تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
الهام از مقرنس های معماری ایرانی در طراحی لباس های زمستانه یک طراح لباس می گوید پارچه سازی یکی از راهکارهای مهم برای ایجاد تنوع بصری در مجموعه لباس های زمستانی است.

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: سپیده پارساپور کارشناس ارشد معماری بوده و سال هاست در زمینه طراحی لباس نیز فعالیت می کند. او طی سال های اخیر با حضور در جشنواره های مد و لباس فجر، مورد تقدیر هیئت داوران و برگزارکنندگان این رویداد قرار گرفته است.

پارساپور درباره جدیدترین فعالیت های خود به خبرنگار هنرآنلاین، گفت: این روزها مشغول برپایی نمایشگاه پوشاک زمستانه در تهران و اصفهان بودم و تلاش کردم با تکیه بر برخی تحقیقات و پژوهش ها، مجموعه نو و خلاقانه ای برای فصل سرما ارائه دهم.

او با انتقاد از برخی سبک های پوششی غیرمتعارف به دلیل عدم توجه مردم به آثار طراحان اظهار داشت: در سال های اخیر شاهد هنرنمایی و بروز خلاقیت های قابل توجه طراحان مد و لباس بوده ایم، اما متأسفانه به دلیل عدم فرهنگ سازی، معرفی و راهنمایی مردم به ویژه بانوان، شاهد آنیم که هنوز هم برخی پوشش های غیرمتعارف مورد توجه بانوان است.

این هنرمند طراح لباس درباره جدیدترین نمایشگاه آثار خود توضیح داد: پارچه سازی یکی از راهکارهای مهم برای ایجاد تنوع بصری در مجموعه لباس های زمستانی است. تلاش کردم در این مجموعه و با ایجاد سیر خطور بر روی پارچه های مناسب فصل سرما همچون نمد و چرم، آثاری جدیدی ارائه کنم.

او با اشاره به اینکه الهام از مقرنس های معماری ایرانی روی لباس های زمستانه از جمله طرح های مجموعه جدیدش است، اظهار داشت: مقرنس یکی از عناصر تزئینی معماری ایرانی است که توسط برش و یا ایجاد برجستگی بر روی پارچه به خوبی مورد الهام قرار می گیرد. این نوع تزئین معماری نوعی تزئین حجم پردازی شده است که می توان آن را روی لباس ایجاد کرد و الگوی جدیدی از تزئین پارچه به وجود آورد.

پارساپور ادامه داد: امروزه مقرنس کاربرد اولیه را از دست داده و بیشتر برای تزیین در معماری به کار می رود. پس لازم است این وجه هنری نهایت بهره در ارائه مدهای ایرانی ببریم و از این دریچه تحول قابل توجهی را در عرصه مد و لباس شاهد باشیم.

این طراح لباس همچنین به بهره گیری از اشعار مولانا در مجموعه زمستانه خود اشاره کرد و گفت: ایجاد خطوط منحنی، رودوزی اشعار و کچه دوزی و پارچه سازی متناسب با طرح مانتو از جمله راهکارهای ایجاد تنوع بصری در مجموعه زمستانی من است که علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت www.sepidparsa.com از این مجموعه دیدن کنند.

   #نمایشگاه #پژوهش #مولانا #اصفهان