تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: این اتفاقات ناشی از بی توجهی به جوانان و نا امیدی آنان است، سال ها قول و وعده و امید به جوانان داده شده اما عملیاتی نشده است. 215159_368.jpg

شعار سال: محمدمهدی تندگویان،معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در جلسه ستاد ساماندهی استان یزد، با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله هاشمی به بروز برخی اتفاق های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت:: خانه جوان پایگاه حضور جوانانی است که در طول سال ها از آن ها غافل بوده ایم و این رویه باید اصلاح شود.این اتفاقات ناشی از بی توجهی به جوانان و نا امیدی آنان است، سال ها قول و وعده و امید به جوانان داده شده اما عملیاتی نشده است.

وی در خصوص ارائه اعتبارات به استان ها، به ویژه سازمان های مردم نهاد تاکید کرد: منابع درآمدی کشور در استان ها قرار دارد و اینکه نگاه استان ها برای منابع به مرکز باشد دردی را دوا نمی کند.

تندگویان ادامه داد: مشکل اصلی کشور وابستگی به نفت است و این رویه باید تغییر کند، هر استان باید توانمندی و درآمد خود را مدیریت کند. بسیاری از ظرفیت استان ها نادیده گرفته شده است.

وی با تاکید بر ضرورت برگزاری منظم جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان خاطرنشان کرد: موصوع جوانان یک دغدغه عمومی است که اگر به آن توجه نشود همه ما را گرفتار می کند و مشکلات جدی برای کشور ایجاد می کند به طوری که امروز شاهد این مشکلات هستیم.

معاون امور ساماندهی جوانان با بیان اینکه جوانان یک چهارم جمعیت کشور را تشکیل می دهند، افزود: رویکر اصلی ما در حوزه سمن ها قطع تامین اعتبار از سوی دولت برای تشکل های اجتماعی است. در کشور های توسعه یافته به اعزای هر صد نفر یک سمن وجود دارد و راه حل نجات کشور ما رسیدن به این جایگاه است، دولت باید از این وضعیت فربه فاصله بگیرد و امور را به سمن ها واگذار کند.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی کشور اشتغال است، تاکید کرد: وزارت کار پنج هزار میلیارد تومان به منظور اشتغال آفرینی به سمن ها پرداخت می کند همچنین وزارت ورزش و حوانان هم تفاهم نامه ای را با صندوق کارآفرینی امید انجام داده که براساس آن ۲۱۰ میلیار تومان اعتبار برای حمایت از تشکل های کار آفرین پیش بینی شده است.

تندگویان گفت: معتقدیم تشکل های اجتماعی باید غیر دولتی و غیرانتفاعی باشد اما غیرانتفاعی بودن به معنای غیراقتصادی بودن نیست، سمن باید کسب درآمد کند و آن را در امور جامع و عمومی سرمایه گذاری کنند یا اگر به سود اقتصادی بالا رسیدند از حوزه سمن خارج شده و به عنوان یک نهاد اقتصادی فعالیت کنند.

وی موضوع شناسه، مسائل حقوقی و عدم ثبت سمن هارا از مشکلات این حوزه دانست و خاطرنشان کرد: اگر مسئله شناسه حل شود، سمن ها به عنوان یک نهاد حقوقی می توانند فعالیت کنند و مسائل مالی و بانکی خود را پیگیری کنند.

وی افزود: همچنین توافقاتی با ستاد کل نیروی های مسلح انجام شده که براساس آن امتیازاتی همچون امریه، کسر خدمت و کسب مهارت برای نخبگان اجتماعی و اعزای تشکل های مردم نهاد درنظر گرفته شده است.

تندگویان با اشاره به وجود مشاوران جوان در دستگاه ها اظهار داشت: رویه مشاور جوان غلط است، جوان باید در مسئولیت های مدیریتی و اجرایی فعالیت کند و از مشاوران باتجربه بهره ببرد.

وی با تاکید بر ضرورت تغیر در شیوه انتصابات در کشور افزود: باید از وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف به ویژه از وزارت نفت تشکر کنیم که جوانان را در سمت های مختلف به کار گرفته است.

تندگویان با بیان اینکه در سال های اخیر پایگاه های اصلی هویت جوانان را از دست داده ایم، ادامه داد: نقش خانواده و موضوعات مذهبی و دینی در میان جوانان در سایه مسائل سیاسی رنگ باخته است، باید اعتقاد جوانان را باید سیاست های اصولی و نه با اجبار برگردانیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ 21 دی 96، کد مطلب: 580846: www.ilna.ir


   #اشتغال #کارآفرینی #وزارت کار #خانواده #آیت الله هاشمی

محتوای خبر «اتفاقات اخیر ناشی از بی توجهی به جوانان بود/سال ها وعده و عید عملیاتی نشد» را در سایت «شعار سال» ببینید