تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
دومین جام باشگاه های کتابخوانی امروز (پنج شنبه، ۲۱ دی ماه) با معرفی برگزیدگان و شایستگان تقدیر در باغ کتاب تهران به کار خود پایان داد.
جام باشگاه های کتابخوانی برگزیدگان خود را شناخت

به گزارش خبرنگار لیزنا دومین جام باشگاه های کتابخوانی ایران در حالی به کار خود پایان داد که به گفته مسئولین کیفیت و کمیت آن نسبت به دوره گذشته بالاتر و با توجه به تجربه های سال پیش روش های برگزاری آن اصلاح شده بود.

این مراسم با حضور سید عباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر سیدآبادی؛ مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران وزارت ارشاد و وزارت آموزش و پرورش، جمع کثیری از نویسندگان، مترجمان و فعالان ادبیات کودک با معرفی برگزیدگان و شایستگان تقدیر برگزار شد.

در این دوره از جام باشگاه های کتابخوانی شهر و روستا با 5 هزار باشگاه از سراسر کشور شرکت کرده بودند؛ این در حالیست که سال گذشته در مجموع ۱۵ شهر شرکت داشتند.

کتاب چشم انداز یک زندگی خوب با هر شرایطی است

در این مراسم سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوالاتی که کودکان از طریق ارسال فیلم های خود از وی پرسیده بودند، پاسخ داد.

وزیر ارشاد در مورد حسرت خود به کتاب گفت: در طول سال کتاب های مختلفی نوشته و منتشر می شود که من دوست دارم همه آنها را بخوانم و این یکی از حسرت های بزرگ من محسوب می شود؛ اما باید بگویم کتاب جنگ و صلح نوشته تولستوی را در نوجوانی در کتابخانه آستان قدس رضوی خواندم. این کتاب را صبح تا ظهر در طول تابستان مطالعه می کردم. به یاد دارم که در مقدمه کتاب آمده بود جنگ و صلح فقط یک کتاب ادبی نیست. در این کتاب ۸۰ هزار واژه غیر مکرر روسی آمده است و من همیشه این حسرت را دارم که ای کاش می توانستم این کتاب را به زبان روسی بخوانم.

او در پاسخ به سوال دیگری در مورد چرایی عدم تعلق بن کتاب به دانش آموزان گفت: ما در حد امکان تلاش کردیم که این فرصت ها را به وجود آوریم چنانچه برای مطالعه کسانی که در جام باشگاه ها شرکت می کنند کتاب ارسال می شود. همچنین دو سال است که در نمایشگاه کتاب برای دانش آموزان نیز بن کتاب تعلق می گیرد. ضمنا دانش آموزان و کودکان و نوجوانان می توانند از طرح های ویژه ای مانند عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب که در آن کتاب ها با تخفیف ارائه می شود نیز استفاده کنند.

او در پاسخ به درخواست دانش آموزی برای ایجاد امکان ارتباط همه اعضای باشگاه های کتابخوانی با فرهنگ های مختلف با یکدیگر توضیح داد: مسلما جمع کردن همه ۶۰ هزار اعضای این باشگاه راحت نیست ولی مهم این است که نمایندگان آنان امروز اینجا حضور دارند. ارتباط شبکه ای و دلی اعضای باشگاه های کتابخوانی باعث کنار هم قرار گرفتن فرهنگ های مختلف با محوریت کتاب و کتابخانه می شود.

وی با توجه به درخواست کودک دیگری که از او خواسته بود تا به نویسندگان توصیه کند کتاب هایی بنویسند که قهرمانان آن ها کودکان معلول و دارای نیازهای ویژه باشند، بیان کرد: از اینکه همه اقشار جامعه کتاب می خوانند بسیار خوشحال می شوم. مسلما مطالعه این نوع کتاب ها هم در جام باشگاه های کتابخوانی توصیه می شود ولی اگر چنین نیست و چنین کتاب هایی وجود ندارد یا کم است، باید نوشته شود چرا که کتاب چشم انداز یک زندگی خوب با هر شرایطی است.

جام باشگاه ها از یک ایده کوچک در یک شهر به رویدادی بزرگ تبدیل شد

علی اصغر سید آبادی، دبیر جام باشگاه های کتابخوانی نیز در سخنانی با تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر حمایت های سیدعباس صالحی در دوره معاونت فرهنگی نبود این برنامه پا نمی گرفت. او ضمن تشکر از مربیان باشگاه ها، داوران، مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرهای مختلف و شرکت کنندگان در این جشنواره بیان کرد: جام باشگاه ها از یک ایده کوچک در یک شهر به رویدادی بزرگ تبدیل شد؛ مانند یک دکمه که برای آن کت دوخته می شود.

به گفته وی در حال حاضر بیش از 5 هزار باشگاه در سراسر کشور تشکیل شده است. مسابقه جام باشگاه ها یک بار در هر شهر برگزار شد و برگزیدگان شامل ۵۰۰ باشگاه بار دیگر در دو مرحله در تهران داوری شدند. همچنین در این دوره بهترین فیلم و بهترین نامه به نویسندگان نیز انتخاب شد. علاوه بر این در هر باشگاه یک کتاب از سوی اعضای آن برگزیده و با مجموعه نظر اعضای باشگاه ها نویسنده محبوب نیز انتخاب شد.

