تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
در چند ماه اول زندگی نوزادتان، شما هنوز مجبور نیستید درباره نحوه انتخاب متعادل مواد غذایی، راضی کردن بچه های بدغذا، یا یافتن میان وعده هایی که سریع و سالم باشند، نگران باشید.
ببینیم علت چیست، تغذیه بسیار آسان تر می بود اگر ما هر روز مانند کاری که نوزادان می کنند، یک غذای مشابه می خوردیم.
اما حتی با اینکه نوزادان نیز تنها دو انتخاب دارند– شیر مادر یا شیر خشک – تحقیقات چند دهه گذشته به ما نشان می دهند که این انتخاب یک انتخاب مهم است که می تواند روی سلامتی حال و آینده کودک موثر باشد.
دانش سنتی همیشه بر اینکه کودکان چه مقدار دریافت می کنند تمرکز می کرد. آیا آنها به اندازه کافی غذا می خورند؟ آیا با سرعت کافی رشد می کنند؟
در حالی که رشد آشکارترین علامت سلامتی است، به همان اندازه مهم است که به کیفیت غذایی که کودکان می خورند نیز توجه کنیم.
از نظر کیفیت، شیر مادر برای کودک بهترین است. بعد از دوران کاهش شدید در مصرف شیر مادر در دهه 1970، میزان تغذیه با شیر مادر در حال افزایش است: در سال 2001، میزان تغذیه با شیر مادر به بالاترین حد خود، با نزدیک به 70 درصد شروع تغذیه با شیر مادر و ادامه آن تا 6 ماهگی در یک سوم مادران، رسید.
تغذیه با شیر مادر در حال تجربه یک رنسانس ناشی از افزایش آگاهی از فوائد شیر مادر و تلاش هایی است که برای تشویق و ترویج آن در محیط های کاری می شود.
تغذیه با شیر مادر گزینه ای برای همه نیست. انتخاب یک روش برای تغذیه کودک شما یک تصمیم پیچیده است، و من نمی توانم به مادران بگویم که کدام روش برای آنان مناسب است.
اما می توانم برخی از تحقیقاتی که اخیرا بر روی فوائد بسیار زیاد سلامت بخش شیر مادر انجام گرفته را در اختیار شما قرار دهم.
آنچه ما خواهیم فهمید این است که طبیعت از همه بهتر می داند: هر چقدر تحقیقات بیشتری انجام می شود بیشتر آشکار می شود که شیر مادر خصوصیات بی نظیری دارد که دقیقا مطابق با نیازهای رشد و نمو نوزادان می باشد.
با در کنار هم گذاشتن این یافته ها در می یابیم که هنگامی که مادران می توانند و تمایل به شیردهی دارند، در حال اثرگذاری مثبت بر روی سلامت نوزادشان هستند.
الف) شیرمادر با شیرخشک تفاوت دارد
شرکت های سازنده شیرخشک همیشه در تبلیغات شان می گویند آخرین ماده مغذی که آنها به محصول شان اضافه کرده اند آن را به شیرمادر شبیه تر کرده است.
این واقعیت دارد که شیرخشک های تجارتی از هنگامی که اولین بار در دهه 1900 تولید شدند پیشرفت وسیعی کرده اند.
اما آنها براساس دانشی قرار دارند که کمتر از یک قرن قدمت دارد. اگر شما شیر مادر را به عنوان فرمولی در نظر بگیرید که طی هزاران سال درحال بهبود و توسعه بوده است، تعجبی ندارد که طبیعت در تولید غذایی که دقیقا منطبق با نیازهای کودکان باشد هنوز بسیار فراتر از علم می باشد.
اکثر شیرخشک های کودکان از شیر گاو تهیه می شوند. ممکن است نکته کاملا واضحی باشد، اما نیازهای کودک انسان با نیازهای گوساله کاملا متفاوت است.
بنابراین شیرگاو به دقت تعدیل شده تا به شیر انسان شبیه تر شود- اما این هنوز فقط یک نزدیک سازی است.
اغلب، شیرخشک به عنوان یک جانشین کامل برای شیرمادر به نظر می رسد: شبیه شیر است، بچه ها آن را دوست دارند، و هنگامی که با آن تغذیه می شوند بطور طبیعی رشد می کنند.
هر دو مایع ترکیب یکسانی دارند-آب، چربی، کربوهیدرات، پروتئین و برخی ویتامین ها و مواد معدنی. اما شباهت هنگامی که دقیق تر نگاه کنیم ناپدید می شود.
