تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 138
کتاب «خط مرزی» مجموعه داستان «خط مرزی» با نگاهی به جنگ تحمیلی و خانواده های درگیر در آن به قلم سیدحسین موسوی نیا منتشر شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، مجموعه داستان «خط مرزی»، به قلم سیدحسین موسوی نیا، در انتشارات شهرستان ادب منتشر شد. هفت داستان این مجموعه به جنگ و خانواده های درگیر با آن، چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن، می پردازند.

«خط مرزی» با قصه «دیدگاه» آغاز می شود که ماجرایی را در جبهه عراق روایت می کند. «روزی روزگاری پدر» قصه زندگی خانواده یکی از جانبازان اعصاب و روان است و «کنسروهای خونی»، «گل یخ»، «دست های سرگردان» و «قنات» به دیگر رخدادهای مربوط به جنگ تحمیلی از جمله فتح خرمشهر و شهدای غواص و خط شکنان عملیات کربلای چهار می پردازند.

در بخشی از داستان «قنات» چنین می خوانیم: «خیابان ها از طرفی که می رسند به بهارستان، بسته ی جمعیت اند. او، پالرزان، روی پل چوبی که می رسد دست به کمر می گیرد و دو طرف را نگاه می کند. با خودش می گوید انگار آدم ها وقتی روی یک بلندی می ایستند اولین فکری که به ذهن شان می رسد پریدن است. روی پل کمی به جلو خم می شود...» همچنین در پشت جلد کتاب آمده است: «امروز غروب می آیند داوطلب ها را ببرند خط. نگفته بودند عمملیات، اما این طور پیچیده است. پتو را کنار می زنم. احساس گنگی دارم، احساس مار وقتی بخواهد پوست بیاندازد...».

1396101010340365412937724.jpg

بلوغ و انتخاب از بن مایه های اصلی «خط مرزی» است. موسوی نیا شخصیت هایی را آفریده است که در بزنگاه هایی سرنوشت ساز، باید دست به انتخاب بزنند. نویسنده کوشیده است از نگاه کلیشه ای به دفاع مقدس دور بماند و فضاهایی متفاوت را واکاود تا نگاهی نو به این واقعه مهم تاریخ معاصر کشور بیاندازد. او این مجموعه را به «دلاوران و رزمندگان جبهه ی حق که در بزنگاه ها راه فلاح را برگزیدند» تقدیم کرده است.

سیدحسین موسوی نیا، متولد 1365 در شهرری، فارغ التحصیل مهندسی برق است و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی ادامه داده است. او نوشتن را از سال 1383 آغاز کرده است و موفق شده است در جشنواره های مختلف جوایزی را کسب کند. «خط مرزی» نخستین کتاب مستقل اوست اما پیش از این، در کتاب هایی چون «خاطره ظفر» (انتشارات سوره مهر)، «عطر عربی» و «کجا بودی الیاس؟»، داستان هایی را منتشر کرده است. موسوی نیا در حال حاضر مشغول نگارش پژوهشی در حوزه ادبیات دینی است که در قالب کتاب به بازار خواهد آمد.

«خط مرزی» را انتشارات شهرستان ادب، در 128 صفحه و به قیمت 11 هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/

   #خانواده #دفاع مقدس #عراق

محتوای خبر «کوران جنگ در «خط مرزی»» را در سایت «تسنیم» ببینید