تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
قیمت نفت روز گذشته به بالای 70 دلار رسیده بود امروز با اندکی کاهش به 69.22 دلار در هر بشکه رسید.

167547_340.jpg

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، قیمت نفت پس از اینکه روز گذشته به بالای ۷۰ دلار، بالاترین قیمت از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون رسید، در معاملات امروز کاهش یافت.

با این حال، تحلیلگران و تاجران از ابتدای سال نسبت به خطر های یک کاهش قیمت هشدار دادند؛ آن ها خاطرنشان کردند که روی هم رفته شرایط بازار همچنان تقویت شده است که بیشتر به علت ادامه کاهش تولید و روسیه است.

هر بشکه نفت خام آمریکا با ۳۱ سنت کاهش ۶۳.۴۹ دلار فروخته شد. این نوع نفت روز گذشته به ۶۴.۷۷ دلار در هر بشکه، بالاترین قیمت از اواخر سال ۲۰۱۴ رسیده بود.

هر بشکه نفت برنت نیز با ۴ سنت کاهش به ۶۹.۲۲ دلار رسید. این نوع نفت نیز روز گذشته به ۷۰.۰۵ دلار بالاترین قیمت از دسامبر ۲۰۱۴ رسیده بود.

به گفته تاجران، آمار های نفتی به نسبت ضعیف چین در ماه دسامبر بر قیمت ها اثر گذاشته است. آمار های گمرک چین نشان داد واردات نفت این کشور در ماه دسامبر به ۳۳.۷ میلیون تن برابر با ۷.۹۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که کمتر از ماه نوامبر است.

همچنین تاجران گفتند یک افزایش قابل انتظار در تولید نفت آمریکا که در حال حاضر ۹.۵ میلیون بشکه در روز است نیز بر قیمت ها تاثیر گذاشت.

علی رغم کاهش قیمت در معاملات امروز، بسیاری تحلیلگران انتظار دارند که بازار های نفت خام امسال همچنان به ویژه به علت ادامه کاهش تولید اوپک ثابت بمانند.

سنجیو بال، تحلیلگر موسسه تحقیقات ادیسون اینوستمنت در چشم انداز ۲۰۱۸ خود نوشت: «اوپک با موفقیت فزونی ذخایر را کاهش داده و رشد تقاضا نیز در کوتاه مدت با قوت باقی مانده است.»

وی افزود: «با عادی شدن سطح ذخایر، احتمال بالا رفتن قیمت وجود دارد.»

ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۵ ژانویه تقریبا ۵ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۱۹.۵ میلیون بشکه رسید که کمی کمتر از متوسط ۵ سال گذشته برابر با ۴۲۰ میلیون بشکه است.

   #نفت خام #چین #هشدار #قیمت نفت #روسیه #اوپک

محتوای خبر «نفت همچنان در مرز ۷۰ دلار» را در سایت «خبرگزاری دانشجو» ببینید