تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 147
۱۰ شهر بزرگ جهان کدامند؟

آیا می دانید بزرگ ترین شهرهای جهان کدامند و چه عواملی باعث رشد و توسعه ی این شهرها شده است؟

مقاله های مرتبط:

مراکز شهری در سراسر دنیا، همواره در حال گسترش بوده اند، چون جمعیت زیادی در شهرها اقامت می کنند تا از فرصت های اقتصادی بهتر، زیربنای مدرن و امکانات دیگر بهره ببرند. شهرهای آسیایی رشد بسیار خوبی داشته اند، و در حال حاضر، شهرهای این توکیو، کراچی و گوانگجو. تنها شهر آفریقایی در این لیست، لاگوس است.

۱۰. بمبئی، با جمعیت ۱۲٫۴ میلیون نفر

مومبای

یمیئی در ساحل غربی شبه جزیره ی هند واقع شده و نزدیک به ۱۲٫۴ میلیون نفر در آن ساکن هستند. بمبئی اطراف یک قلعه گسترش یافته که توسط بریتانیایی ها در قرن ۱۷ام ساخته شده است. بندرگاه طبیعی این شهر، به رشد آن کمک کرده است، و تا قرن ۱۸ام، بمبئی دارای بخش صنعتی پررونقی شد. بزرگ ترین جمعیت میلیاردرها و میلیونرهای اهل هر شهر در هندوستان، در بمبئی اقامت دارد. این شهر میزبان مؤسسات مهم اقتصادی، مانند بورس اوراق بهادار بمبئی و بانک مرکزی هند است. اینجا به عنوان یک مرکز هنری، میزبان صنعت بالیوود و همچنین «سینمای مراتی» (Marathi Cinema) است.

۹. گوانگجو، با جمعیت ۱۳٫۵ میلیون نفر

گوانگ

گوانگجو به عنوان قطب تحصیلی، اقتصادی، تکنولوژیکی، و فرهنگی جنوب کشور چین شناخته می شود. موقعیت این شهر روی «رود پرل» (Pearl River) به رشد آن به عنوان یک قطب بندری کمک کرده است. تاریخ این شهر به بیش از ۲۲۰۰ سال می رسد و یک پایانه ی مهم در جاده ی ابریشم بود. منطقه ی اداری این شهر در سال ۲۰۱۵، نزدیک به ۱۳,۵۰۱,۱۰۰ سکنه داشت و به عنوان یک شهر آلفای جهانی (یعنی شهری که نقش مهمی در اقتصاد جهانی دارد) شناخته می شود. مهاجران خارجی و همچنین مهاجران غیرقانونی در سال های اخیر از خاورمیانه، ژاپن را تشکیل داده اند. این شهر، پایتخت ژاپن و مرکز یکی از ۴۷ استان این کشور است. این شهر در ابتدا «اِدو» خوانده می شد، اما در سال ۱۸۶۸، وقتی که خانواده ی امپراتوری ژاپن از کیوتو به این شهر تغییر مکان دادند، نام این شهر تغییر کرد. تعداد ساکنان کلان شهر توکیو ۱۳,۶۱۷,۴۴۵ نفر تخمین زده شده است. توکیو دارای پنجاه و یک شرکت در لیست «فورچون جهانی ۵۰۰» (Fortune Global 500) است و در فهرست شهرهای جهانی رتبه ی چهارم را دارد. ساکنان توکیو تقریبا همگی ژاپنی، و عده ای از آن ها چینی و کره ای هستند. توکیو محل دفاتر مرکزی شرکت های بزرگ و مؤسسات اقتصادی است، درحالیکه بخش صنعت، عمدتا در شهرهای یوکوهاما، چیبا و کاوازاکی متمرکز است.

۷. استانبول، با جمعیت ۱۴ میلیون نفر

استانبول

پاکستان هستند، در این شهر واقع شده اند. این شهر به عنوان یک روستای مستحکم در سال ۱۷۲۹، با نام کُلاچی ساخته شد و با اشغال بریتانیایی ها به شهری برجسته تبدیل شد. ساکنان کراچی به قومیت ها، نژادها و مذاهب مختلفی تعلق دارند که این شهر را به متنوع ترین و سکولارترین شهر پاکستان تبدیل کرده است. اقتصاد رسمی کراچی در سال ۲۰۱۴، ۱۱۳ میلیارد دلار ارزش گذاری شد و در حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی را بر عهده دارد.

۵. تیانجین، با جمعیت ۱۵٫۲ میلیون نفر

تیانجین

تیانجین در منطقه ی ساحلی شمال چین واقع شده است، و بیش از ۱۵ میلیون ساکن دارد. بعد از اینکه آبراه بزرگ چین در دوره ی «دودمان سوئی» (Sui Dynasty) باز شد، تیانجین به عنوان یک مرکز تجاری توسعه یافت. این شهر به طور خاص در سلسله ی حکومتی «دودمان چینگ» (Qing Dynasty) و همچنین در جمهوری چین رشد کرده و از سال ۱۸۶۰ به عنوان یک محل برای عهد قراردادها به کار گرفته شده است. تیانجین یک دروازه ی ورودی به پکن نیز است، و معماری اروپایی، تاریخ استعماری آن را نشان می دهد.

۴. لاگوس، با جمعیت ۱۶ میلیون نفر

لاگوس

لاگوس به عنوان یک محل سکونت با نام «اِکو» شکل گرفت، که قطب اصلی تجارت «امپراتوری بنین» (Benin Empire) بود. پرتغالی ها در سال ۱۴۲۷ نام این مکان را به لاگوس تغییر دادند و در سال ۱۸۵۱ بریتانیایی ها آن را به قلمروی خود اضافه کردند. لاگوس با بیش از ۱۶ میلیون نفر جمعیت، جزو شهرهایی است که سریع ترین رشد را در آفریقا و جهان دارند. فرودگاه بین المللی «مرتلا محمد» (Murtala Muhammed) در این شهر واقع شده که یکی از بزرگ ترین فرودگاه های آفریقا است و در حدود ۸۲ درصد فرودگاه های بین المللی غرب آفریقا در لاگوس هستند. شهر لاگوس ۷۵ درصد از درآمدزایی اش به صورت داخلی است، و ۳۲ درصد تولید ناخالص داخلی نیجریه را بر عهده دارد. این شهر در مرکز صنعت فیلم کشور قرار دارد که با نام «نالی وود» (Nollywood) شناخته می شود. فیلم های متعددی در منطقه ی «فِستک» (Festac) واقع در شهر لاگوس فیلم برداری شده است. این شهر با برگزاری جشنواره های فرهنگی و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری، در حال تبدیل کردن خود به یک شهر جهانی است.

۳. دهلی، با جمعیت ۱۶٫۷ میلیون نفر

دهلی

شهر دهلی از دو ناحیه تشکیل شده است. دهلی قدیمی واقع در شمال هند، که مکانی آمریکا و کره را به خود جذب می کند.

   #چین #ژاپن #هند #بورس #خانواده #پایتخت #پاکستان #بانک مرکزی

محتوای خبر «۱۰ شهر بزرگ جهان کدامند؟» را در سایت «کجارو» ببینید