تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 241

هتل ملک التجار در دل یزد یادگاری از قاجار

اگر قصد سفر به یزد را دارید، حتما در ادامه این مطلب با ما همراه شوید. یکی از بهترین و زیباترین بناهای تاریخی که از دوران قاجار به یادگار مانده است، هتل ملک التجار یزد می باشد که از نظر معماری درمیان بناهای هم تاریخ خود، حرف اول را می زند.
هتل ملک التجار در یزد

هتل ملک التجار یزد

راویزهای آبطلا کاری شده، نقاشی با رنگ های طبیعی که روی تمامی دیوارها به چشم می خورد و در آخر، طاقنماها از نمونه زیبایی های این بنا می باشد. مرحوم ملک التجار اتاق هایی ویژه در این هتل ساخته است که نقاشی های شاهکاری مخصوص همسران وی، روی دیوارهای آن به چشم می خورد، همچنین اتاقی خاص و جالب به نام اتاق آینه در این هتل وجود دارد، که در ادامه مطلب بیشتر به ویژگی های معماری این بنا خواهیم پرداخت این هتل، که درواقع منزل مسکونی مرحوم ملک التجار بوده است؛ به تازگی از سر و صدای مرمت و بازسازی رها شده است. یکی دیگر از ویژگی های این ملک، شناخته شدن آن به عنوان اولین هتل خشت خام پر جهان است. همین ویژگی های منحصر به فرد این بنا باعث شد تا گروه هتل های زنجیره ای مهر، در همین روزهای اخیر، آن را خریداری کند. این هتل از خانه های سلطنتی و قاجاری معروف در زمان خود بوده است، اما طبق کشفیات جدید تاریخ نگاران که در زمان بازسازی بنا، در محل حضور داشتند؛ تاریخچه هتل بر اساس کتیبه ای که پیدا شده است، به دوران صفوی (1106 ه ق ) باز میگردد. این کشف جدید بر محبوبیت این بنا در میان تاریخ نگاران افزوده است. این ملک حدود 300 سال پیش که در یکی از بازارهای معروف شهر تاریخی یزد، در میان تمام بافت های قدیمی ساخته شد؛ متعلق به خاندان ملک التجار است. این بنا شهرت زیادی در تاریخ معماری ایران دارد، چرا که وقتی به بررسی تک تک خصوصیات آن می پردازیم، به شاهکار بودن معماری این بنا پی خواهیم برد.
هتل ملک التجار

معماری هتل ملک التجار در یزد

بیایید به بررسی معماری هتل ملک التجار در یزد بپردازیم: قسمت ورودی این هتل به یک کوچه طویل، با عرض بسیار کم و دیوار های نسبتا بلند، راه دارد. خانه شامل دو طبقه و حیاطی مستطیل شکل می باشد. هنگام ورود به عمارت باید از یک دالان طولانی و سردر عمارت گذر کنید، در حیاط به دو باغچه کوچک که در میان آن ها حوضی به زیبایی هرچه تمام تر خودنمایی می کند، خواهید رسید. از هرگوشه ی حیاط، اتاق ها و تالارها با پنجره هایی به سبک قدیمی دیده می شود. اگر یک تاریخ نگار حرفه ای در سفر، همراه شما می باشد، قطعا به محض ورود به عمارت به شما خواهد گفت که نگارگری این بنای تاریخی، شبیه به هنر نگارگری شیراز است، و این موضوع حقیقت دارد، چرا که معمار و نگارگر این هتل، اهل شیراز بوده است. پس همراه شما کاملا درست حدس زده است. این ملک که زندگی 4 نسل از خاندان ملک التجار را به چشم دیده است؛ حال تبدیل به یک جاذبه ی توریستی و هتلی مناسب برای اقامت شده است . حیاط این بنا در حال حاضر ، پوششی به عنوان سقف دارد که شما بتوانید هم در پاییز و هم در زمستان از زیبایی های تاریخی آن لذت ببرید. هتل ملک التجاره با 16 اتاق دو تخته، 4 اتاق یک تخته و 3 اتاق سه تخته ، پذیرای شما عزیزان می باشد.
هتل ملک التجار یزد

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید


   #نقاشی #شیراز #دیوار

محتوای خبر «هتل ملک التجار در دل یزد یادگاری از قاجار» را در سایت «همگردی» ببینید