تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
به گزارش وزن از یک پا بر روی پای دیگر

آسیب دیدگی رباط زانو چیست؟

به خاطر اینکه ثبات مفصل زانو فقط بر رباط ها و عضلات اطراف زانو متکی است، این مفصل می تواند به سادگی دچار آسیب دیدگی شود. در این حالت یک ضربه مستقیم به زانو یا انقباض بیش از حد عضله (در شرایطی مثل تغییر ناگهانی جهت در زمان دویدن) می تواند به مفصل زانو آسیب وارد کند.در ادامه برای درمان پارگی رباط صلیبی زانو بهتر است با انواع این آسیب دیدگی آشنا شویم

آسیب دیدگی رباط صلیبی زانو در اصطلاح پیچ خوردگی و پارگی نامیده می شود و بر اساس شدت به گروه های زیر قابل تفکیک است:

آسیب دیدگی نوع 1:

در این حالت رباط بطور خفیف دچار آسیب می شود. به این ترتیب رباط کمی دچار کشیدگی می شود، اما با این وجود می تواند به حفظ ثبات مفصل زانو کمک کند.

آسیب دیدگی نوع 2:

در این حالت رباط آسیب دیده به خاطر شدت آسیب وارد شده در محل سست می شود. به این مشکل اغلب پارگی ناقص رباط گفته می گویند.

آسیب دیدگی نوع 3:

این نوع از آسیب دیدگی در اکثر مواقع اشاره به پارگی کامل رباط دارد. به این ترتیب رباط به دو قسمت کاملاً مجاز تفکیک می شود و به خاطر این شرایط مفصل زانو بی ثبات می گردد.

رباط های طرفی داخلی یا میانی (MCL) بیشتر از رباط های طرفی خارجی (LCL) دچار آسیب دیدگی می شوند. به خاطر ساختار آناتومی پیچیده تر خارج از مفصل زانو، در صورتی که رباط های طرفی خارجی دچار آسیب شوند، معمولاً سایر ساختارهای مفصل نیز آسیب می بینند.

علائم و نشانه های تشخیص کشیدگی و پارگی رباط زانو

در ادامه علائم پارگی رباط صلیبی مهم پارگی رباط زانوبیان شده است:

دردی است که هنگام ضربه شدید حس می شود اما در ادامه کاهش می یابد. این درد در زمانی ظاهر می شود که مفصل حرکت داده شده یا تحت فشار قرار گیرد. روی رباط جانبی آسیب دیده اغلب حساسیت موضعی وجود دارد. هنگامی که در زانو تجمع مایع وجود دارد مفصل متورم است، این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است، به ویژه در مواقع آسیب داخل مفصل تا معلوم شود آیا تجمع مایع ناشی از خونریزی است یا خیر؟ این کار با بیرون کشیدن مقداری از مایع داخل مفصل در شرایط استریل انجام می شود. ناپایداری مفصل زانو یک علامت مهم است که فرد آسیب دیده به ندرت در مرحله حاد صدمه به آن اشاره می کند. ناپایداری مفصل زانو اغلب در مراحل بعد به ویژه زمانی که مفصل متحمل فشار است ظاهر می شود.

ممکن است به هنگام آسیب رباط صلیبی قدامی نوعی صدای "ترکیدن" بشنوید و احساس کنید زانویتان از حرکت ایستاده است.

درد همراه با تورم. زانو ظرف ۲۴ ساعت ورم خواهد کرد. اگر توجه نکنیم ممکن است مشکل درد و تورم به خودی خود حل شود. با این وجود، اگر در تلاش هستید که به ورزش بازگردید احتمالا زانو بی ثبات خواهد بود و خطر آسیب بیشتر به غضروف مانع اصطکاک (منیسک) زانو وجود خواهد داشت.

فقدان دامنه حرکتی کامل

حساسیت به درد در امتداد خط مفصلی

احساس ناراحتی در هنگام راه رفتن

درمان غیرتهاجمی پارگی رباط های زانو

استفاده از داروهای مناسب باعث کاهش درد و تورم زانو می شود. استراحت کردن و داروهای ضد درد می توانند به کاهش علائم بیماری کمک کنند. امکان دارد در ابتدای درمان برای محدود کردن درد به استفاده از بریس بلند و عصای زیر بغل رجوع شود.

معمولاً پارگی های PCL که خیلی شدید نباشند را با یک برنامه توان بخشی پیش رونده می توان درمان نمود. بیمارانی که تمایل به بازگشت به فعالیت های روزمره دارند ممکن است قبل از بازگشت به فعالیت های مذکور نیاز به یک بریس عملکردی زانو داشته باشند. این بریس ها در زمانی که PCL به درستی عمل نمی کند جایگزین ثبات زانو شده و به جلوگیری از توقف زانو از حرکت در طول فعالیت آرام کمک می نماید.

بیشتر بیماران بعد از آسیب PCL درمان های غیر جراحی استفاده می کنند. پزشکان توان بخشی می توانند درد و تورم را با استفاده از یخ، تحریک الکتریکی استفاده از طب سوزنی، حرکت درمانی و دوره های استراحت درمان می کنند.

پزشکان توان بخشی از تمرینات ورزشی و نیز برای بهبود قدرت عضلات چهار سر در جلوی ران برای کمک به بازآوری حرکات نرمال مفاصل و عضلات استفاده می نمایند.

پزشک متخصص اقدام به تجویز بریس های زانو برای شرایط به وجود آمده می نمایند.

  

محتوای خبر «همه چیز درباره رباط زانو» را در سایت «افکارنيوز» ببینید