در حالی که شیرخشک و شیرمادر در تامین مواد مغذی اصلی یکسان هستند، نوع مواد مغذی از برخی جهات تفاوت دارند و این تفاوت ها می توانند روی رشد و سلامت کلی نوزاد تاثیر داشته باشند.
یک نگاه سریع به تفاوت های اساسی تغذیه ای بین شیرمادر و شیرخشک به شما کمک می کند بفهمید چرا جزئیات مهم هستند.
ب) پروتئین های متفاوت
شیرخشک چه بر پایه سویا و چه بر پایه شیر گاو باشد، ترکیب پروتئینی آن با شیر انسان تفاوت دارد، گرچه میزان کلی پروتئین آنها یکسان است.
whey یک ماده آبکی است که از شیر لخته شده جدا می شود و نیز منبع اصلی پروتئین در شیر انسان است.
در حدود 70 درصد شیر انسان از whey تشکیل شده در حالی که 30 درصد آن از پروتئین های سفت، متعلق به خانواده ای از پروتئین که کازئین نامیده می شود، است.
در حالیکه شیرگاو بطور طبیعی حاوی مقدار کمی whey است، بیشتر فرمول های تجارتی فعلی با نسبتی از whey به کازئین تولید می شوند که مشابه با شیر انسان است.
با این حال whey استفاده شده در این شیرخشک ها هنوز از شیر گاو گرفته می شود، بنابراین، پروتئین موجود در آنها مشابه آنچه در شیر انسان وجود دارد نیست.
whey موجود در شیر انسان حاوی چندین پروتئین مهم است که در شیرگاو وجود ندارد، از جمله لاکتوفرین و ایمونوگلوبولین که به کودک برای پیشگیری از ابتلا به عفونت کمک می کند.
پروتئین های شیر انسان همچنین حاوی اسیدآمینه هایی هستند که به طور اختصاصی مورد نیاز کودکان است و آن را به منبع پروتئینی کاراتری تبدیل می کند.
نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می شوند پروتئین بیشتری از ادرارشان دفع می کنند که می تواند نشان دهنده دریافت بیشتر پروتئین یا عدم توانایی آنان در استفاده از پروتئین موجود در شیرخشک باشد.
ج) کربوهیدرات های متفاوت
شما ممکن است درباره اهمیت انواع کربوهیدرات در تغذیه انسان شنیده باشید.
جدیدترین تحقیقات روی روش هایی متمرکز شده اند که کربوهیدرات های تصفیه شده و زود هضم می توانند نسبت به کربوهیدرات های دیر هضم تر سطح قند خون را سریع تر به بالاترین مقدار خود برسانند.
تاثیر قند حاصله در سطح انسولین سبب می شود شما زودتر گرسنه شوید و می تواند در ایجاد مقاومت به انسولین - یکی از مشخصه های دیابت- موثر باشد.
اصلی ترین کربوهیدرات موجود در اکثر فرمول ها لاکتوز، یک قند ساده و سریع الهضم است.
علاوه بر لاکتوز شیر انسان حاوی مقادیر زیادی از کربوهیدرات هایی است که الیگوساکارید نامیده میشوند و پیچیدهترند و آهستهتر هضم میشوند.
همچنین، ممکن است شما ندانید چرا هر کدام از اینها به نوزادان داده می شود، آنها ماشین های کوچک خورنده هستند که به نظر می رسد به تمام انرژی که دریافت می کنند برای رشد نیاز دارند، نه بزرگسالانی که باید نگران دیابت و کم کردن وزن باشند.
علاوه بر تاثیر آن بر قند خون، نوع کربوهیدراتی که نوزاد شما دریافت می کند به دلایل خاصی بسیار مهم است.
هنگامی که شما در حال هضم غذا هستید، این کار را به تنهایی انجام نمی دهید: کل باکتری های موجود در روده کوچک شما در حال کار کردن برای شما هستند.
در واقع، بیش از آنچه سلول در بدن ما وجود دارد باکتری در سیستم گوارشی ما موجود است– تفکر عجیبی است اگر شما خودتان را به عنوان خانه ای برای یک مجموعه از موجودات زنده درنظر نگیرید.
این باکتری های خوب، متفاوت از باکتری های عفونت زایی هستند که سبب ایجاد مشکلات گوارشی برای ما می شوند.
