تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه اجتماعی: : عضو تیم ملی تیر و کمان که در مسابقات قهرمانی جهان در چین موفق به کسب مدال طلا شد، گفت: نذر کرده بودم که به احترام حضرت زهرا(س) دهه اول محرم چادر بپوشم که در آن سال عاشورا و تاسوعا مصادف با بازی های پاراآسیایی گوانجو سال 89 شد و برای ادای نذرم با پوشش چادر پای سکوی برای دریافت مدال طلای آن دوره از مسابقات رفتم.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)از خراسان رضوی، شاید بسیاری از اوقات از دیگران شنیده باشید که معلولیت محدودیت نیست، اما این جمله هنگامی قابل درک می شود که شخصیت هایی را بیبنیم که با وجود معلولیت نسبت به افراد زیادی موفق ترهستند، امروز به دیدار راضیه شیرمحمدی، عضو تیم ملی تیر و کمان آمدیم، کسی که معلولیت برای او هیچ وقت معنای محدودیت نمی دهد و با رعایت حجاب باعث افتخار کشور شده است.

راضیه شیرمحمدی، عضو تیم ملی تیر و کمان که در مسابقات قهرمانی جهان در چین موفق به کسب مدال طلا شد در گفت وگو با ایکنا گفت: از سن 11 سالگی ورزش را با والیبال شروع کردم، تا مدتی نیز همین ورزش را دنبال کرده ولی به دلیل معلولیت که دراثر سانحه ای در کودکی برایم عارض شده بود، ادامه این ورزش برایم سخت شد و لذا در دوران دبیرستان به ورزش تنیس روی آوردم.
وی ادامه داد: پس از تشکیل تیم والیبال نشسته مشهد در سال 75 به پیشنهاد یکی از دوستان وارد این تیم شده و برای تیم ملی انتخاب شدم و با هفت سال کار در رشته والیبال نشسته، 5 دوره قهرمان کشور شدیم که پس از ساییدگی مهره کمرم والیبال را به اجبار رها کردم.
شیرمحمدی افزود: زندگی بدون ورزش برایم امکان پذیر نبود، لذا چند رشته را تست کردم و در اواخر سال 81 رشته تیر و کمان را به عنوان رشته اصلی انتخاب و به صورت حرفه ای به این رشته پرداختم.
در غیاب پدر و مادرم، همسرم بزرگترین حامی من در ورزش است
این قهرمان مدال آور در خصوص نحوه آشنایی با همسرش و ازدواج با وی، بیان کرد: همسرم مهندس پروتز است که من برای پروتز پاهایم پیش وی می رفتم و در این دوران همسرم با یکی از دوستان خود مسئله ازدواج با من را درمیان گذاشت و پس از شش ماه در سال 75 ازدواج کردیم که ثمره این ازدواج دو دختر به نام های سارا و ساناز است.
وی گفت: پس از ازدواج بزرگ ترین حامی و پشتیبان من در عرصه ورزشی همسرم است که با وجود سختی ها و مشکلات به خصوص در ایامی که برای تمرین به اردوهای 20 روزه می رفتم، تشکر ویژه از ایشان دارم.
این بانوی افتخارآفرین مشهدی ابراز کرد: مشکلاتم در تولد سارا با وجود مادرم و سایه پدرم کمتر بود اما در تولد ساناز که از نعمت مادر و پدر محروم بودم، بر من بسیار سخت گذشت و بعد از تولد ساناز برای مدتی از حضور در ورزش فاصله گرفتم که بار دیگر با تشویق همسرم وارد این عرصه شدم.
گزارش ایکنا از بانوی مدال آور مشهدی/ از نذر برای حضرت زهرا(س) تا پوشش چادر پای سکوی مدال
بی تابی های ساناز درغیاب مادر
شیرمحمدی بیان کرد: ساناز 4 سال دارد تا زمانی که شیرخواره بود با خودم به اردوهای تیم می بردم اما حالا سهم ساناز از غیاب من بی تابی و دلتنگی است که با حضور پدرش این دلتنگی کمتر می شود.
حجاب را مانع ورزش نمی دانم
