تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 152
ورود معاملات کشف پریمیوم به بورس کالا تا پایان سال، معامله 90 کیلوگرم زعفران در قالب خرید توافقی و عرضه 20 درصد تولید جوجه یک روزه در بورس کالا برای تعادل بازار شب عید از مهمترین رویدادهای تالار نقره ای بود. - 548303_246.jpg
به گزارش ایران اکونومیست؛ در هفته گذشته مدیرعامل بورس کالای ایران از ورود معاملات کشف پریمیوم به بورس کالا خبر داد و گفت: احتمال دارد تا پایان امسال معاملات کشف پریمیوم وارد بازار سرمایه می شود.
حامد سلطانی نژاد توضیح داد: معاملات کشف پریمیوم بر مبنای قراردادهای بلندمدت شکل می گیرد و مقدار معینی مابه التفاوت نسبت به قیمت مبنا مورد توافق 2 طرف معامله قرار می گیرد و متعهد می شوند در زمان مشخصی در آینده، کالا را بر اساس قیمت نهایی که عبارت است از قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده، معامله کنند.
وی افزود: در این روش علاوه بر قیمت پایه، یک قیمت پریمیوم کشف و در سررسید قرارداد، قیمت پایه و قیمت پریمیوم احتساب می شود.
به گفته وی، برای ارائه این خدمت جدید در بازار منتظر مصوبه آن هستیم.

* معامله 90 کیلوگرم زعفران در قالب خرید توافقی
مدیر عامل بورس کالای ایران همچنین از معامله 90 کیلوگرم زعفران در قالب خرید توافقی خبر داد و گفت: خرید توافقی زعفران از ابتدای آذرماه در سه رقم پوشال معمولی، پوشال مرغوب و نگین آغاز شد و تا بیست و دوم آذرماه 90 کیلوگرم معامله خرید توافقی صورت گرفت.
وی افزود: زعفران در بورس کالا در بازار معاملات گواهی سپرده کالایی معامله می شود.
معاملات گواهی سپرده زعفران از بهمن ماه پارسال آغاز شد و 2انبار در مشهد و تربت حیدریه پذیرش شده و در این زمینه فعال است. این معاملات به صورت روزانه در هفت نماد پیوسته انجام می شود.

* معاملات 22 هزار و 132 میلیارد ریالی بازار فیزیکی
سلطانی نژاد تصریح کرد: امسال در بازار فیزیکی تا هفدهم آذرماه یک میلیون و 930 هزار تن محصول به ارزش 22 هزار و 132 میلیارد ریال در بورس کالا معامله شد.
نیمی از این معاملات مرتبط با گندم و 32 درصد متعلق به شکر بود که به صورت نقدی معامله شد.
ذرت، جو، انواع کنجاله ها، مرغ منجمد، زعفران، برنج، عدس، روغن خام، تخم مرغ، مرغ و جوجه سایر محصولات معاملاتی در این بازار به شمار می روند.

* تعادل بازار شب عید با عرضه 20 درصد تولید جوجه یک روزه در بورس کالا
دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه گفت: طبق توافق سه جانبه معاونت تولیدات دامی، بورس کالای ایران و این انجمن به عمل آمده و با توجه به شفافیت در شیوه کشف قیمت در بورس و کاهش نوسان فاحش نرخ ها، مقرر شد تولیدکنندگان این کالا دستکم 20 درصد تولید ماهانه خود را به عرضه در این بازار اختصاص دهند.
غلامعلی فارغی افزود: زمان اجرای این اطلاعیه از ابتدای دی ماه است.

* تنظیم بازار و افزایش کیفیت گندم با عرضه در بورس کالا
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) درباره فروش گندم از سال آینده در بورس کالا گفت: با عرضه گندم در بورس کالا می توانیم شفاف سازی کنیم و چنانچه دولت به آنچه در این طرح آمده است، عمل کند و برنامه اجرا شود شاهد تنظیم بازار فروش گندم و نظمی واحد در بازار گندم خواهیم بود.
مهدی تقوی تاکید کرد این شیوه اجرایی از کشورهای پیشرفته اقتباس شده است و می تواند نقش موثری در تنظیم بازار، شفافیت در خرید و فروش، افزایش سرعت در پرداخت مطالبات به کشاورزان و در نتیجه بهبود کیفیت گندم داشته باشد.

* حکایت دارا و ندار پسته کاران
یک تولیدکننده پسته گفت: معامله پسته در بورس کالا حرکتی مثبت برای ساماندهی بازار سنتی این محصول و کشف قیمت شفاف و واقعی است.
علی گرامی اضافه کرد: فعالان خرید و فروش و صادرات پسته تاکنون در بازاری سنتی فعال بودند و آشنایی لازم و کافی را با مکانیزم بورس ندارند؛ از این رو، ورود پسته به بورس و پا گرفتن این بازار جدید و نوین هزینه بر و زمان بر است.
وی عنوان کرد: در بورس کالا ابزارهایی همچون گواهی سپرده کالایی یا همان قبض انبار وجود دارد که می تواند پشتوانه ای برای تامین مالی باغداران و پسته کاران باشد، به این ترتیب با حمایت مسوولان و عرضه های گسترده پسته در بورس، این مشکلات قابل رفع بوده و به نفع باغداران است.
ارزش معاملات بازار سرمایه (شامل سهام، اوراق و آتی و مشتقه) در بورس تهران، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی از یک هزار و 96 میلیارد ریال در سال 1391 به یک هزار و 902 میلیارد ریال در سال 1395 رسید و رشد 74 درصدی را ثبت کرد.
شورای عالی بورس برای تحقق اهداف برنامه سوم و چهارم توسعه، به راه اندازی و گسترش بورس های کالایی در ایران موظف شناخته شد. بر این اساس بورس فلزات در شهریور 1382 (نخستین بورس کالایی در ایران) و بورس کالای کشاورزی در شهریور 1383 فعالیت خود را آغاز کردند.
بر مبنای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب یکم آذر 1384 مجلس شورای اسلامی) و با تصویب شورای عالی بورس، شرکت بورس کالای ایران در آذر 1385 با درهم آمیختن بورس فلزات و بورس کالای کشاورزی تشکیل شد و پس از پذیره نویسی و برگزاری مجمع عمومی، از مهر 1386 کار خود را زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرد.
در گام های بعدی، بورس کالا گسترش بیشتری یافت و سایر محصولات و کالاها از جمله محصولات پتروشیمی نیز در بورس کالا عرضه شد.
در بورس کالای ایران قراردادهای هفت گانه آتی، نقدی، سلف، گواهی سپرده کالایی، سلف موازی ستاندارد، نسیه و قرارداد اختیار معامله برای محصولات پتروشیمی، فراورده های نفتی، معدنی و کشاورزی انجام می شود.

   #بورس #بورس کالا #بازار سرمایه #پتروشیمی #مشهد #حکایت #دانشگاه علامه #علامه طباطبایی

محتوای خبر «بورس کالا در هفته گذشته» را در سایت «اکونومیست» ببینید