تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

کارلوس کی روش پس از جلسه اش با مهدی تاج اظهار داشت: در ابتدا به شما خوش آمد می گویم. زحمت کشیدید که اینجا حضور دارید. یک سخن خاص و ویژه هم با آقای جوادی دارم و از حضور او به عنوان مسئول روابط عمومی فدراسیون خوشحالم. ما قبل از این با آقای جوادی درباره تیم ملی ایران صحبت های زیادی کرده ایم و مطمئنم در ادامه هم او می تواند کمک های زیادی به تیم ملی کند.

وی با اشاره به نشستش با مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال گفت: جلسه امروز ما، ادامه جلسه اول ما در مسکو بود.

الان وقت آن است که به طور کامل روی برنامه های مان تمرکز داشته باشیم
سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال کشورمان در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا پس از صحبت هایش در مسکو که از مشکلات گفت و صحبت های روز گذشته مبنی بر اینکه نمی تواند در این اتمسفر کار کند، در فضایی که انگار دشمن است که این صحبت ها در خبرگزاری تسنیم نیز منتشر شد، مشکلش در جلسه امروز حل شد یا نه، گفت: جلسه امروز فقط ادامه ای از جلسه ای بود که من با رئیس فدراسیون فوتبال در مسکو داشتم، در واقع این جلسه نیمه دوم باقیمانده از جلسه قبلی ما بود. این فرصت را داشتیم که یکسری از مسائل که در موردش صحبت کرده بودیم، شفاف کنیم. الان وقت آن است که به طور کامل روی برنامه های مان تمرکز داشته باشیم.

رؤیای همه ما صعود به مرحله حذفی جام جهانی است
وی با بیان اینکه روی برنامه های آماده سازی تیم ملی با جزئیات کامل و توجه زیاد مرور شده است، ادامه داد: برنامه های تیم ملی اهمیت زیادی دارد، چرا که مطمئناً همه موافق هستید که ما در جام جهانی در گروه بسیار دشواری قرار گرفته ایم و کار بسیار سختی خواهیم داشت. وقتی صحبت از دشواری کارمان در جام جهانی می شود اگر حتی همه دست به دست هم بدهیم، باز هم کار دشواری خواهیم داشت و باز هم کارمان کامل نخواهد بود. بنابراین همه باید برای حضور در جام جهانی کنار هم باشیم. پروژه بسیار سختی در پیش داریم، همه یک هدف داریم که رؤیای همه ماست و آن صعود به مرحله حذفی جام جهانی خواهد بود، اما کاری که پیشرو داریم بسیار سخت خواهد بود و هدف اول آمادگی بازیکنان مان است برای این که در جامی خواهیم رفت که کار سخت است.

مشکل ما با برنامه ریزی AFC کماکان وجود دارد
این مربی پرتغالی خاطر نشان کرد: در ماه مارس همان طور که با تاج صحبت کردیم دو بازی تدارکاتی خواهیم داشت، بازی با تیم هایی که به سبک آمریکای لاتین یا تیم های اروپایی خواهند بود، ولی در ماه می ۲۰۱۸ ماه قبل از جام جهانی مشکل بسیار بزرگی داریم. متأسفانه AFC مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا را به تعویق نینداخت و این مشکل کماکان وجود دارد، به خاطر اینکه آن تاریخ خارج از فیفادی است. ما فقط این امکان را داریم که در آن اردو از تیم های همسایه دعوت کنیم. البته در مرحله اول این اردو تیم هایی مثل ازبکستان، سوریه و لبنان.

بازی با تیم هایی مثل مصر، تونس و یا الجزایر در دستور کار تیم ملی
کی روش ادامه داد: یک بازی را در آن برهه انجام می دهیم و بعد از آن در اردوی نهایی مان که قبل از جام جهانی خواهد بود سه بازی دوستانه دیگر خواهیم داشت. باید سعی کنیم در آن مرحله از اردوها با تیم هایی بازی کنیم که سبک تیم های شمال آفریقا و تیم های عربی را دارند آن هم به خاطر همگروهی ما با تیم ملی مراکش، تیم هایی مثل مصر، تونس و یا الجزایر.

باید بازیکنانی را که در لیگ ایران بازی می کنند از نظر روحی و روانی آماده کنیم
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان خاطر نشان کرد: برای اینکه در اردیبهشت سال آینده برنامه های ما با جام قهرمانان آسیا تداخل خواهد داشت و ما نمی توانیم بازیکنان مان را در اختیار داشته باشیم باید برای بازیکنانی که در لیگ ایران بازی می کنند برنامه هایی داشته باشیم تا از لحاظ روانی و بدنی آنها را آماده کنیم، چرا که در غیر این صورت سطح آمادگی آنها کافی نخواهد بود.

از مربیان لیگ تقاضا می کنیم بازیکنان ملی پوش را هفته ای یک یا یک و نیم روز در اختیار ما بگذارند
کی روش یادآور شد: برای حل این مشکل تنها یک راه حل خواهیم داشت و آن این است که از مربیان باشگاه ها تقاضای کمک کنیم. همکاری که ما از باشگاه ها تقاضامند هستیم این است که در هر بازی در بازی لیگ یک روز و یا یک روز و نیم بازیکنانی را که مدنظر تیم ملی هستند در اختیار تیم ملی قرار دهند که ما روی آنها کار کنیم. یک مثلا بزنیم یک باشگاهی در لیگ پنج شنبه بازی دارد بازیکنانش جمعه در اختیار ما خواهند بود و شنبه بعدازظهر در اختیار باشگاه قرار می گیرد و یا اگر تیمی جمعه بازی می کند شنبه در اختیار ما باشند و یکشنبه عصر در خدمت باشگاه. البته این برنامه ها برای ماه اول ۲۰۱۸ به بعد اجرا خواهد شد، اگر این کار را بتوانیم انجام دهیم شانس مان را تقویت خواهیم کرد. باز هم می گویم گروه سختی داریم و شانس مان کم خواهد بود، اگر این کار را انجام ندهیم.

