تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
زمین لرزه های اخیر مانند سایر زمین لرزه های جهان منشاء طبیعی دارند

نظرهای مختلفی در خصوص منشاء زلزله های اخیر ایران وجود دارد، اما بررسی های علمی شان می دهد این زمین لرزه ها نیز مانند سایر زمین لرزه های جهان منشاء طبیعی دراند.

به گزارش پارس نیوز،

پدیده طبیعی زلزله از جمله پدیده هایی است که نسل بشر را تهدید می کند اما رفتار کشورهای مختلف با این رخداد متفاوت است.

زمین لرزه های اخیر ایران چالش جدیدی در کشور ایجاد کرده است اما در این میان از همه مهم تر این است که باید دید ساخت و سازهای مختلفی که در کلانشهرهای کشور انجام می شود تا چه حدی دربرابر زمین لرزه مقاوم هستند یا دستگاه های مختلف مرتبط با این موضوع تا چه حدی می توانند در زمان وقوع زلزله نقش مثبت و اساسی ایفا کنند.

گفته می شود ایران روی خط زلزله قرار دارد و بررسی های علمی نشان می دهد وقوع زلزله های پی درپی در نقاط مختلف کشور نمی تواند غیر عادی به نظر برسد، هرچند در پی زلزله های اخیر شایعات مختلفی نظیر تأثیر سیستم هارپ یا انرژی های دیگر در ایجاد زلزله مطرح شده است.

حجت السلام سیف الله مدبر در حاشیه جلسه اندیشکده اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان اردبیل اظهار کرد: نخستین جلسه اندیشکده اساتید با موضوع زلزله شناسی و با حضور اساتید دانشگاه های استان اردبیل برگزار شد که موضوع جلسه به علت رخداد زمین لرزه های مکرر در کشور، "زلزله شناسی" تعیین شد.
وی افزود: زلزله های اخیر نگرانی هایی را ایجاده کرده است؛ بر این اساس مردم می خواهند بدانند منشاء این زلزله ها چیست و آیا سیستم ها یا عوامل دیگری در بروز این رخداد طبیعی نقش دارند یا خیر؛ که برای پاسخگویی به این موضوعات به صورت تخصصی از نظرات اساتید مختلف بهره می گیریم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان اردبیل گفت: زلزله یک پدیده الهی است و می توان با آن کنار آمد اما ترس ما از جهل ما است که اگر نسبت به موضوع آگاهی کافی پیدا کنیم می توانیم با آن کنار بیاییم و هیچ ضرر و زیانی به وجود نیاید.

قهرمان سهرابی زمین شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی نیز بیان کرد: زلزله پدیده ای طبیعی و در ارتباط با شکستگی هایی تحت عنوان گسل است که این شکستگی ها از سطح تا اعماق زمین می توانند امتداد داشته باشند.

وی افزود: سنگ های موجود در درون زمین زمانی که توانایی مقابله با انرژی موجود در اعماق زمین را نداشته باشند دچار شکستگی می شوند و در پی آن امواجی رو به بالا ایجاد و سبب بروز زمین لرزه می شود.

سهرابی تصریح کرد: در برخی موارد گفته می شود که سیستم هایی مانند هارپ در بروز زمین لرزه دخیل است اما باید دانست چنین سیستمی نمی تواند زلزله ایجاد کند؛ زیرا زلزله در اعماق زیاد زمین و با انرژی بسیاری ایجاد می شود که سیستم هارپ ازچنان قابلیت نفوذی به اعماق زمین و ایجاد این انرژی عظیم برخوردار نیست.

عزیز قبادی استاد زمین شناسی دانشگاه های اردبیل نیز در خصوص احتمال رخداد زلزله در اردبیل اذعان کرد: زلزله های منطقه اردبیل در مقایسه با زلزله های دیگر نقاط کشور از درجه شدت کمتری برخوردار است و چنان که آمار چندین ساله زلزله کشور نشان می دهد، زلزله های اردبیل در طول این سال ها زیرهفت ریشتر بوده است.

وی گفت: از مهم ترین گسل های منطقه گسل شرق اردبیل است که از البرز غربی آغاز و در رأس رشته کوه باغروداغی به سمت آستارا و نمین کشیده شده و البته دشت اردبیل از این خط فاصله دارد.

قبادی ادامه داد: گسل دیگری نیز از سمت شرق تبریز و میانه تا اردبیل امتداد می یابد اما این گسل ها به گسل های اصلی کشور ارتباط ندارند و نمی توانند زلزله های قدرتمندی در اردبیل ایجاد کنند.

زلزله یک تهدید نیست بلکه طبیعت کره خاکی است؛ از این رو می توان با انجام کارهای مختلف همانند دیگر کشورهای پیشرفته زیان های مالی و جانی زمین لرزه را به حداقل رساند.

   #زلزله #اردبیل #زمین لرزه #وقوع زلزله #مقام معظم رهبری #آستارا #البرز

محتوای خبر «زمین لرزه های اخیر مانند سایر زمین لرزه های جهان منشاء طبیعی دارند» را در سایت «پارس نیوز» ببینید