تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 240
در جامعه اختلالات ستون فقرات مختلفی وجود دارد که باید بگوییم افراد گوناگونی با مشکلات و آسیب های ستون فقرات در کشور مواجه هستند.
pixel.gifعلت انحراف ستون فقرات در دختران چیست؟

به گزارش ایران خبر، زهرا مصلی نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سمینار تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات که امروز برگزار شد، گفت: انواع مختلفی از اختلالات ستون فقرات در جامعه مطرح است و می توانیم بگوییم افراد گوناگونی با مشکلات و آسیب های ستون فقرات در کشور دست و پنجه نرم می کنند.

۸۵ درصد اختلالات اسکلتی علت پاتولوژی ندارند

وی اظهار کرد: حدود ۸۵ درصد اختلالات اسکلتی علت پاتولوژی ندارند و نحوه نادرست نشستن و برخواستن، کیف های سنگین، نحوه زندگی در محیط کار و سایر مکان ها و ناآگاهی موانع سلامت ستون فقرات این آمار را سبب می شود.

دلیل انحراف ستون فقرات در دختران

مصلی نژاد انحراف ستون فقرات در دختران را به دلیل نرمی، ضعف و ظرافت عضلات، پوزیشن ناصحیح دختر بچه ها، کیف های سنگین، ساختار بدنی و غیره بیش از پسران دانست و افزود: در مواردی که انحراف ستون فقرات شدید باشد، نخاع و عصب هم تحت تأثیر قرار می گیرد و با کاهش ظرفیت تنفسی ، ظرفیت قلبی به اعمال جراحی نیز خواهیم رسید که با توجه به عوارض جراحی توصیه می شود تا در گام های ابتدایی والدین و متولیان در مدارس کشور با مراجعه به فیزیوتراپیست ها، مداخله زود هنگام فیزیوتراپیست ها می توانند با تعداد جلسات کمتر و هزینه های کمتر شاهد بهبودی این اختلال باشند.

وی افزود: با توجه به آمار تکان دهنده انحراف ستون فقرات و درجات مختلف آن و همچنین انحراف زانو و صافی کف پا، اگر من جای مدیران مدارس بودم مداخله فیزیوتراپیست ها در سنین پایین در مدارس را یک ضرورت می دانستم و با آگاه سازی، پیشگیری و غربالگری کودکان در سنین پایین در سلامت ستون فقرات افراد جامعه گام برمی داشتم.

مصلی نژاد در پایان گفت: گفته می شود، سلامت افراد به اندازه سلامت ستون فقرات آنها مهم است که برای رسیدن به این مهم افراد جامعه باید با مشاهده اختلالات و درد در این نواحی، مراجعه زودهنگام به مراکز درمانی داشته باشند و پزشکان نیز باید با ارجاع به موقع بیماران به فیزیوتراپیست ها در صدد کاهش آمار اختلالات ستون فقرات و رسیدن به ارتقاء سلامت جامعه باشند.

   #سلامت #مدارس کشور #عوارض