تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
با در نظر گرفتن شرایط ویژه در خصوص برجام به نظر می رسد دولت باید تخم مرغ های برجام را از سبد اداره کشور بردارد. 394284_438.jpg
مهدی پور صفا

تمام تخم مرغ را در یک سبد نچینید. این ضرب المثلی قدیمی است که بارها و بارها در مورد تمرکز بر یک راه حل برای از میان بردن مشکلات به کار می رود. حالا و در آستانه دو سالگی اجرای برجام این توافقنامه چند جانبه و شرایطی که از آن حاصل شده با ریسک های فراوانی رو به رو است. شرط های جدیدی در خصوص تمدید تعلیق تحریم ها از سوی ترامپ مطرح شده و هیچ کس نمی داند که در نهایت اختلافات بین اروپا و امریکا به کدام سمت حرکت می کند. حالا نکته اساسی اینجاست که می توان تمام شرایط اقتصادی و سیاسی کشور را روی شرایط پر نوسان فعلی استوار کرد و یا حداقل به سراغ برنامه هایی برای مواقعی رفت که دیگر برجامی وجود نداشته باشد. البته ممکن است برخی مطرح کردن علنی این ماجرا را ایجاد هراس در فضای عمومی جامعه بنامند و معتقد به مطرح کردن این سناریو درمحافلی غیررسمی باشند، اما در کنار آن باید به این نکته هم توجه کرد که اجرای هر برنامه ای به خصوص در شرایط سخت باید با نوعی اجماع ملی همراه باشد و در گام اول برای این اجماع باید مردم را با شرایط پیش رو آشنا کرد.
کارهایی که انجام نشد

نکته اساسی اینجاست که در سال های گذشته اقدامات فراوانی بود که می توانست فشار بر کشور را در چنین شرایطی به شدت کاهش دهد.
به عنوان مثل پیمان دو جانبه پولی، انتقال لنگر ارزی از دبی، تقویت روابط پولی با چین و هند و روسیه برای تنوع بخشی کانال های ارزی که تصادفا هیچ کدام انجام نشد. کارهای دیگری بود که ابدا نباید انجام می شد مانند رها کردن بحران بانکی برای پنج سال و اتکای بی اندازه به قول های اروپایی ها برای رونق اقتصاد ایران و سرمایه گذاری هایی که هیچ گاه روی واقعیت را به خود ندید. بگذریم از اینکه در طول یک سال گذشته امریکایی ها از هیچ تلاشی برای ضربه وارد کردن به اقتصاد ایران دست برنداشتند.
به عنوان مثال امریکایی ها در تلاش هستند تا با گسترده کردن فهرست تحریمی خود روند نقل و انتقال ارز را در ایران محدود کنند و این نکته ای بود که خود ترامپ هم به آن اذعان کرده است.
تشدید فشار بر شبکه بانکی درامارات متحده عربی، جایگزینی نفت ایران در کره و هند با نفت امریکایی، فشار بر چین و یا همراهی چین برای تعیین اصالت منبع نقل و انتقالات ارزی ایران که به لحاظ فنی معادل عدم امکان تخصیص ارز به مصرف کنندگان ایران بود، بخشی از این چرخه است.
نگاهی به تجربیات گذشته

مطرح شدن برنامه های جایگزین تنها مختص به دوران فعلی نیست و در زمان جنگ تحمیلی نیز بارها و بارها در نظر گرفتن پلان B برای اداره کشور در شرایط ویژه مطرح شده است.
مسعود روغنی زنجانی رئیس اسبق سازمان مدیریت و برنامه وقت به این نکته اشاره می کند که سه برنامه برای اداره کشور در شرایطی که با سقوط صادرات نفت و قطع راه های مواصلاتی بین المللی روبه رو می شدیم، پیش بینی شده بود تا امکان حفظ جبهه های نبرد حق علیه باطل فراهم باشد. البته این شرایط اضطراری هیچ گاه به وجود نیامد و در شرایط سخت جنگی و با تلاش تمام دستگاه ها جریان صادرات نفت و ورود کالا حفظ شد. حالا و در شرایط فعلی امکانات کشور دهها برابر شرایط زمان جنگ است. برنامه ریزی در شرایط فعلی برای مقامات دولتی سهل تر است و تجربیات سال های 89 تا 94 می تواند چراغ راهی در مقابل مسئولان و دولتمردان باشد.
البته تمام اینها به شرطی است که اراده ای برای این نقشه راه وجود داشته باشد و مانند گذشته تمام تلاش بر استفاده از شرایط بین المللی متمرکز نباشد.
به اقتصاد مقاومتی بازگردید

