تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
n82793169-72105738.jpg

دانشگاه ها و پژوهشگاه های نسل سوم، مراکزی هستند که از دانش محوری (نسل اول)، پژوهش محوری (نسل دوم) عبور کرده و به کار و ثروت آفرینی رسیده اند.
عوامل مختلفی موجب این حرکت شده اند؛ اول اینکه دانشگاه هایی که می خواهند تحقیقات را در مرز دانش انجام دهند به دنبال منابع متفاوت برای تامین آن هستند زیرا هزینه های تحقیقات فراتر از بودجه های دولتی این دانشگاه هاست و همین امر باعث می شود واحدهای صنعتی تحقیق و توسعه را با همکاری دانشگاه های معتبر انجام دهند که در نتیجه فاصله بین صنعت و دانشگاه در کشورهای صنعتی از بین رفته است.
دلیل دیگر، جهانی شدن و وجود دانشجویانی با ملیت های مختلف در دانشگاه هاست، همین وضعیت دانشگاه ها را وارد مسابقه ای سه وجهی کرده است؛ جذب بهترین دانشجویان خارجی، انعقاد فزون ترین قراردادهای صنعتی و استخدام کارآمدترین اعضای هیات علمی.
صحبت از دانشگاه های نسل سوم از مدت ها قبل در ایران مطرح است و آنچه بیش از بقیه به چشم می آید، این است که این نوع مراکز تحقیقاتی باید از تمرکز صرف به آموزش و پژوهش دست برداشته و بتوانند به اشکال مختلف با ارتباط با صنعت بخشی از هزینه های خود را تامین کرده و برای دانش آموختگان خود کارآفرینی کنند.
اما اجرایی شدن این هدف نیز دشواری هایی دارد و مانند همیشه گذر از دورانی که دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به بودجه کامل دولتی وابسته بوده اند و بر اساس آن هزینه می کردند، حرکت به سمتی که خود درآمد داشته و بر اساس درآمدها هزینه کنند دشواری هایی دارد.
کسری اصفهانی عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد اهمیت بودجه در موفقیت پژوهش اظهار کرد: برای یک پژوهش موفق چند رکن لازم است؛ پژوهشگر، زیرساخت های فنی، مدیریت و بودجه.
وی افزود: امروزه بسیاری از محققان مثلاً در حوزه زیست فناوری در سطح قابل قبولی هستند به طوری که در نشریات معتبر بین المللی مقالاتی ارائه می دهند و مدیریت برخی مراکز تحقیقاتی و علمی نیز در حد قابل قبول است اما از جهت زیرساخت و بودجه مشکلات زیادی داریم؛ به طوری که حتی بسیاری پژوهشگران، هزینه تحقیقات خود را که اتفاقاً در رشته ما چندان کم هم نیست، از حقوق خود یا درآمد حاصل از برگزاری کارگاه های آموزشی تامین می کنند.

***دوران دشوار گذار به دانشگاه و پژوهشگاه های نسل سوم
اصفهانی با تایید این که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نسل سوم باید با کارآفرینی و تولید ثروت، بخشی از هزینه های خود را تامین کنند، تاکید کرد: در این مسیر مشکلات متعددی وجود دارد؛ از جمله این که وظیفه پژوهشگر، پژوهش است و اگر بخواهد درآمدزایی کند از وظیفه خود باز می ماند و در عین حال آموزش لازم را برای این کار ندیده است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری افزود: از این گذشته بسیاری از پژوهشگران با قوانین مختلف مانند قوانین مالیاتی آشنا نیستند و این امر موجب می شود در مراحل تجاری سازی یافته های علمی خود خسارت ببینند.
وی تصریح کرد: امکان آموزش تدریجی مباحث مورد نیاز در تجاری سازی نتایج تحقیقات به اعضای هیات علمی وجود دارد تا در صورت ورود به سرمایه گذاری های مشترک حقوق آنان تضییع نشود.

***صنایع داخلی نیازهای خود را از خارج تامین می کنند
این محقق حوزه زیست فناوری با بیان این که برخی نتایج تحقیقات مشتری ندارد، توضیح داد: صنعتی که به نتیجه یک تحقیق نیاز دارد، ترجیح می دهد آن را از شرکت خارجی تامین کند، به جای این که از محققان و مراکز پژوهشی ایرانی بخرد و این باعث تاسف است.
اصفهانی همچنین از وجود بعضی ضعف ها در نتایج تحقیقات سخن گفت و ادامه داد: وعده های نادرست بعضی پژوهشگران و نتایج نادرست تحقیقات آنان نیز منجر به کاهش اعتماد صنایع به محققان شده است و در نهایت اعتماد متقابل بین صنعت و پژوهشگران ایجاد نمی شود.
وی با اشاره به استفاده از تجربیات دیگر کشورها اضافه کرد: باید از تجربیات مفید خارج از ایران الگوبرداری کنیم اما باید توجه داشت که لزوما آنچه در خارج از کشور جواب داده، در ایران مفید نیست و باید شرایط فرهنگی و اقتصادی را نیز در نظر گرفت.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به دوران دشوار گذار برای موسسات پژوهشی یادآور شد: نمی توان مراکز تحقیقاتی را به بهانه نبود بودجه رها کرد و لازم است حمایت ها، هر چند کافی نیست ولی برای به بار نشستن نتایج تحقیقاتی که سال ها برای آن تلاش شده است، ادامه یابد.
وی با ابراز نگرانی از اینکه نتایج کمبود بودجه تحقیقاتی سریعاً مشخص نمی شود و به تدریج خود را نشان می دهد، افزود: این امر موجب وابستگی بیشتر مراکز صنعتی به فناوری های مهم خارجی خواهد شد و توانایی بخش پژوهش کشور را در تامین نیازهای آینده کشور از بین می برد.
غرفه پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، به عنوان یکی از غرفه های برتر شناخته شد.
علمی**9157**1055
خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: زینب کارگر
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

   #پژوهش #کارآفرینی #نمایشگاه #تلگرام #استخدام

محتوای خبر «ناآشنایی با قوانین مالیاتی موجب خسارت دانشگاهیان در تجاری سازی تحقیقات می شود» را در سایت «ایرنا» ببینید