تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
فروش سرب و روی ایرانی 500 دلار زیر قیمت جهانی!

با وجود افزایش قیمت های جهانی سرب و روی، رئیس انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران گفت: به دلیل رشد نامتوازن تورم و قیمت دلار، سرب و روی ایران تا 500 دلار زیر قیمت به بازارهای جهانی عرضه می شود.

به گزارش پارس نیوز،

حسن حسینقلی با اشاره به وضعیت قیمت سرب و روی در بازارهای جهانی در سال 2017 اظهار کرد: قیمت ها در سال گذشته میلادی روند افزایشی خوبی داشته است اما نه به اندازه ای که بتواند از پس تورم داخلی برآید .

وی افزود: این افزایش قیمت، ارزش سرب را تاکنون به 2500 دلار در هر تن و قیمت روی را به 3400 دلار در هر تن رسانده است که همین افزایش قیمت موجب شده وضعیت تولید کنندگان نسبت به قبل بهبود پیدا کند ولی همچنان موضوع قیمت دلار برای تولیدکنندگان داخلی معضل آفرین است .

رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران با بیان به اینکه رشد نامتوازن تورم و قیمت دلار باعث شده است هزینه های تولید نسبت به درآمد تولیدکنندگانِ صادرات محور افزایش پیدا کند، اظهار کرد: زمانی یک تولیدکننده سرب و روی محصول خود را 1000 دلار تولید می کرد و 2000 دلار می فروخت. این در حالی است که اکنون هزینه های تولید محصول به 2000 رسیده و 1500 تا 1700 دلار به فروش می رسد .

وی افزود: علت این افزایش هزینه این است که پنج سال پیش قیمت دلار حدود 3700 تومان بود و تا چند هفته پیش هم همین قیمت باقی مانده بود، این در حالی است که تورم داخلی هر روز رو به افزایش است و افزایش تورم، هزینه های ما را برای تولید محصول بالا برده اما ثابت ماندن قیمت دلار درآمدها را ثابت نگه داشته و حتی کاهش داده است که همین باعث شده در بسیاری از مواقع مجبور شویم محصولات خود را زیر هزینه تمام شده تولید محصول بفروشیم .

حسینقلی در ادامه با اشاره به اینکه افزایش قیمت فعلی دلار تاثیر چندانی نخواهد داشت، گفت: اکنون هیچ تاجر و تولیدکننده ای نمی تواند پیش بینی کند که چه اتفاقی برای قیمت دلار خواهد افتاد و در شرایطی که مرتبا کاهش قیمت ارز مطرح می شود نمی توان روی قیمت فعلی برنامه ریزی کرد.

این تولید کننده سرب و روی درباره نحوه قیمت گذاری ارز اظهار کرد: روشی که می تواند به نفع تولید و صادرات باشد این است که قیمت دلار همراه با تورم رشد کند تا بتوان نسبت درآمد بر هزینه تمام شده را به شکل صحیح حفظ کرد.

وی با اشاره به این که این افزایش قیمت دلار خود به تورم دامن می زند یا نه؟ گفت: با مطالعه منحنی تورم و قیمت دلار می توان دید که در بسیاری از جاها این دو یکدیگر را به صورت متقاطع رد کردند. از طرف دیگر ارزبری یک واحد تولیدی مانند سرب و روی یک تا دو درصد است، در صورتی که افزایش قیمت دلار همگام با تورم می تواند تا 40 درصد به درآمدهای صادراتی واحد های تولید کننده بیفزاید.

   #قیمت دلار #افزایش قیمت #افزایش قیمت دلار #قیمت ارز

محتوای خبر «فروش سرب و روی ایرانی 500 دلار زیر قیمت جهانی!» را در سایت «پارس نیوز» ببینید