تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 151
معامله گران بورس تهران امروز در حالی با افزایش عرضه در مقابل تقاضای سهام از سوی معامله گران حقیقی مواجه بود که انتظار برای سخنرانی رئیس جمهور آمریکا درباره باقی ماندن در برجام باعث شده بازار بهانه ای برای اصلاح قیمت پیدا کند. - 552456_435.jpg

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز چهار شنبه 13 دی ماه 96 با کاهش 311 واحدی روی رقم 95 هزار و 929 واحد ایستاد.

شاخص کل هم وزن اما با کاهش 121 واحدی عدد 17 هزار و 43 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 323 واحدی به رقم 102 هزار و 997 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 194 واحدی به رقم 68 هزار و 69 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 807واحدی عدد 204 هزار و 654 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز بدون نوسان چندانی روی رقم یک هزار و 55 واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با 12واحد،سایپا با 9 واحد و کالسیمین با 7 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 53 واحد، فولاد مبارکه با 41واحد و ملی صنایع مس ایران با 34 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی بیش از 309 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و 451 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 57 هزار و 693 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری بوعلی، حق تقدم استفاده نشده بیمه اتکایی امین، اسناد خزانه اسلامی (6031) و تأمین مسکن جوانان از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل، نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی، مواد ویژه لیا، تولیدی کاشی تکسرام، بیمه سرمد، شیشه همدان، داروسازی اسوه و سامان گستر اصفهان متوقف شدند.

امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، 610 میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش بیش از 109 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه بود.

همچنین 20 میلیون سهم معدنی و صنعتی چادرملو به ارزش 4 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

در سیمان خوزستان نیز 19.5 میلیون سهم به ارزش کمتر از 5 میلیارد تومان کد به کد شد.

همچنین 18.5 میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش کمتر از 10 میلیارد تومان کد به کد شد.

هم زمان 15 میلیون سهم سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان با معاملات کد به کد مواجه بود.

و اندکی بیش از 11 میلیون سهم سیمان ممتازان کرمان به ارزش بیش از 4.5 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد.

در پتروشیمی خارک اما امروز 9 میلیون سهم به ارزش 19 میلیاردتومان کد به کد شد.

و در توسعه معادن روی ایران نیز 6 میلیون سهم به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه بود.

در نهایت 4 میلیون سهم سیمان خاش به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان کد به کد شد.

براساس این گزارش، امروز بورس تهران در حالی نظاره گر غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب سهم های پیش رو و شاخص ساز بازار بود که انتظار برای اعلام نظر رئیس جمهور پرحاشیه امریکا در مورد باقی ماندن بر سر پیمان برجام با ایران و چهار کشور اروپایی باعث شده تا کلیت معاملات بازار در روندی متعادل و توأم با احتیاط پیش برود، هر چند که حقوقی های حامی بازار در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) همچنان بازارگردان شرایط کنونی و خریدار سهم های عرضه شده با هدف حفظ نقدشوندگی بازار هستند.

در بازارهای جهانی نیز کاهش ذخایر سرب و روی در بورس لندن در حالی مورد توجه قرار گرفته است که امروز هر تن مس با کاهش بیش از 33 دلاری به قیمت 7 هزار و 184 دلار رسید. هر تن آلومینیوم نیز با کاهش 6 دلاری به قیمت 2 هزار و256 دلار در هر تن معامله می شود.

در گروه قندی ها اما نوسان گیران همچنان در تک سهم ها به دنبال کسب بازده کوتاه مدت هستند و در بازار پایه نیز تک سهم های نوسانی در گروه سایر کانی های غیرفلزی بهانه ای برای بورس بازی نوسان گیران تبدیل شده اند.

روند حرکت شاخص کل بورس تا پایان سال جاری در حالی کانال 100 هزار واحدی را ترسیم می کند که عطش نقدینگی در بازار سهام همچنان در اغلب نمادهای معاملاتی لمس می شود.

   #بورس #سهامداران #شاخص کل بورس #برجام #رئیس جمهور #پتروشیمی #لندن #شرکت مخابرات ایران #شرکت مخابرات #سهم ایران

محتوای خبر «عقب گرد ۳۱۱ واحدی شاخص کل بورس» را در سایت «اکونومیست» ببینید