تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 196
2017_12_3_10_48_18.jpgدانش > فضا - همشهری آنلاین:
ایلان ماسک اعلام کرد اولین پرتاب آزمایشی راکت شرکت اسپیس ایکس با محموله ای غیرمتعارف و مقصدی غیرممکن تا ماه آینده به فضا پرتاب خواهد شد.

براساس گزارش CNN، به گفته ایلان ماسک، قرار است این راکت به سمت مریخ حرکت کند درحالی که یک دستگاه خودروی تسلای رودستر را حمل می کند، خودرویی که یکی از مشهورترین آهنگ های "دیوید بوئی" در این خودرو درحال پخش خواهد بود.

براساس توئیت ماسک، این راکت که فالکون سنگین نامیده می شود، از همان سکویی که آپولو 11 از آن پرتاب شد، در مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا فرستاده خواهد شد. اسپیس ایکس صنعت راکت را در جهان متحول ساخته است، اما همزمان با شکست هایی مانند انفجار راکت روی سکوی پرتاب و حین پرواز نیز مواجه بوده است.

تسلا

ماسک می گوید این راکت با هدف قرار دادن محموله اش در مدار مریخ به سمت این سیاره پرواز خواهد کرد. محموله غیرعادی این راکت خودروی سرخ رنگ تسلا رودستر متعلق به شخص ماسک است که در آن آهنگ Space Oddity دیوید بوئی پخش خواهد شد. ماسک می گوید درصورتی که محموله در حین بالا رفتن و سفر به سمت مریخ منفجر نشود، برای میلیارد ها سال در فضا باقی خواهد ماند.

اگرچه جزئیات دقیق زمان پرتاب این راکت مشخص شده، اما امکان تغییر آن نیز وجود دارد. تسلا و اسپیس ایکس هردو سابقه ویران کردن رویاهای مالک خود را داشته اند. راکت فالکون هوی قرار بود یک سال پیش پرتاب شود، و ماسک اوایل سال جاری اعلام کرده بود این پرتاب آزمایشی به ماه نوامبر منتقل شده است.

اعلام تصمیمی ماسک برای پرتاب این راکت غول پیکر تنها دوماه پس از انتشار برنامه او برای بردن تدریجی انسان ها به مریخ و سکونت دادن آنها در سیاره رخ داده است. پروژه ای که برای عملی شدن به راکتی بزرگتر نیاز خواهد داشت، راکتی به نام راکت فالکون بزرگ که ساخت قطعات آن از سال آینده آغاز خواهد شد.

ماسک می خواهد تا سال 2022 دست کم دو راکت بزرگ فالکون حاوی تجهیزات را روی مریخ فرود آورد و انتقال انسان ها را از سال 2024 آغاز کند. در این میان اسپیس ایکس تلاش خواهد کرد تا گنجایش حمل بار راکت های خود را دوبرابر کند.

اسپیس ایکس با ساخت راکت های قابل استفاده، راکت هایی که به فضا پرتاب شده و دوباره به زمین باز می گردند، تحول بزرگی در زمینه هزینه ساخت و پرتاب در صنعت فضایی ایجاد کند. تا پیش از این راکت ها تنها یکبار قابل استفاده بودند و در حین بازگشت به زمین در مدار می سوختند.

   #مریخ #همشهری #خودرو

محتوای خبر «تسلا روداستر؛ اولین خودرویی که به مریخ می رود» را در سایت «همشهری آنلاین» ببینید