تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
وزیر ارشاد از موسسه مطبوعاتی ایران دیدن کرد / رسانه های مکتوب نسبت به رسانه های نوظهور فرصت اندیشیدن دارند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از وجوه تمایز رسانه های مکتوب نسبت به رسانه های نوظهور را داشتن فرصت اندیشیدن برای آنها دانست.

به گزارش هنرآنلاین، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی عصر روز گذشته 19دی ماه در بازدید از موسسه مطبوعاتی ایران ضمن بیان این مطلب، گفت: رسانه های نوظهور بیشتر به مثابه فست فودهایی هستند که زمان پخت آن ها کم است اما رسانه های مکتوب مانند کتاب و روزنامه در یک بلوغ طبیعی متولد می شوند.

وی در عین حال تصریح کرد: اندیشه که جان مایه انسان است در رسانه های مکتوب مشهودتر است و از این طریق فرصت بیشتری برای بروز و ظهور پیدا می کنند.

صالحی در ادامه گفت: اندیشیدن در رسانه های مکتوب فرصت مانایی و ماندگاری را ایجاد می کند و در عین حال باعث می شود قدرت زمینه های ارجاع بیشتری پیدا شود. از این رو رسانه های مکتوب عمر و زمان ارجاع طولانی تری دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: رسانه های مکتوب با وجود رسانه های نوظهور به دلیل فرصت سازی برای اندیشیدن باقی و ماندگار هستند.

وی ادامه داد: اما ذات رسانه های مکتوب و رقابت جدیدی که با رسانه های نوظهور یافته اند اقتضائاتی را ایجاد می کند تا در برخی زمینه ها خود را تقویت کنند و در نظام مولد خود، وجه تمایزشان را نشان دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال گفت: از این منظر، عصر رسانه های مکتوب پایان یافته نیست ولی در عین حال باید به اقتصاد رسانه و چند رسانه ای بودن شان فکر کرد تا بتوان مزیت های آن ها را حفظ کرد و در کنار آن مزیت های دیگری نیز به دست آورد.

صالحی گفت: موسسه مطبوعاتی ایران دارای مزیت های متنوع و متعددی است. موسسه ای با سابقه بیش از بیست سال که در این بازه زمانی برای خود شناسنامه ایجاد کرده است.

وی افزود: چندرسانه ای بودن و چند زبان داشتن و حفظ معیارهای رسانه در حد قابل پذیرش از دیگر مزایای موسسه مطبوعاتی ایران است.

صالحی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات و مسائل این موسسه، اظهار کرد: برخی مشکلات اقتصادی در کشور عملا بر روی اقتصاد مطبوعات از جمله این موسسه تاثیر گذار بوده است. ولی تلاش برای پیگیری و رفع این مشکلات از جمله مشکلات حقوق و معیشتی کارکنان این موسسه انجام می شود.

وی افزود: در حوزه سیاست ها و نگاه های موسسه مطبوعاتی ایران باید بتوانیم با نگاه خط اتصال دولت-ملت پیش برویم. این نگاه یکی از رویکردهای اصلی است که باید دنبال شود.

صالحی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که جریان دولت-ملت آن گونه که باید شکل نگرفته است.

وی تصریح کرد: نباید طوری رفتار کرد که یا صرفا با دولت ستیزی مواجه شویم و یا با ملت ستیزی به گونه ای سخن نگوییم که جای نقد برای دولت نماند و از سوی دیگر با یاس آفرینی به نقد دولت نپردازیم که موجبات دولت ستیزی را فراهم آورد زیرا این امر مانع انسجام نظام سیاسی و مردمی می شود.

صالحی گفت: رسانه ها به طور عام و موسسه مطبوعاتی ایران به طور خاص باید تلاش کنند روابط دولت و ملت به سمت تعامل و گفت و گو هدایت شود. رسانه ها می توانند در ایجاد روابط معقول بین این دو نقش به سزایی ایفا کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: توجه به کاهش گسست های اجتماعی در کشور از سوی رسانه ها از دیگر موضوعاتی است که باید آن را جدی تر دنبال کنند. جامعه دچار گسست شده و این به نفع آینده کشور نیست.

وی در عین حال تصریح کرد: رسانه ها باید برای کاهش این گسست و ایجاد انسجام اجتماعی، انسجام اقوام و خرده فرهنگ، گروه ها و مذاهب تلاش کنند.

صالحی گفت: امروز در دنیای داخلی و خارجی در معرض از هم گسیختگی هستیم و موسسه مطبوعاتی ایران می تواند برای تقویت انسجام ملی تلاش کند.

وی افزود: نشاط و امید اجتماعی نیز مقوله های دیگری است که رسانه ها در ارتقای آن باید تلاش کنند. نقد مولفه ای است که از جایگاه مهمی برخوردار است اما کشور نباید نشاط و امید اجتماعی خود را از دست بدهد. نقد ضرورت زندگی اجتماعی است ولی نباید طوری باشد که امید و نشاط جامعه را از میان بردارد. رسانه ها در افزایش نشاط و امید اجتماعی نقش مهمی می توانند ایفا کنند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت امنیت و اقتدار ملی افزود: امروز در فضا و زمانه ای قرار داریم که امنیت و اقتدار ملی با مخاطراتی روبرو است و امنیت ملی مبنای توسعه اجتماعی است. از این رو این موضوع نیز باید از سوی رسانه ها مورد توجه قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بازدید ضمن حضور در بخش ها و گروه های مختلف خبری این موسسه، در گفت و گو با مدیران و کارکنان موسسه مطبوعاتی ایران در جریان روند فعالیت های آن قرار گرفت.

   #مطبوعات #مشکلات اقتصادی #امنیت ملی

محتوای خبر «وزیر ارشاد از موسسه مطبوعاتی ایران دیدن کرد / رسانه های مکتوب نسبت به رسانه های نوظهور فرصت اندیشیدن دارند» را در سایت «هنرآنلاین» ببینید

منبع خبر (هنرآنلاین) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «وزیر ارشاد از موسسه مطبوعاتی ایران دیدن کرد / رسانه های مکتوب نسبت به رسانه های نوظهور فرصت اندیشیدن دارند» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.