تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
ShowImages.ashx?Inner=true&ID=4890

آرامش نسبی در معاملات بورس انرژی در هفته گذشته محرز بود اگرچه عدم ثبت معاملات بزرگ و همچنین عرضه 56 محموله مختلف نشان می دهد که تنوع معاملاتی و مقاوم سازی بورس انرژی هم اکنون از یک فاز تئوریک، وارد فاز عملیاتی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، این شرایط نشان می دهد که روح اقتصاد مقاومتی در تنوع ابزارها، گستره معاملاتی، توجه به بخش خصوصی، افزایش تاب آوری (انعطاف در برابر رخدادها) در برابر نوسانات اقتصادی و حتی سیاسی و همچنین امنیت معاملات در بستر بورس انرژی فراهم شده است.

با توجه به جایگاه این بازار شفاف در کاهش انحرافات اقتصادی و تغییر فاز محموله ها به شیوه های غیر رسمی و حتی بعضاً قاچاق، نمره قابل قبولی به بورس انرژی در خصوص اقتصاد مقاومتی تعلق خواهد گرفت. رونق معاملات برق فیزیکی و فاصله گرفتن از مکانیزم های رسمی قیمت گذاری یکی دیگر از دستاوردهای بورس انرژی محسوب می شود.

در هفته گذشته در بازار فیزیکی بورس انرژی شاهد هفته ای نسبتاً آرام بودیم که در آن بیش از 45 هزار تن از انواع فرآورده های نفتی، گازی و پتروشیمی مورد معامله قرار گرفت. این در حالی بود که در این بازه زمانی هفتگی؛ ارزش معاملات نیز رقمی نزدیک به 93 میلیارد تومان بود که از یک سو از متوسط معاملات هفتگی در سال جاری فراتر بوده و از سوی دیگر نشان دهنده وضعیت با ثبات و رو به رشد در این بازار است.

از نکات مهم معاملات در هفته ای که گذشت می توان به داد و ستد انواع فرآورده ها با حجم معاملاتی برابر یا کمتر از 5000 تن اشاره کرد که نشان می دهد پتانسیل اصلی داد و ستد در این بازار بر دوش معاملات کوچک و خرد بوده و حتی با ثبت این شرایط ارزش معاملاتی جذابی به ثبت رسیده است. این ویژگی نشان دهنده آن است که تنوع معاملاتی در بازار فیزیکی بورس انرژی افزایش یافته و این بازار مالی خود را از نیازمندی به داد و ستد محموله های بزرگ جدا کرده است.

این مطلب به معنی مقاوم سازی بورس انرژی تعبیر می شود یعنی با فرض وجود ظرفیت های معاملاتی محموله های بزرگ، باز هم تنوع تولیدکنندگان و همچنین گستردگی خریداران مورد توجه قرار گرفته و می تواند از تکانه های مختلف فاصله بگیرد. این نکته اگرچه ماه های قبل در استراتژی های توسعه بورس انرژی مورد توجه قرار گرفته بود ولی تأثیرگذاری آن را هم اکنون می توان رصد کرد. در گذشته بار اصلی معاملات بر عهده داد و ستدهای بزرگ بیش از 10 هزار تن و مخصوصاً نزدیک به 30 هزار تن بوده ولی در هفته گذشته از محموله های برجسته، تنها یک داد و ستد 5 هزار تنی مورد معامله قرار گرفته و سایر 55 عرضه کمتر از این رقم بوده است.

این رویکرد معاملاتی در نهایت می تواند جایگاه بورس انرژی را حتی با فرض رخدادهای پیش بینی نشده جدید در یک حاشیه امن قرار داده اگرچه تصمیمی بود که ماه ها قبل در بدنه مدیریتی بورس انرژی به آن پرداخته شده بود. رونق معاملات فیزیکی برق در بورس انرژی از نکات دیگری است که در روزهای اخیر به درستی؛ بیش از پیش مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. معاملات برق به صورت فیزیکی یعنی داد و ستد بین نیروگاه به عنوان تولیدکننده اصلی و مصرف کننده نهایی با ظرفیت خرید بیش از 5 مگاوات ساعت در هفته های اخیر توسعه بسیاری پیدا کرده و به آرامی به یکی از بسترهای جدید برای توسعه این بازار بدل شده است.

از ۱۴ تیرماه سال جاری یعنی از ابتدای راه‌اندازی معاملات مستقیم مصرف‌کنندگان بزرگ تاکنون یک میلیون و ۹۸۰ هزار کیلو وات ساعت برق در بازار فیزیکی عرضه شده که از این میزان ۷۲۸ هزار و ۱۰۰ کیلو وات آن مورد معامله قرار گرفته است. این در حالی بود که فقط در دی ماه سال جاری بیش از 357 هزار کیلو وات از این رقم داد و ستد شده که نشان دهنده افزایش محسوس حجم و ارزش معاملات است. این نکته در کنار روند افزایشی و ممتد حجم معاملات برق فیزیکی را می توان این گونه تفسیر کرد که تقویت اطلاع رسانی از ساز و کار فرآیندها و با وجود جذابیت های قیمتی این موفقیت را حاصل کرده و از این پس بازار برق فیزیکی نیز می تواند در موفقیت های بورس انرژی دخیل باشد.

   #بورس #مقاوم سازی #پتروشیمی #بازار سرمایه

محتوای خبر «مقاوم سازی بورس انرژی از تکانه های احتمالی» را در سایت «سنا» ببینید