تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
17-12-31-111514ap_0706270409521-article-header.jpg

سالهاست درباره هارپ افسانه های مختلفی گفته می شود. از اینکه عامل زلزله در هائیتی بوده یا همین حالا درباره زلزله های کرمانشاه و تهران. اما این ماجرا که هنوز در شبکه های اجتماعی و تلگرام به وفور دیده می شود چقدر می تواند صحت داشته باشد؟

به گزارش خبرآنلاین،خیلی ها در روزها و هفته های اخیر شایعاتی از این دست شنیده اند: «هارپ، یک سلاح آمریکایی مخرب و مخفی است که میتواند دنیا را به نابودی بکشاند.»، یا زلزله های اخیر ایران همه زیر سر هارپ است!

پروژه ی هارپ برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا است که شامل یک رصدخانه و محوطه ای به مساحت ۳.۱۱ هکتار می شود.

آنتن های هارپ امواج رادیویی را مستقیما به سمت بالا، به سوی یونوسفر ارسال می کنند. حرارتی که در نتیجه ی این امواج ایجاد می شود در یونوسفر موجب پدید آمدن بی نظمی هایی در تراکم الکترون های این ناحیه می شوند. این بی نظمی ها اجازه می دهند تا امواج ارسالی از ماهواره ها بدون برخورد به یونوسفر به زمین برسند.

در محوطه این پروژه، ۱۸۰ آنتن فرکانس بالا قرار دارند که ارتفاع هرکدام از آن ها به حدود ۲۲ متر می رسد. هر یک از این آنتن ها دست بالا ۳۶۰۰ کیلووات توان دارند، یعنی چیزی حدود ۷۵ برابر یک ایستگاه رادیویی معمولی که البته این مقدار انرژی، کسر بسیار ناچیزی از میزان تشعشعاتی است که در هنگام یک توفان خورشیدی معمولی به زمین می رسد. با وجود آن که رصدخانه به طور مستمر کار می کند، آنتن های فرکانس بالا، تنها در مواقعی خاص مانند زمان هایی که فعالیت تحقیقاتی بخصوصی موردنیاز باشد به کار می افتند. چنین وضعیتی تقریبا ماهی یک بار پیش می آید.

شایعه ها از کجا شروع شد؟
- هوگو چاوز، رییس جمهور سابق ونزوئلا اولین کسی بود که نام هارپ را به عنوان یک سلاح مخفی بر سر زبان ها انداخت. بعد از زلزله هاییتی که با شدت 7 ریشتر در سال 2010 باعث خرابی بخش های زیادی از این کشور شد. او ارتش آمریکا را بابت این زلزله مقصر دانست و گفت، یک «سلاح حوزه هواشناسی» توسط این کشور راه اندازی شده که دنبال «مقابله با خداوند» است.

- مدتی بعد، یک روزنامه اسپانیایی مقاله ای منتشر کرد که با آوردن نقل قول «چاوز» ادعا کرده بود: «ارتش آمریکا یک سلاح ساخته که می تواند چند زلزله در سواحل هاییتی راه بیندازد. این زلزله یک پروژه تمرینی بوده و هدف اصلی، نابودی ایران است.»

- نصرت میرزا، یک ستون نویس مطبوعاتی نفر بعدی بود که ادعا کرد، زلزله 11 مارس 2011 در هاییتی کار «سلاح مخفی» آمریکا بوده است. او ادعا کرد، سونامی بزرگ ژاپن اولین پروژه مخرب این سلاح بوده که قرار بود بسیار بزرگ تر از این حرفها باشد، چنان که می خواستند لقب «دومین حمله اتمی آمریکا» را به آن بدهند. او اسم این سلاح را «سفینه فضایی X=37B» گذاشت که شش روز بعد از فرود آمدن در هاییتی باعث زلزله شده بود!

- شایعه هارپ آن چنان بالا گرفته بود که چند سال بعد، تقریبا هر پدیده ای را به آن مرتبط می کردند. سه سال بعد از زلزله هاییتی و ادعای هوگو چاوز، «استفانی پاپاس»، روزنامه نگار ارشد علمی در «لایو ساینس» دراین باره نوشت: «این روزها شرایط طوری شده که هر پدیده ای که فکرش را بکنید، به هارپ ارتباط می دهند. این پدیده ممکن است یک حادثه طبیعی مثل سیل و زلزله یا پژوهشی خاص مثل کنترل ذهن آدم ها باشد. در هر صورت، هارپ مقصر است.»

17-12-31-11134317-12-29-212910Haarp.jpg

همه چیز زیر سر هارپ است؟

متأسفانه باید به نظریه پردازان توطئه و طرفدارانشان بگوییم که هارپ به هیچ عنوان قادر به دست کاری آب وهوا نیست. امواج رادیویی مخابره شده به وسیله ی هارپ نمی تواند توسط تروپوسفر (troposphere) یا استراتوسفر (stratosphere) جذب شوند. تنها یونوسفر (ionosphere) است که این امواج را جذب می کند و خب، چندین کیلومتر با بالاترین لایه های اتمسفری فاصله دارد.

بخش های مختلف لایه ی یونوسفر تقریبا به صورت دائم و هر روزه با امواج و تشعشعات خورشیدی ساخته و جایگزین می شوند. شب هنگام، سطح یونیزه شدن در ارتفاع پایین تر یعنی بین هشتاد تا صدوشصت کیلومتری به سرعت کم می شود، اما در ارتفاعات بالاتر یعنی ارتفاع بالاتر از ۳۲۰ کیلومتر تقریبا تمام شب طول می کشد تا این بخش های یونیزه شده پراکنده شوند. در طول شب، زمانی که یونوسفر طبیعی در وضعیت حداقلی خود قرار دارد، هارپ می تواند نوعی شفق قطبی ضعیف را تولید کند. البته با این که این امواج، تأثیر زیادی ندارند، اما می توان با دستگاه های خاص رصد، تأثیرشان را دید. در طول روز، امواج خورشیدی آن قدر با قدرت یونوسفر را یونیزه می کنند که اثرات بسیار ضعیف هارپ نمی توانند کوچک ترین تأثیری بر این لایه بگذارند. بنابراین به محض این که آنتن های هارپ خاموش شوند، اثرات آن تقریبا بلافاصله از بین می روند.

17-12-31-111514AP_0706270409521-article-header.jpg

چرا هارپ نمی تواند باعث زلزله و سانحه های طبیعی شود؟

1- برای این که هارپ - یا هر سلاح دیگری- باعث زمین لرزه شود، باید روی زمین کره - یعنی زیر زمین - تاثیر بگذارد نه روی هوا و اتمسفر

2- بعد از وقوع زلزله احتمال تغییراتی در جو زمین وجود دارد اما نه قبل از آن. در واقع جو زمین باعث زلزله نیست.

3- انرژی که آنتن های هارپ ایجاد می کنند، بعد از رسیدن به بخش های بالایی جو زمین انرژی بسیار کمی دارد، حتی کمتر از یک اجاق مایکروویو. با این حساب باید تغییر ملموسی در جو نمی شود.

۵۴۵۴

   #زلزله #ونزوئلا #وقوع زلزله #ژاپن #کرمانشاه #مقاله #شایعه #تلگرام #رییس جمهور #زمین لرزه

محتوای خبر «هارپ آمریکایی ها عامل زلزله های ایران است؟/ بررسی علمی یک افسانه قدیمی» را در سایت «خبر آنلاین» ببینید