تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

شایعات مربوط به نگهداری از خودرو

چه شما متخصص خودرو باشید چه نباشید، خودروی شما نیاز به مراقبت، نگهداری و تعمیر دارد. در این خصوص در تمام تاریخ، بایدها و نبایدهایی را از زبان افراد مختلف، می شنوید که گاهی واقعیت ندارد و افسانه ای بیش نیست.
در اینجا به برخی از شایع ترین آن ها اشاره می کنیم:
1- مراقب بیش از اندازه
اگر خودروی شما خوب کار می کند، چرا حساسیت بیش از اندازه نشان می دهید؟ خودرو از قطعات مکانیکی ساخته شده که مثل هر دستگاه مکانیکی دیگر، نیاز به حداقل تعمیر دارد. فقط در صورت فرسودگی و خرابی قطعات آن ها را تعویض کنید و منتظر بمانید هر قطعه تا پایان زمان گارانتی خود کار کند. تعویض بیش از اندازه قطعات خودرو فقط هزینه بردار است.
2- فقط و فقط مراجعه به مکانیک ماهر
اگر خود شما مهارت های لازم را برای تعمیر خودرو یا تعویض قطعات دارید، حتی برگه های گارانتی هم نمی تواند شما را مجبور کند حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید. فقط تاریخ تعویض و گارانتی قطعات را جایی یادداشت کنید که فراموش نکنید.
3- نادیده گرفتن علائم غیرعادی
نسبت به صداها و علائم غیر عادی خودروی خود حساس باشید. در صورت مشاهده هرگونه صدای غیرعادی یا روشن شدن چراغ های هشدار دهنده، پیگیر علت آن باشید. حتی اگر خودروی شما نو و صفر کیلومتر باشد، ممکن است نیاز باشد تا از گارانتی آن استفاده کنید.
4- بنزین سوپر و گران تر
بعضی افراد تصور می کنند همیشه باید از بهترین نوع بنزین و بنزین سوپر و گران تر استفاده کنند تا سلامت خودروی خود را تامین کنند. این تصور اشتباه است. هیچ ضمانتی وجود ندارد که با پرداخت هزینه های بیشتر، خودروی شما بهتر کار کند. فقط از مصرف بنزین های غیرسالم و با درصد اکتان غیر سالم خودداری کنید.
5- پر کردن مخزن روغن ترمز
سطح روغن ترمز را همیشه چک کنید، تا به اندازه کافی روغن داشته باشد، اما نیازی نیست حتما آن را پر کنید. همچنین مطمئن شوید مخزن روغن ترمز خودروی شما سوراخ نیست و نشتی ندارد. ممکن است شما مخزن را پر کنید و ناگهان متوجه شوید تمام روغن ترمز شما در طول مسیر و بر ار نشتی از بین رفته است، بنابراین مراقب این هزینه ها باشید.
6- همه شوینده ها مناسب شستشوی خودرو هستند
بهتر است برای مراقبت بهتر از رنگ و بدنه خودرو از یک شوینده مخصوص برای شستن آن استفاده کنید. این عامل باعث می شود پس از خشک شدن خودرو، هیچ نشانی از لکه روی بدنه باقی نماند. در غیر اینصورت پس اتمام شستن خودرو ممکن است مجبور باشید از ابتدا آن را بشوئید. فراموش نکنید که داخل چرخ خودروی خود را بشوئید این باعث می شود که عمر ترمز ها و چرخ ها افزایش یابد.
7- جایگزینی همیشگی قطعات با قطعات نو
لزومی ندارد همه قطعات خودروی خود را با قطعات نو تعویض کنید. جایگزینی قطعات مورد استفاده خودروی شما با قطعات دست دوم ارزانتر است، با این حال ولی باید مطمئن باشید که این قطعات از کجا آمده اند؟ باید بدانید که قطعه مورد نظر هنوز خوب کار می کند و از چه خودرویی به دست شما رسیده است.
8- منتظر باشید خودرو گرم شود
زمانی توصیه می شد پس از روشن کردن خودرو، چند دقیقه منتظر بمانید موتور گرم شود تا کارایی بیشتری داشته باشد. اما این روز ها با خودروهای مدرن تر و جدید تر، دیگر این فقط یک افسانه است و فقط با در جا کار کردن، باعث افزایش مصرف سوخت و آلودگی بیشتر هوا می شوید.
9- تعویض همزمان فیلتر هوا و فیلتر روغن
لازم نیست که فیلتر هوا را همزمان با فیلتر روغن عوض کنید. فقط به یاد داشته باشید، فیلتر هوا را پس از هر 25 هزار کیلومتر عوض کنید. همچنین برای صرفه جویی بیشتر می توانید هر بار که روغن را تعویض می کنید ، آن را دور نریزید و از آن برای انجام کارهای دیگر استفاده کنید.
10- خنک کردن موتور خودرو پس از استفاده طولانی
این تصور که پس از استفاده طولانی و کشیدن کار سنگین از آن، باید موتور چند دقیقه درجا کار کند تا به وضعیت عادی بازگردد، هم دقیقا مانند گرم کردن خودرو پیش از حرکت، اشتباه است و ضمن افزایش مصرف سوخت و افزایش آلودگی هوا باعث فرسایش بیشتر و سریع تر قطعات خودرو می شود. خودروهای جدید اکثرا به سیستم های خنک کننده مجهز هستند که در صورت لزوم پس از خاموشی موتور خودرو با روشن ماندن، حرارت آن را پایین می آورد.

منبع

www.khodrocar.ir

با کلیک بر روی تصویر زیر و عضویت در تلگرام 1Car، آخرین اخبار را دنبال کنید.

   #خودرو #هشدار #سلامت #خودروهای جدید #تلگرام

محتوای خبر «شایعاتی در خصوص نگهداری از خودرو» را در سایت «وان کار» ببینید