سیدآبادی در پاسخ به سوالی در مورد نام جام باشگاه های کتابخوانی گفت: در عبارت «جام باشگاه ها» انرژی خاصی وجود دارد که برای بچه ها جذاب است. ما در این جشنواره یک مسابقه کشوری داریم ولی تمام باشگاه های شرکت کننده در آن متمرکز و مستقل هستند؛ مانند سازمان لیگ.

دبیر جام باشگاه های کتابخوانی در مورد میزان استقبال از این جشنواره گفت: زمانی که این ایده طرح شد تصور نمی رفت که چنین استقبال گسترده ای صورت بگیرد. ما امیدوار بودیم که نهایتا مربیانی در کارگاه های ما شرکت کنند ولی در حال حاضر بیش از 5 هزار باشگاه تشکیل شده است که نشان دهنده استقبال خوب ازاین طرح است.

او اظهار امیدواری کرد که سال آینده در همه شهرها و روستاهای ایران باشگاه های کتابخوانی تشکیل شود.

سیدآبادی در پایان از نهادها و سازمان های مختلف که در این جشنواره همکاری کردند مانند معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر مطالعات فرهنگی این وزارتخانه، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش، شهرداری ها و دهیاری ها و غیره تشکر نمود.

نقد اثر توسط کودکان برای نویسندگان لذت بخش است

فریدون عموزاده خلیلی، رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در مورد تاثیر مثبت ارتباط کودکان با نویسندگان مورد علاقه خود گفت: هر نویسنده ای این آرزو را دارد که بازخورد مخاطبان در مورد اثر خود را دریافت کند. یعنی زمانی که من داستانی می نویسم اگر اثر آن بر روی مخاطب خود را ببینم برایم بسیار لذت بخش است و همچنین به بهتر نوشتم کمک می کند. اگر کودکان به ما بگویند که کجای کتاب ما اشتباه است و آن را نقد کنند، برای ما بسیار قابل استفاده خواهد بود.

عموزاده خلیلی تاکید کرد: برنامه های مثل جام باشگاه های کتابخوانی به گسترش فرهنگ کتابخوانی و ترویج خواندن کمک می کنند؛ چنانچه برای مثال سال گذشته فقط ۱۵ شهر ولی امسال 100 شهر و روستا در این جشنواره شرکت کردند.

گفتنی است آیین اختتامیه دومین جام باشگاه های کتابخوانی ایران با هنرنمایی گروه موسیقی «آشیانه کودک» و با اجرای مژگان عظیمی، گوینده و دوبلور پیشکسوت ایران برگزار شد. همچنین در این مراسم فیلم های کوتاه ساخته شده توسط کودکان در معرفی کتاب مورد علاقه شان به نمایش درآمد و آیه سادات آذریان نامه خود برای هوشنگ مرادی کرمانی و زهرا نامور نامه خود برای کبری بابایی را خواندند.

معرفی برگزیدگان و شایستگان تقدیر

باشگاه کتابخوانی «بچه های آسمان» از شهرستان کلاله در استان گلستان، به عنوان باشگاه برگزیده کودکان با نیازهای خاص برگزیده شد.

باشگاه «تشکوه و کاکایوسف» از شهرستان رامهرمز استان خوزستان، برگزیدۀ اولین دورۀ جام باشگاهها نیز موفق به کسب نشان استمرار شد.

همچنین از باشگاه های «ماتیکان» از نیشابور، «شهدای باصدی» از رامهرمز، «پروانه ها» از اوزِ استان فارس، «لبخند خدا» از نسیمشهر استان تهران، «مدرسۀ طالبیان مقدم» از کاشان، باشگاه «خلخلنگو» از روستای گزیر در بندر لنگۀ استان هرمزگان و باشگاه «اکابر» از روستای شمسی در اشگذر استان یزد، تقدیر شد.

در بخش «تسهیل گر برگزیده»، عبدالحکیم بهار از شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان و مهسا یغمایی از آذربایجان شرقی به عنوان تسهیلگر برگزیده معرفی شدند.

در بخش نامه به نویسنده، آیه سادات آذریان از باشگاه «شهر خورشید» دزفول، برگزیده شد و از کوثر لشگری از باشگاه «همسفران کتاب» قم، زهرا نامور از باشگاه «کلک» بم، فاطمه کوه کن از باشگاه «اختر» شهرستان کلاله در استان گلستان و محمدمتین قاسمی از باشگاه «کتابخوارها» از ورامین تقدیر شد.

در بخش فیلم کوتاه موبایلی معرفی کتاب نیایش برنس از باشگاه «بابونک» شهرستان برازجان در استان بوشهر، به عنوان برگزیده معرفی شد و از محمد شاهرضایی از باشگاه «بشارت نور» اصفهان، نگار و رحیمه محمدی از باشگاه «سیمرغ فرزانگان» نیشابور، پروانه بهار و سیما مریدی از باشگاه روستایی «رمین» در شهرستان چابهار و دلارام ابراهیمی از باشگاه «پیام انقلاب» بوشهر تقدیر شد.

نویسندگان برگزیده

در آیین اختتامیه دومین جام باشگاه های کتابخوانی از حسین فتاحی و کلر ژوبرت که آثار آنها از سوی کودکان و نوجوانان به عنوان بهترین های دومین دورۀ جام باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان معرفی شده بود، تقدیر شد.

   #دانش آموزان #چابهار #هرمزگان #ورامین #گلستان #نمایشگاه کتاب #شهرداری #استان هرمزگان #بلوچستان #داوری

محتوای خبر «جام باشگاه های کتابخوانی برگزیدگان خود را شناخت» را در سایت «لیزنا» ببینید