تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
همه آنچه که باید برای ثبت گوشی های مسافری بدانید

پس از آنکه فاز دوم طرح رجستری عملی شد، قوانین خاصی برای گوشی های مسافری اعلام شد. براساس این قوانین صرفاً برای یک دستگاه تلفن همراه، گمرک با اخذ حقوق گمرکی و دوبرابر سود بازرگانی وعوارض متعلقه نسبت به ثبت شناسه IMEI گوشی در سامانه مسافری اقدام میکند. در صورت مطلع نکردن گمرک از خرید گوشی در خارج از کشور و عدم پرداخت هزینه های فوق، پس از ورود به کشور امکان رجیستری کردن تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسوولیت آن به عهده مسافرین می باشد.

حسین فلاح جوشقانی، مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر از اعمال تغییراتی در این فرایند داده بود. به گزارش خبرگزاری فارس جوشقانی پیش تر اعلام کرده بود که سامانه ای توسط گمرک طراحی خواهد شد و به مسافران مهلتی حدود 10 روز تا دو هفته برای ثبت گوشی داده می شود تا مسافران به محض ورود به کشور نیازمند ثبت گوشی نباشند. این سامانه حالا راه اندازی شده است و طبق اعلام جوشقانی فرصتی برای ثبت گوشی مسافران در نظر گرفته شود تا مسافرانی که به هر دلیل به هنگام ورود به کشور گوشی خود را ثبت نکرده اند، به شرطی که کمتر از 7 روز از زمان وارد شدنشان به کشور گذشته باشد، بتوانند در سامانه گمرک گوشی خود را ثبت کنند.

حداکثر مهلت 30 روز برای ثبت گوشی مسافری

بنابر تصمیمی که توسط سازمان گمرک گرفته شده است، مسافران فقط تا 30 روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سامانه تلفن همراه خود را ثبت کنند و درصورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه ای در قبال ثبت شناسه تلفن همراه شخص مسافر نخواهد داشت. افرادی که از طریق این سامانه اقدام به پرداخت حقوق گمرکی و ثبت تلفن همراه خود می کنند، لازم است کد پیگیری و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت تلفن همراه، نزد خود نگه دارند.

سامانه فقط به گوشی های مسافری تعلق دارد

پس از درخواست ثبت شناسه تلفن همراه در این سامانه، گمرک جمهوری اسلامی ایران صحت اطلاعات وارد شده را بررسی می کند و در صورت تائید، این اطلاعات را برای سامانه همتا ارسال می کند. متقاضیان باید دقت کنند که در صورت نادرست بودن اطلاعات وارد شده، شناسه تلفن همراه ثبت نمی شود. لذا تنها افرادی که تلفن همراه خود را «به صورت مسافری» وارد کشور کرده اند، از این طریق اقدام کنند.

اگر گوشی مسافری نباشد، چی اتفاقی پیش میاید؟

در تاکید اختصاص سامانه اظهارنامه گمرکی تلفن همراه به گوشی های مسافری، پیش از این دهقانی نیا نیز به سوء استفاده کنندگان احتمالی هشدار داده بود که راه اندازی این سامانه به معنی امکان ثبت کردن قانونی گوشی های قاچاق و غیرقانونی نخواهد بود و قاچاقچیان امیدوار به دور زدن قانون از این مسیر ایجاد نشوند. زیرا در این سامانه تمامی شرایط مسافر بودن واردکننده در بازه زمانی اعلام شده از جمله زمان ورود به کشور و پرواز به دقت بررسی می شود. چنانچه مشخص شود که گوشی ثبت شده مسافری نیست، حقوق گمرکی پرداختی بازگردانده نمی شود.

پس از ثبت گوشی مسافری، اقدام بعدی چیست؟

کمیته اعلام کرده است که انتقال اطلاعات از سامانه گمرک به سامانه همتا ممکن است اندکی زمان بر باشد و تلفن همراه به محض پرداخت حقوق گمرکی، در سامانه همتا ثبت نخواهد شد. در این باره دهقانی نیا نیز توضیح داده بود: ممکن است برخی مسافران در گمرک عوارض گوشی را پرداخته و فرآیند رجیستری را تکمیل کرده باشند، اما پس از قراردادن سیم کارت در گوشی پیغام «این گوشی در سامانه گمرک ثبت نشده» را دریافت کرده اند. افرادی که اطمینان دارند، فرآیند ثبت در گمرک را به طور کامل انجام داده اند و اطلاعات گوشی آنها توسط کارمند گمرک دقیق ثبت شده مطمئن باشند که این پیغام ناشی از تأخیر در دریافت اطلاعات در گمرک است و مشکلی برای گوشی آنها پیش نخواهد آمد.

ثبت گوشی مسافری سقفی دارد؟

طبق قوانین گمرکی کشور هر نفر در سال مجاز به ورود یک عدد گوشی طبق قانون مسافری است و واردات یک عدد گوشی مسافری از معافیت 80 دلاری برخوردار است. در حال حاضر گوشی های برند اپل، موتورلا، بلک بری و گوگل پیکسل(و نه گوگل) مشمول رجیستری شده اند و اعمال مقررات رجیستری تنها روی این برندها انجام می شود.

سامانه اظهارنامه گمرکی گوشی های همراه ویژه مسافران: لینک

   #سامانه #هشدار #فناوری اطلاعات #عوارض #سیم کارت