تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 194
بنابر بررسی های محققان دانشگاه تافت ماساچوست، اختلال در عملکرد سیستم واکنش به اضطراب مغز می تواند موجب افسردگی پس از زایمان شود.

به گزارش بهداشت نیوز: این اختلال در اثر نبود نوعی پروتئین به نام KCC2 در مغز است که روی بخشی از مغز اثر گذاشته و کنترل چگونگی واکنش به بدن در برابر اضطراب را به دست می گیرد. این اختلال، مادران را به اضطراب، خستگی شدید، افکار خودکشی و عدم توانایی در پیوند عاطفی با کودکان تازه تولد یافته شان مستعد می کند.

محققان دانشگاه تافت در بررسی های خود متوجه شدند که نبود پروتئین KCC2 در مغز روی محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال که چگونگی واکنش انسان به اضطراب را کنترل می کند، اثر گذاشته و مادرانی را که تازه زایمان کرده اند، به افسردگی پس از زایمان مستعد می کند. تقریبا یک پنجم مادران، پس از زایمان به این نوع افسردگی مبتلا می شوند.

معمولا مکانیسم «جنگ یا گریز» در زنان باردار هنگام بارداری و پس از آن به منظور مراقبت از نوزاد در حال رشد، به طور طبیعی ضعیف می شود. اکنون محققان دانشگاه تافت بر این باورند که ضعف این مکانیسم و همچنین عدم تعادل در محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال، نقش مهمی در ایجاد افسردگی پس از زایمان دارد. بررسی های این محققان نشان داده است، نبود پروتئین KCC2 موجب عدم تعادل این محور در مغز می شود.

به گزارش طبنا، این محققان پس از این یافته امیدوارند بتوانند افسردگی پس از زایمان مادران مبتلا را به سرعت درمان کنند. همچنین این بررسی به درمان بیماری های دیگر مانند صرع، دردهای مزمن و اوتیسم و دیگر اختلال های اضطرابی که ناشی از کمبود پروتئین KCC2 است، کمک خواهد کرد.

منبع: طبنا

   #خودکشی #بارداری

محتوای خبر «علت افسردگی پس از زایمان چیست؟» را در سایت «بهداشت نیوز» ببینید