تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خبر آنلاین : قطعا موفق ترین نامی که در برابر اسم ماسک قرار می گیرد نام شرکت تسلا است. اما در واقع این شرکت هم سال ها قبل هرج و مرج خودش را داشته است.

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تِسلا است، تولیدکننده خودروهای برقی پیشرفته. این شرکت واقع در منطقه پالو آلتو بزرگ ترین کارفرما در حوزه ساخت خودرو در کالیفرنیا است. ماسک همچنین مدیرعامل شرکت فناوری های اکتشاف فضایی است و با ۲۱.۳ میلیارد دلار ثروت در رده ۳۸ فهرست بلومبرگ ایستاده است. همه اینها را قبلا در بخش کارآفرین در مورد او گفته بودیم. اما یکی از موفق ترین مدیران جوان و میلیاردرهای معروف بلومبرگ، شکست های قابل توجهی هم داشته است. نبوغ او در حوزه فناوری های نو همیشه هم بدون دردسر نبوده. Highsnobiety سایتی که در مورد برندها می نویسد در مطلبی به شرح شکست های بزرگ ماسک پرداخته است که ترجمه بخش هایی از آن را در این صفحه می خوانید.

Netscape

پیش از اینکه گوگل با مرورگر کروم ادغام شود، چندین رقیب وجود داشتند، نت اسکیپ ثابت کرده بود که رقیب خطرناکی است. در طول یک دوره ناگهانی رونق، این شرکت هر ماه تا 50 مهندس را استخدام می کرد و ایلان ماسک یکی از کسانی بود که رزومه اش را برای استخدام در شرکت ارسال کرد. او هیچ وقت تماسی از این شرکت نداشت و برای همین یک روز شهامتش را جمع کرد و شخصا به دفتر نت اسکیپ رفت، مدتی در سالن ورودی ساختمان این پا و آن پا کرد و بعد، از آنجایی که خجالت می کشید در این مورد با کسی صحبت کند، راهش را گرفت و رفت. شرکت رزومه او را حتی قابل پاسخ دادن هم ندیده بود، شکستی که البته در نهایت به نفع او تمام شد که کار و کسب خودش را به راه انداخت.

Zip ۲

این شرکت گرچه اولین قدم ماسک برای کسب سرمایه و موفقیت بود اما شکست های خودش را هم در پی داشت. او شرکت را همراه برادرش و با وام 28 هزار دلاری که از پدرشان گرفته بودند بنا کرد و خیلی دلش می خواست که مدیرعال شرکت باشد اما هیئت مدیره شرکت با این خواسته او موافقت نکردند. به عقیده آنها او زیادی جوان و بی تجربه بود. او هرگز نتوانست ریاست شرکت را بر عهده بگیرد اما آن قدری در آنجا ماند تا سرمایه اولیه اش را تبدیل به 22 میلیون دلار سود کرد و بعد، از Zip2 کناره گرفت.

Roadster

قطعا موفق ترین نامی که در برابر اسم ماسک قرار می گیرد نام شرکت تسلا است. اما در واقع این شرکت هم سال ها قبل هرج و مرج خودش را داشته است. سال 2008 تسلا مدعی شد که سریع ترین اتومبیل تمام برقی را تولید کرده است که واقعا قابلیت رفت و آمد در جاده ها را دارد. اما این ماشین یک محصول تجربی بود و قیمتش دو برابر آنچه پیش بینی می شد از آب درآمده بود. این محصول یعنیRoadster برای شرکت یک فاجعه کامل بود. این محصول شرکت تسلا را تا آستانه تعطیلی کشاند و تنها با یک سرمایه گذاری مفصل 40 میلیون دلاری که از اقبال خوش ایلان ماسک نصیب شرکت شد، توانست از تعطیلی رهایی پیدا کند.

   #استخدام #تعطیلی #وام #خودرو #اتومبیل

محتوای خبر «خوش اقبال حتی در شکست» را در سایت «دنیای اقتصاد» ببینید