تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
پادشاه اردن با اعلام مواضع بی سابقه در سطح منطقه ای و مساله فلسطین افکار عمومی این کشور را غافلگیر کرد. پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اظهارات بی سابقه پادشاه اردن: مساله فلسطین تنها مسؤولیت ما نیست/ منافع کشور بالاتر از مسائل دیگر است

پادشاه اردن با اعلام مواضع بی سابقه در سطح منطقه ای و مساله فلسطین افکار عمومی این کشور را غافلگیر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در یک نشست با حضور حسین بن عبدالله، ولیعهد این کشور در منزل ثلجی الذیابات، سرلشگر بازنشسته در کفرجابر به صورت غافلگیرانه ای درباره دشوار بودن اوضاع منطقه بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل صحبت کرد و اوضاع کنونی را تأسف بار خواند.

وی فاش کرد که آمریکا نصیحت های اردن و اعراب در این باره را نادیده گرفت. او جزئیات بیشتری درباره این مساله ارائه نداد.

روزنامه ها و سایت های نزدیک به مقامات به نقل از پادشاه اردن اعلام کردند که دستورکارهای عربی از نظر اولویت ها و استراتژی ها متضاد است و این پیام مستقیمی است که نشان دهنده عدم وجود رویکرد عربی متحد برای مقابله با مرحله بعد از اعلام تصمیم ترامپ و هجمه "معامله قرن" است.

ادبیات پادشاه اردن برای نخستین بار وارد فاز جدیدی شد. وی گفت که مساله فلسطین برعهده جامعه جهانی است نه اردن و فلسطین. او تأکید کرد که منافع اردن در سایه اوضاع کنونی بر هر مساله دیگری ترجیح دارد.

پادشاه اردن ضمن یادآوری کردن فداکاری های ارتش و شهدا در دفاع از قدس تأکید کرد که کشورش به تنهایی قادر به تعامل با اوضاع کنونی نیست.

تحلیلگران این موضع جدید پادشاه اردن را مقدمه ای برای تحول چشمگیر در موضع رسمی این کشور درباره بحران قدس می دانند. پادشاه اردن نسبت به خلئی که به منافع اردن در صورت عدم ارتباط با آمریکا آسیب می زند، هشدار داد.

به گفته منابع، این اظهارات به نقل از پادشاه بدون بیانیه یا انتشار خبر رسمی از دفتر پادشاهی و در میان تعدادی از نظامیان بازنشسته ایراد شده است.

   #پایتخت #هشدار #اسرائیل

محتوای خبر «اظهارات بی سابقه پادشاه اردن: مساله فلسطین تنها مسؤولیت ما نیست/ منافع کشور بالاتر از مسائل دیگر است» را در سایت «انتخاب» ببینید