آنها در یک ارتباط سودمند دوطرفه دربدن انسان رشد کرده اند– ما به آنها جایی برای ماندن می دهیم و آنها برای ما کار می کنند.
کربوهیدرات ها در دستگاه گوارشی نوزادان به کنترل نوع باکتری هایی که در آنجا رشد می کنند، کمک می کنند.
الیگوساکاریدهای بزرگ موجود در شیر انسان در قسمت بالای روده به طور کامل هضم نمی شوند.
اما، در کولون، جایی که یک محل جذب برای باکتری های تخمیری مفید برای سلامتی کودکان است، تجزیه می شوند.
کربوهیدرات های با هضم آهسته تر همچنین دلیلی برای این موضوع هستند که چرا مدفوع نوزادان تغذیه شده با شیر مادر نرم تر و پرحجم تر است و چرا یبوست در کودکانی که شیر خشک می خورند، مشکلی شایع و در برخی موارد مزمن است و به همین دلیل والدین نوزادانی که شیر مادر می خورند به طور خوشایندی از اینکه نوزادشان مدفوعی تقریبا بدون بو تولید می کند، تعجب می کنند ولی وقتی تغذیه تکمیلی با غذای جامد راشروع می کنند این موضوع خوش آیند نیز به طور ناگهانی به پایان می رسد.

د) چربی های متفاوت
چربی ها منبع اصلی انرژی برای نوزادان هستند و همچنین نقش فیزیولوژیکی مهمی در تکامل مغز و ساخت و نگهداری سلول ها بازی می کنند.
شیرانسان از نسبت تقریبا مساوی از چربی های اشباع و غیراشباع ساخته شده است، گرچه نسبت انواع مختلف چربی برحسب نوع چربی مصرفی در رژیم غذایی مادر متفاوت است.
چربی شیر گاو عمدتا بصورت اشباع است، بنابراین شیرهای خشک توسط جایگزینی چربی های غیراشباع گیاهی جهت بهبود این نسبت بازسازی می شوند.
شیر انسان همچنین تا زمانی که مادر از منابع این چربی ها تغذیه کند حاوی اسیدهای چرب بلندزنجیر غیراشباع، مثل اسیدهای چرب امگا-3 است.
این چربی ها برای بزرگسالان مفید هستند، اما برای نوزادان اهمیت ویژه ای در رشد و نمو دارند چون جزئی از موادی هستند که سلول های عصبی در حال رشد را می پوشانند، همچنین به کنترل التهاب نیز کمک می کنند.
کمپانی های سازنده شیرخشک اخیرا شروع به اضافه کردن این نوع از چربی ها به محصولات شان کرده اند تا آن را به شیر انسان نزدیک تر کنند.
با این حال، دقیقا مثل پروتئین، ترکیبات چربی ها هرگز کاملا مشابه نیست.
در شیر انسان آنزیمی به نام لیپاز نیز وجود دارد که به فرایند هضم چربی ها کمک می کند- لیپاز ملکول های چربی را در دستگاه گوارش نوزاد می شکند که در نتیجه قابل جذب تر می شود.
مقدار کلسترول در شیر انسان به طور قابل توجهی بالا است.
طبیعتا، کمپانی های سازنده شیرخشک از آنجایی که کلسترول طی سال ها به عنوان یک ماده غذایی ناخواسته شمرده می شد، مایل به اضافه کردن کلسترول به محصولات شان برای شبیه کردن آن به شیر مادر نبودند.
ما دقیقا نمی دانیم کلسترول در شیر انسان چه کاری انجام می دهد، گرچه تصور می شود این تماس اولیه در دوران نوزادی ممکن است کودکان را برای سوخت وساز کلسترول در سال های بعدی آماده کند.
ما این را می دانیم که هیچ تاثیر منفی در سلامت آینده نخواهد داشت- در واقع، یک متا آنالیز جدید از مطالعاتی که درباره تغذیه دوران کودکی و سطح کلسترول خون انجام گرفته، نشان داده، سطح کلسترول خون بزرگسالانی که در دوران کودکی از شیر مادر تغذیه کرده اند اندکی پائینتر از کسانی بوده که با شیر خشک تغذیه شده بودند، هرچند که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در زمان تغذیه میزان کلسترول بالاتری دارند.

   #تغذیه #سلامت #خانواده

محتوای خبر «علت بد غذایی نوزادان، بسته به چه عواملیست؟» را در سایت «نی نی بان» ببینید