اجرایی، دعوت نماییم.

بی شک آثار و ثمرات تشکیل این قانون مترقی را می توان در تصمیمات ارزنده و پرثمر شوراهای آموزش و پرورش با هدف جلب و جذب مشارکت همگانی و گره گشایی از تنگناهای نظام تعلیم و تربیت دانست.

در آستانه گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش ، ضمن ارج نهادن به زحمات و پیگیری های مجدانه اعضای محترم شوراهای آموزش و پرورش در استان ها، شهرستان ها و مناطق، بر ضرورت پیگیری برای تحقق موارد ذیل تأکید می گردد:

1ـ با توجه به اهمیت نقش شوراهای آموزش و پرورش در ارتقای سطح کیفی و کمی تعلیم و تربیت، مطابق با بخشنامه شماره 199947 مورخ 18 آذرماه 92 وزارت آموزش و پرورش، دستور کار جلسات شوراها توسط کارگروه های تخصصی بر اساس مسائل مهم آموزش و پرورش با دقت ویژه تهیه شود و در اختیار شورا قرار گیرد.

2ـ در تهیه و تنظیم دستور جلسات شوراهای آموزش و پرورش در سطح استان/شهرستان/منطقه نسبت به اهمیت یادگیری همراه با مهارت آموزی در تحقق «اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال» توجه ویژه شود.

3ـ با عنایت به اینکه یکی از راهبردهای جدی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بحث عدالت تربیتی (آموزش و پرورش) است و اهتمام به گسترش آن قطعاً به پایداری، پیشرفت و توسعه جامعه کمک خواهد کرد، هم اندیشی و برنامه ریزی جهت ارتقای آموزش و پرورش مناطق مرزی و مناطق آزاد تجاری-صنعتی در استان هایی که دارای این مناطق اند به عنوان دستورکار جلسات شوراهای آموزش و پرورش مدنظر قرار گیرد.

4ـ با توجه به اهمیت مبحث منابع مالی قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش که موجب تسهیل و تسریع در اجرای روند امور می شود و همچنین با عنایت به نامه شماره 40620 مورخ 17 آبان ماه 95، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، کارگروهی توسط شورای استان تعیین و در کوتاه ترین زمان، آیین نامه اجرایی بند 3 ماده 13 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش تدوین و عملیاتی شود.

5ـ ضمن توجه به تعداد جلسات شورا (12 جلسه دریک سال)، کیفیت مصوبات از جنبه قابلیت اجرا و پیگیری که باعث رفع مسائل و مشکلات آموزش و پرورش مناطق، شهرستان ها و استان ها می شود، مدنظر قرار گیرد.

6ـ با توجه به اهمیت مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در ارتقای جایگاه نظام تعلیم و تربیت و بهره گیری از مشارکت همگانی مردمی در امر آموزش و پرورش، توجه ویژه دولتمردان و مسئولین آموزش و پرورش به توسعه آن ها مطابق با قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، مورد انتظار و تأکید است.

7ـ با توجه به لزوم آگاه سازی و ترویج مفاد قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش، به نحوی برنامه ریزی و عمل شود تا با مدد اصحاب محترم رسانه و دغدغه مندان نظام تعلیم و تربیت، همه مدیران و مسئولان دولتی با ظرفیت های قانون شوراهای آموزش و پرورش آشنا شوند و در تعاملی سازنده زمینه اجرایی شدن آن را بیش از پیش فراهم نمایند.
706

   #وزیر کشور #عدالت #شهرداری