تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
معاون وزیر بهداشت معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تریاک در بروز سرطان نقش دارد برای اولین بار در دنیا اعلام می کند و برای این دستاورد علمی مدال افتخار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، رضا ملک زاده که جزو دانشمندان برتر پزشکی دنیاست با اعلام خبر تاثیر تریاک در بروز سرطان اظهار کرد: بنده امروز در نشست ریچارد دل در شهر لیون فرانسه در موسسه بین المللی تحقیقات سرطان فرانسه وابسته به سازمان بهداشت جهانی نتیجه سال ها تحقیقاتم را در مورد سرطان در استان گلستان اعلام کردم.

وی افزود: نتیجه این تحقیقات که انجام آن حدود ۱۰سال در استان گلستان طول کشیده است، نشان می دهد که تریاک و مشتقات آن سرطان زا هستند و بنده برای اولین بار در دنیا ثابت می کنم که تریاک و مشتقات آن سرطان زاست.

ملک زاده گفت: قرار است موسسه بین المللی تحقیقات سرطان فرانسه به خاطر این تحقیق مفصل که در زمینه شناخت علل و پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش است به بنده مدال افتخار بدهد.

رضا ملک زاده، متولد۱۳۳۰، فوق تخصص گوارش و کبد، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد این دانشگاه و وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت دوم هاشمی رفسنجانی از سال ۱۳۶۸ است.

او جزو اولین دانشمندان ایرانی است که در فهرست یک درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفته است. تحقیقات گسترده و او و تیم تحقیقاتی اش در مطالعه بزرگ کوهورت سرطان که در ۳۲۵ روستا و شهر گنبد کاووس استان گلستان درباره بررسی علت سرطان در این استان انجام داد از جمله دستاوردهای علمی و تحقیقاتی اوست که توانست ۱۰ عامل خطر سرطان دستگاه گوارش را از جمله مصرف چای داغ و تریاک کشف کند، پژوهشی که امروز در ابعادی بزرگتر با نام پرشین کوهورت همچنان ادامه دارد.

منبع: ایرنا

   #سرطان #گلستان #فرانسه #گنبد کاووس

محتوای خبر «تریاک سرطان زا است» را در سایت «ایمنا» ببینید