تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
پارک علم و فناوری کردستانرئیس پارک علم و فناوری استان کردستان، با انتقاد از اینکه مسئولین استان به کار علمی اعتقاد ندارند، گفت: این مهم در استان کردستان باید تقویت و بیشتر شود و ما نیز باید در راستای توسعه علم استان به جوانان اعتماد کرده و از آن ها بیشتر حمایت کنیم.

خالد سعیدی در بازدید از ایسنای منطقه کردستان با اشاره به قدمت چندین ساله پارک علم و فناوری در ایران و جهان، به خبرنگار ایسنا گفت: پارک علم و فناوری در ایران به طور رسمی از سال 70 شروع به کارکرد و در جامعه جهانی نیز از سال 1960 بر اساس نیاز به وجود آمد و به همین ترتیب فناوری موجب ایجاد تحول در دنیا شد.

وی بابیان اینکه پارک علم و فناوری نهادی علمی دولتی است افزود: بارزترین مأموریت پارک علم و فناوری ساماندهی یک محیط فعال برای ایجاد هم افزایی ناشی از کار جمعی و حمایت از فعالیت های هدف دار نوآورانه و شرکت های اقتصادی فعال دانش بنیان در زمینه های مختلف فناوری است.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان، کمک و حمایت از افراد دارای ایده و فکر نو و راه اندازی کسب وکارهای جدید و سودآور در بازار را هدف اصلی پارک علم و فناوری دانست و عنوان کرد: این پارک خدمات زیادی برای جامعه علمی ارائه می دهد که آموزش برای راه اندازی کسب وکار از مهم ترین خدمات این پارک است.

وی بیان کرد: امروزه بسیارند کسانی که رویکرد و ایده های علمی دارند اما توان درآمد و کسب وکار از این ایده علمی را ندارند و این به فرهنگ منطقه بازمی گردد.

سعیدی گفت: شناسایی این افراد و ایده های علمی، راهنمایی و ارائه راهکار برای راه اندازی کسب وکار سودآور و بازار محور از وظایف اصلی پارک علم و فناوری است.

وی به اهمیت نقش "منتور" در ایجاد استراتژی و تجزیه وتحلیل ایده ها اشاره و ذکر کرد: چگونگی ارتباط با مردم، شناسایی رقبا و بازار سازی از جمله وظایف منتورها در پارک علم و فناوری است که طی دوره 4 ماهه به افراد آموزش داده می شود و انتظار می رود که افراد تا حد متوسطی با این استراتژی ها آشنا شوند.

سعیدی بابیان اینکه اهداف پارک علم و فناوری فراتر از این مراحل است، عنوان کرد: علاوه بر علم، تجربه برای راه اندازی کسب وکار و ایده پردازی بسیار لازم و ضروری است که متأسفانه کردستان در این زمینه ضعیف است و این به مسئولین بر نمی گردد بلکه به بافت کلی جامعه مربوط می شود.

وی وضعیت زیرساخت های استان در زمینه تقویت و توسعه علم و به ویژه پارک علم و فناوری را ضعیف اعلام و تصریح کرد: از تمامی ادارات و مسئولانی که می توانند فضای فیزیکی در اختیار جوانان برای راه اندازی کسب وکار قرار دهند، درخواست حمایت و کمک بیشتر در این زمینه را داریم.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان، در ادامه با انتقاد از اینکه مسئولین استان به کار علمی اعتقاد ندارند، افزود: این مهم در استان کردستان باید تقویت و بیشتر شود و ما نیز باید در راستای توسعه علم استان به جوانان اعتماد کرده و از آن ها بیشتر حمایت کنیم.

وی، با اشاره به اینکه در دنیای امروز کشورهایی موفق هستند که نهادهای علمی و تحقیقاتی خود را توسعه دهند و بتوانند در تولید علم و مدیریت آن از کشورهای دیگر پیشی بگیرند، گفت: تعامل دانشگاه به مثابه نهاد تولیدکننده دانش و صنعت به عنوان نهاد توسعه دهنده فناوری، نقش محوری در فرایند تبدیل علم به فناوری دارد؛ بنابراین پارک های علم و فناوری به عنوان حلقه ارتباطی میان دانشگاه و صنایع دارای اهمیت بسیار هستند.

سعیدی عدم تشکیل ساختار و چهارچوب مشخص و مطلوب علمی را از دیگر ضعف های موجود در کردستان دانست و خاطرنشان کرد: فقدان این مهم به ویژه در آموزش عالی استان حس می شود و بر همین اساس باید شکل کاری مشخص و مدونی توسط شایسته ها در استان ایجاد شود تا بتوان در منطقه تحول ایجاد کرد.

انتهای پیام

   #تولید علم

محتوای خبر «زیرساخت های پارک علم و فناوری کردستان تقویت شود/ مسئولان باید به کار علمی اعتقاد داشته باشند» را در سایت «ایسنا» ببینید