تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 203


به گزارش حقوق نیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ثامن در مشهد، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: «نسیان» درد امروز تمام سرزمین ماست، امروز همه ی شهرهای کشور دچار «فراموشی» شده اند.

سید محمد بهشتی در آیین افتتاحیه نمایش فیلم «نسیان» در گروه هنر و تجربه که سه شنبه (۵ دی) در موزه سینما برگزار شد، بیان کرد: نام بسیار دقیقی برای این فیلم انتخاب شده است، هیچ اسم بهتری نمی شد برای این فیلم تصور کرد.

وی با اشاره به موضوع فیلم "نسیان" در بررسی پروژه بازسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) اظهار کرد: این فیلم دقیقا دست بر مشکل اصلی گذاشته است، در این گونه مواقع ما معمولا دنبال مقصر می گردیم و مثلا از شهرداری یا وزارت مسکن به عنوان مقصر یاد می کنیم در حالی که تقصیر متوجه نسیان و فراموشی است.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: نسیان تنها بافت فرسوده حرم امام رضا (ع) را در بر نگرفته، بلکه همه ی سرزمین ما دچار نسیان شده است. نمی دانیم کجا زندگی می کنیم، که هستیم و چه کاری باید انجام دهیم.

بهشتی «نسیان» را بیماری مهلک و خطرناک جامعه امروز ما دانست و بیان کرد: اینطور نیست که "نسیان" فقط به دریاچه ارومیه یا تالاب گاوخونی رحم نکرده باشد، بلکه این بیماری چنان مهلک است که حتی به بافت پیرامون حرم امام رضا (ع) که مقدس ترین جا برای تمام ایرانیان در طول تاریخ بوده نیز رحم نمی کند.

وی با بیان این که نسیان ما را در تاریکی فرو می برد به اندازه ای که نمی فهمیم چه اتفاقی می افتد، افزود: این اتفاقات پشت کوه و دور از چشم ما رخ نداد بلکه جلوی روی جامعه بوده است. سالی چند میلیون نفر مردم ایران به مشهد می روند، این افراد نمی توانسته اند این اتفاق ها را نبینند. اما هیچ کس اعتراضی نکرده است.

او تاکید کرد: نسیان تنها در مدیریت شهری مشهد و مردم مشهد نبوده است بلکه همه ما دچار نسیان شده ایم. این نسیان عملا باعث شده زخم هایی به شهر مشهد و بافت پیرامون حرم وارد شود که باید مداوا شود، چون تقدس این مکان هیچگاه از بین نرفته و تا قرن های آینده هم از بین نمی رود. تنها اتفاق این است که داغ بزرگی از زخم زبان برای نسل ما به دلیل کارنامه بدی که به جا می گذاریم، باقی می ماند.

بهشتی در ادامه با با اشاره به مسیر رو به بهبود این نسیان، نشانه ی آن را فیلم مستند"نسیان" دانست و افزود: در تاریخ سینمای ایران این اولین باراست که در مورد چنین اتفاقی فیلم ساخته می شود. اتفاقات زیادی از این دست افتاده، ولی هیچ کدام از آنها تاکنون به عنوان موضوع فیلم نبوده که بتواند جامعه را از نسیان نجات بدهد.

وی با اشاره به اینکه هوشیار کردن مردم توسط این فیلم مهمترین هدف سازندگان آن بوده است، بیان کرد: امیدواریم این فیلم کمک کند تا خسارت های زیادی که در سطح کشور از سمت نسیان به وجود آمده، رفع شود، آن روز زمانی خواهد بود که ما از نسیان بیرون آمده و دوباره گذشته را به یاد آوریم.

انتهای پیام

   #مشهد #امام رضا #شهرداری #دریاچه ارومیه #ارومیه #سینما

محتوای خبر «امروز همه ی شهرهای کشور دچار «فراموشی» شده اند» را در سایت «حقوق نیوز» ببینید