البته تأکید بر اداره کشور مبتنی بر ظرفیت های داخلی نکته ای نیست که بار اول مطرح شده باشد. مقام معظم رهبری در سخنان خود بارها و بارها بر این نکته تأکید کرده اند.
مسئله ای که با شدت یافتن تحریم های غیرانسانی و یکجانبه غرب علیه نظام جمهوری اسلامی ایران شدتی دو چندان یافته است. ایشان در دیدار کارآفرینان کشور در سال 1389 به این نکته اشاره و تصریح کردند: وظیفه همه ما این است که سعی کنیم کشور را مستحکم، غیرقابل نفوذ، غیرقابل تأثیر از سوی دشمن، حفظ کنیم و نگه داریم؛ این یکی از اقتضائات «اقتصاد مقاومتی» است که ما مطرح کردیم.
در اقتصاد مقاومتی، یک رکن اساسی و مهم، مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد باید مقاوم باشد؛ باید بتواند در مقابل آنچه که ممکن است در معرض توطئه دشمن قرار بگیرد، مقاومت کند.
نکته جالب اینجاست که این سخنان زمانی بیان شده بود که هنوز از افزایش تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران خبری نبود. در آن زمان مقام معظم رهبری با آینده نگری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده و خواستار توجه محافل اقتصادی به این نکته حیاتی شدند.
دولت نقشه جایگزین را جدی بگیرد

حالا به نظر می رسد که دولت باید به سرعت امکان فروپاشی برجام را به شکل یک گزینه جدی در نظر گرفته و هر چه زودتر به سراغ یافتن نکات جایگزین برای مقابله بافشارهای غرب باشد.
شاید مناسب ترین زمان برای ایجاد چنین راهی در شرایط فعلی است که بودجه سال 97 در حال تصویب در مجلش شورای اسلامی است. به طور حتم نکات فراوانی است که می توان در بودجه اعمال کرد تا زمینه برای اداره کشور بدون تکیه بر برجام فراهم شود. اگرچه به نظر می رسد بودجه سال 97 کمتر واجد این خصوصیات است، اما اصلاح آن در مجلس می تواند کمکی به خود دولت نیز باشد. نکته دیگری که دولت به صورت جدی باید آن را مورد توجه قرار دهد، تقویت رابطه با طرف هایی است که می توانند فشارهای موجود بر کشور را کاهش دهد.
بار سنگین این مسئله به شدت روی وزارت امورخارجه سنگینی می کند تا از تمرکز صرف روی اروپا دست بردارد و به سایر طرف ها نیز توجه کند. شاید چند ماه باقیمانده فرصت خوبی برای وزارت امورخارجه باشد.
البته در دوران کنونی این نکته ها بارها و بارها از سوی دلسوزان به دولت یادآوری شد. با این حال بنا به دلایل سیاسی و رقابت های درونی اغلب این توصیه ها شنیده نشد. حالا به نظر می رسد که دولت باید بدبینانه ترین انتقادات را نیز در محاسبات خود دخیل و خود را برای یک نقشه جایگزین آماده کند.

   #برجام #چین #نقشه #هند #مقام معظم رهبری #تخم مرغ #اقتصاد ایران #بودجه سال 97 #کارآفرینان #روسیه

محتوای خبر «زمانی برای بازگشت جدی به اقتصاد مقاومتی» را در سایت «جوان آنلاین» ببینید