تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
معاون پارلمانی رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که در مراحل مختلف رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور در مجلس شورای اسلامی، ماهیت و چارچوب اصلی آن دچار تغییر نشود.

حسینعلی امیری با اشاره به سخنان روز دوشنبه رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی، گفت: طبق اصل ۱۲۶ قانون اساسی مسئول مستقیم برنامه و بودجه در کشور شخص رییس جمهور است و لایحه بودجه سال آینده نیز در جلسات متعدد هیات وزیران به ریاست ایشان به دقت بررسی و تصویب شده و با آینده نگری هزینه ها و مخارج دولت تنظیم و برای بررسی و تصویب تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: بر اساس اصل ۵۲ قانون اساسی و مواد قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه توسط دولت تهیه و به مجلس ارائه می شود و اگر تغییرات ماهوی و اساسی در هنگام بررسی لوایح دولت، بویژه لوایح مهمی مثل لایحه بودجه و لایحه برنامه پنج ساله توسعه کشور ایجاد شود، در حقیقت این لوایح دیگر لایحه محسوب نمی شوند بلکه عملا به طرح تبدیل می شوند و در صورتی که شاکله اصلی لایحه در مجلس تغییر کند، عموما با ایراد اصل ۷۴ قانون اساسی از سوی شورای نگهبان مواجه می گردد.

وی اظهارداشت: همانگونه که رئیس جمهور محترم نیز تاکید کردند طبیعتا نمایندگان محترم مجلس نیز مطابق قوانین حق دارند در مورد لایحه بودجه نظرات خود را ارائه کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور یادآور شد: رئیس جمهور برای اجرای برنامه های وعده داده شده خود از جمله در زمینه ریشه کنی فقر مطلق در جامعه و ایجاد اشتغال برای جوانان که در انتخابات نیز مورد تایید ملت قرار گرفته برنامه ریزی کرده است و اجرای بخشی از این برنامه ها از طریق لوایج سالانه بودجه قابلیت اجرا پیدا می کند.

امیری افزود: برای انجام کارهای اصولی و زیربنایی باید مشکلات کشور را صادقانه و با همدلی و همفکری و با استفاده از دیدگاه های علمی و کارشناسی مورد بررسی و رسیدگی قرار دهیم.

وی گفت: انجام این امور نیاز به منابع دارد و دولت در لایحه بودجه همه این منابع را کارشناسی و از کدام منابع باید جهت اشتغال، بهبود شرایط کسب و کار و پروژه های انتقال آب را اقدام نمود، پیش بینی کرده است و اگر قرار است تبصره های مربوط به تامین این منابع دچار تغییرات اساسی شود، دولت در اجرای برنامه ها با مشکل مواجه می شود.

معاون رئیس جمهور اظهارداشت: همانگونه که آقای دکتر روحانی تاکید کردند در بودجه سال ۹۷ که بودجه شفاف تری از سایر بودجه های کشور است، کاملاً مشخص کردیم که اگر قرار است اصلاح قیمتی داشته باشیم، صرفاً برای اشتغال، هزینه خواهد شد و آن را در سایت گذاشته و به مردم گزارش خواهیم داد. امیدواریم مجلس محترم همکاری و همراهی لازم را در این زمینه داشته باشد، باید تصمیماتی که گرفته شده را ادامه دهیم و در سال ۹۷ با بودجه ای که تقدیم مجلس شده اقدامات خوبی را در مسیر بهتر شدن زندگی مردم، شاهد خواهیم بود.

امیری ابراز امیدواری کرد که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با نگاه کارشناسی خود در بررسی لایحه بودجه به دولت کمک کنند که برنامه های وعده داده شده خود را به ملت اجرایی کند.

وی گفت: هرگاه که میان دولت و مجلس وحدت و همدلی حاکم بوده، امورات کشور بهتر اداره شده و مشکلات مردم نیز سریعتر حل و فصل شده است.

   #رئیس جمهور #قانون اساسی #روحانی #شورای نگهبان #رییس جمهور #دکتر روحانی #انتخابات #ایجاد اشتغال #توسعه کشور #اشتغال

محتوای خبر «تغییر شاکله اصلی بودجه با ایراد اصل ۷۴ مواجه می شود» را در سایت «تابناک» ببینید