تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
114527_751.jpg کلوفیبرات (Clofibrate) از داروهای کاهنده چربی خون است که در درمان زیادی چربی خون در بیمارانی که به درمان با رژیم غذایی یا سایر روش ها پاسخ کافی نداده اند، مصرف می شود. سردرد، سرگیجه و مشکلات گوارشی از عوارض این دارو است.

زمانی که میزان چربی خون بالا رود مشکلات دیگری همچون سکته مغزی و قلبی به دنیال خود می آورد. بنابراین اگر کلسترول بالایی دارید بهتر است قبل از بروز مشکلات جدی تر به فکر کاهش آن باشید. خوشبختانه این عارضه به آسانی با مصرف دارو قابل کنترل است. کلوفیبرات یکی از داروهای کاهنده چربی خون است که در ادامه قصد داریم بیشتر با آن آشنا شویم.

رژیم غذایی

کلوفیبرات چیست؟

کلوفیبرات (Clofibrate) از داروهای کاهنده چربی خون است که در درمان زیادی چربی خون در بیمارانی که به درمان با رژیم غذایی یا سایر روش ها پاسخ کافی نداده اند، مصرف می شود. این دارو از دستگاه گوارش به آهستگی و به طور کامل جذب می شود. توجه داشته باشید که در کنترل چربی خون، دارو جایگزین رژیم غذایی، تمرین بدنی و کاهش وزن نمی شود بلکه باید در کنار این ها باشد تا بتوان بیشترین تاثیر را از آن گرفت.

کلوفیبرات به شکل کپسول خوراکی دردسترس است.

علاوه بر درمان دارویی برخی از مواد غذایی وجود دارند که می توانند در کاهش چربی خون تاثیر داشته باشند. در لینک زیر با این مواد غذایی مفید آشنا می شوید.

مواد غذایی مفید برای کاهش کلسترول بد خون یا LDL

نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

نام های تجاری Atromid-S
موارد مصرف

کاهش چربی خون بالا

عوارض عوارض گوارشی (از قبیل تهوع، بی اشتهایی و درد معده)، خارش، کهیر، کاهش توانایی جنسی، سردرد، سرگیجه، کسالت، ریزش مو، مسمومیت بافت عضلانی و سنگ های صفراوی
تداخل دارویی داروهای ضدانعقاد خوراکی مثل وارفارین، داروهای خوراکی کاهنده قند خون، فوروسماید، کلستیرامین، پروبنسید، ریفامپین و ضدبارداری های خوراکی

مقدار و نحوه مصرف

میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. درباره این دارو مقدار مصرف بر اساس میزان چربی خون تنظیم می شود. به طور معمول برای کاهش چربی خون در بزرگسالان مقدار دو گرم از دارو در 2 الی 4 مقدار تقسیم شده مصرف می شود.

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

 1. کلوفیبرات نباید در کودکان مصرف شود.
 2. با مصرف بی رویه این دارو خطر بروز سنگ های صفراوی، بیماری قلبی و سرطان افزایش می یابد.
 3. قبل از اقدام به مصرف دارو وجود هرگونه حساسیت دارویی و غذایی را به پزشک اطلاع دهید.
 4. در صورت شیردهی یا حاملگی درباره مصرف یا عدم مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 5. در صورتیکه سابقه بیماری هایی همچون کیسه صفرا، کلیه، کبد، اختلالات قلبی و زخم های گوارشی را داشته اید این دارو را بااختیاط مصرف کنید.
 6. بروز هرگونه علائم شبه آنفلوانزا باید فوراً به پزشک گزارش شود.
 7. دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 8. تحت نظر پزشک خود باشید و بروز هر گونه عوارض جانبی را گزارش دهید.
 9. توصیه می شود به منظور کاهش تحریکات گوارشی، دارو را با غذا مصرف کنید.
 10. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت، مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.

کلوفیبرات چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)

توصیه ها و مراقبت های پرستاری

 • این دارو در سیروز صفراوی اولیه نباید مصرف شود.
 • طی مصرف این دارو غلظت های سرمی کلسترول و تری گلیسرید به طور منظم باید اندازه گیری شود.
 • مصرف کلوفیبرات در بیماران دارای سابقه بیماری کیسه صفرا باید با احتیاط همراه باشد.

امیدوارم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله "ستاره" در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

گروه سلامت ستاره

   #عوارض #سلامت #سرطان

محتوای خبر «کلوفیبرات چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)» را در سایت «ستاره» ببینید