این بانوی ورزشکار که در همه عرصه های بین المللی با حفظ حجاب در میادین حضور پیدا می کند، ابراز کرد: برای حریفانم خیلی جالب بود که با حجاب در میدان حاضر می شدم اما در پاسخ به تعجب آنان می گفتم، حجاب هیچ گاه مانع ورزشم نشده است.
نذر کردم برای حضرت زهرا(س) دهه اول محرم چادر بپوشم
وی با بیان اینکه پوشش چادر برای افراد معلول سخت است افزود: نذر کرده بودم که به احترام حضرت زهرا(س) دهه اول محرم چادر بپوشم که در آن سال عاشورا و تاسوعا مصادف با بازی های پاراآسیایی گوانجو سال 89 شد و برای ادای نذرم با پوشش چادر پای سکوی مدال برای دریافت مدال طلای آن دوره از مسابقات رفتم.
شیرمحمدی ادامه داد: این اقدام من با بهت و حیرت متسابقان و تماشاچیان همراه بود ولی خودم احساس رضایت داشتم چرا که برخی از افراد حجاب را مانع ورزش می دانند ولی این حرکت من خط بطلانی برتصورات آن ها بود.
ورزش را برای سلامتی فرزندانم می خواهم نه ورود حرفه ای
این بانوی قهرمان با بیان اینکه ورزش برای سلامت روح و جسم لازم است گفت: از اینکه فرزندانم به صورت حرفه ای به ورزش بپردازند خوشحال نمی شوم چرا که ورزش حرفه ای سختی های خودش را دارد.
وی ابراز کرد: خوشبختانه در سال های اخیر در مشهد به ورزش بانوان توجه ویژه شده است، اما با توجه به اقبال مردم از ورزش فوتبال و والیبال بیشتر مدال آوران سایر رشته به خصوص ورزش معلولین مغفول مانده اند که در این خصوص رسانه ها باید اهتمام ورزند.
شیرمحمدی بیان کرد: در رسانه ها، المپیکی ها بیشتر از پاراالمپیکی ها مطرح می شوند در حالی که سختی مسابقات برای هردو گروه یکسان است، ضمن اینکه مدال آوران زیادی در رشته های مختلف پاراالمپیکی داریم که گمنام هستند.
اهدای 5 مدال جهانی به موزه آستان قدس رضوی
شیرمحمدی افزود: تاکنون بیش از 8 مدال در عرصه های بین المللی کسب کردم که از این تعداد 5 مدال را به موزه آستان قدس رضوی اهداء کردم، علاوه براین در بازدیدی که از مرکز خیریه همدم داشتم یک مدال را برای اینکه به مزایده خیران گذاشته شود به این موسسه اهداء کردم تا صرف هزینه های فرشتگان این موسسه شود.
خاطرات تلخ و شیرین بانوی کماندارایرانی از اعزام به مسابقات
این بانوی ورزشکار در خصوص خاطرات تلخ و شیرین خود از اعزام به مسابقات، گفت: یکی از خاطرات شیرینم مدال آوری یکی از دوستانم بود که سال های زیادی با وجود تلاش فراوان از کسب مدال دور مانده بود که با کسب مدال وی من از مدال آوری خود فراموش کرده بودم و بیشتر برای او خوشحال شدم.
شیرمحمدی تلخ ترین اعزام خود را روز سوم فوت مادرش عنوان کرد و گفت: در سال 91 برای مسابقات ایتالیا لازم بود که برای دریافت سهمیه حضور تیم ملی به مسابقات پاراالمپیک مدالی کسب کنیم در حالی که من به تنهایی سهمیه پاراالمپیک داشتم اما برای هم تیمی هایم با وجود غم از دست دادن مادرم در این دوره از رقابت ها حاضر شدم که با کسب مدال برونز تیم ملی تیراندازی معلولان ایران به مسابقات پاراالمپیک راه یافت.

   #ازدواج #والیبال #چین #مشهد #مدال طلا #عاشورا #تیراندازی #خراسان #سلامت

محتوای خبر «گزارش ایکنا از بانوی مدال آور مشهدی/ از نذر برای حضرت زهرا(س) تا پوشش چادر پای سکوی مدال» را در سایت «ایکنا» ببینید