تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه اردوان کامکار در جشنواره موسیقی فجر نواخت / روایت سنتور از ترکیب دنیای سنت و مدرنیته در سومین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، تالار وحدت شاهد اجرای گروه سنتورنوازان معاصر به رهبری اردوان کامکار بود.

سرویس موسیقی هنرآنلاین، کنسرت گروه سنتورنوازان معاصر به رهبری اردوان کامکار شامگاه جمعه 22 دی ماه در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این کنسرت قطعه"تریو سنتور" توسط مهیار طریحی، مصطفی مومنیان و سیاوش کامکار اجرا شد. این قطعه حاصل آزمون های فراوان اردوان کامکار از ترکیب متفاوت سنتورها با ابعاد متفاوت به شکل دو سنتور سل کوک و سنتور باس است. به همین خاطر می توان گفت که اجرای آن ها ترکیبی تازه از شیوه سنتورنوازان معاصر بود. فضای آزاد اجرای نوازندگان این گروه بیانگر این است که اعضاء گروه ناچار به تقلید از اردوان کامکار نبوده و امکان بیان شخصی برای آنان فراهم بوده است.

در ادامه مهیار طریحی، مصطفی مومنیان و سیاوش کامکار به اجرای قطعه "رها" پرداختد که توسط مصطفی مومنیان تنظیم و آهنگسازی شده است.

سنتور نوازی اردوان کامکار در سی و سومین جشنواره بین اللمللی موسیقی فجر

"روان" نام دیگر قطعه اجرایی این کنسرت بود که توسط سیاوش کامکار تنظیم و آهنگسازی شده است.

بخش سوم این برنامه به تک نوازی سنتور معاصر با نام "دماوند" اختصاص داشت که توسط اردوان کامکار تنظیم شده است.

قطعه "رویا" با آهنگسازی و تنظیم مهیار طریحی، در ادامه این کنسرت توسط گروه سنتورنوازان معاصر اجرا شد.

مهیار طریحی این اجرا را در میان تشویق حاضران به پشنگ کامکار که در کنسرت حضور داشت تقدیم کرد.

در بخش پایانی این کنسرت اردوان کامکار به تک نوازی پرداخت. قطعه ای که می توان گفت حاصل کنکاش های متعدد این هنرمند در موسیقی نواحی ایران و علاقه وی به ابداع تکنیک های جدید نوازندگی است.

درآمیختن عناصر موسیقی ایرانی با فرم جهانی، شکل نوینی است که اردوان کامکار در سازهای سنتی پدید آورده است. ترکیبی که به صورت کاملا مشهود در تک نوازی این هنرمند مشهود و قابل لمس است.

اردوان کامکار سال هاست که در داخل و خارج از کشور، اجراهای متعددی در راستای معرفی سنتور داشته است. حضور در دانشگاه های نیویورک، شیگاگو، تورنتو، ملبورن، سیدنی و ... در کنار همراهی او با گروه کامکارهای در فستیوال های جهانی از جمله وومد بریتانیا، سامر استیج و... از جمله فعالیت های این هنرمند موفق است.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر تا روز 30 دی ماه با اجرای موسیقی های مختلف در شش سالن شهر تهران ادامه پیدا خواهد کرد.

   #کنسرت #جشنواره موسیقی فجر #شهر تهران #موسیقی نواحی