امیدوارم مربیان لیگ به من با ۳۶ سال تجربه اعتماد کنند
«البته خودمان با مربیان باشگاه ها صحبت خواهیم کرد و مطمئن خواهیم شد که آنها به ما اعتماد می کنند»، وی با بیان این جمله تصریح کرد: ما به هیچ وجه دخالتی در سطح آمادگی بازیکنان برای حضور در مسابقات لیگ نخواهیم داشت، فقط امیدوارم که مربیان لیگ به من با ۳۶ سال تجربه اعتماد کنند و ایمان داشته باشند و بدانند که من چه کار می کنم. با این همکاری باز و دو طرفه و سراسر اعتماد می توانیم با باشگاه ها همکاری خوبی داشته باشیم.

قرار گرفتن در این گروه بزرگترین چالش تاریخ فوتبال ایران است

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان ادامه داد: بگذارید اینگونه توضیح دهم که قرار است مقابل اسپانیا، پرتغال و مراکش بازی کنیم، دو تیم پرتغال و اسپانیا مدعی قهرمانی جام هستند و مراکش هم بهترین تیم آفریقا است. به نظرم این اتفاق و قرار گرفتن در این گروه برای ما چالشی بسیار خوب است و بزرگترین چالش خود من در دوران حرفه ای مربیگری ام خواهد بود. اما باید تاکید کنم این اتفاق بزرگترین چالش تاریخ فوتبال ایران نیز خواهد بود. قرار گرفتن در این گروه را با گروه های قبلی ایران در جام های جهانی مقایسه کنید آنگاه متوجه خواهید شد که گروه های قبلی فقط یک تکه کیک بودند، اما باز هم با اطمینان می گویم ما در این گروه شانس داریم و اگر برنامه ها را درست انجام دهیم هرچند شانس مان اندک است؛ ما هنوز امیدواریم.

دیدار با مراکش برای ما فینال جام جهانی است

کی روش در پاسخ به این سوال که تیم ملی برای آماده سازی مراکش با تیم های آفریقایی بازی خواهد کرد و برای شبیه سازی تیم های اسپانیا و پرتغال با چه تیم هایی روبه رو خواهد شد، گفت: تیم هایی که قبلاً هم اعلام کردم که فوتبالی نو را به سبک اروپای لاتین انجام می دهند تیم هایی مانند بلغارستان، رومانی، ترکیه، صربستان و حتی ایتالیا بازی کردن با چنین تیم هایی بستگی به فرصت ها دارد و این که ما با کدام تیم می توانیم به قطعیت برسیم. ما قصد داریم با چنین تیم هایی اسپانیا و پرتغال را شبیه سازی کنیم و حتی بوسنی هم مد نظرمان است. اینگونه تیم ها می توانند برای آماده سازی تیم ملی جهت رویارویی با اسپانیا و پرتغال خوب باشند اما آقایان جام جهانی برای ما مقابل مراکش آغاز خواهد شد و این بازی برای ما فینال جام جهانی است و حکم بزرگترین فینال را دارد.

مقابل اسپانیا و پرتغال رایگان بازی می کنیم

وی در خصوص این که تیم ایران در جام جهانی قبلی با ۳ سبک متفاوت روبه رو شد و در این جام با ۲ سبک از اروپا و آفریقا روبه رو خواهد شد و آیا چنین موضوعی شانس صعود را بالا می برد یا نه، گفت: دیگر همین است که می بینید اما با کمی تفاوت، درست است شاید سبک پرتغال و اسپانیا از اروپای لاتین باشد اما ما مقابل قهرمان اروپا یعنی پرتغال و قهرمان سابق جهان یعنی اسپانیا بازی می کنیم. فراموش نکنید این ۲ تیم در بدو ورود به مسکو شانس قهرمانی هستند. البته این برای ما خیلی خوب است و من از این قضیه خوشحالم. شما فقط تصور کنید اگر می خواستیم با این تیم ها فقط بازی دوستانه داشته باشیم چقدر باید منابع مالی تهیه می کردیم، حالا مقابل این تیم ها رایگان بازی می کنیم و این بسیار خوب است. من با چند بازیکن تیم ملی که هم صحبت می کردم آنها سراسر هیجان بودند و حس آنها را درک می کنم چون خود من هم در جوانی وقتی قرار بود مقابل یک تیم بزرگ قرار بگیریم چنین حسی داشتم و تمام تلاشم را می کردم به بازی بزرگ برسم.

پرتغال گربه است و ما موش!

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان افزود: این فوتبال است و این هم درست که ما با دو تیم قدرتمند جهان همگروه شده ایم اما به این نکته توجه داشته باشید که در لیگ برتر هم پرسپولیس قوی ترین تیم ایران است، اما قرار نیست این تیم همیشه قهرمان شود. پاری سن ژرمن و رئال مادرید هم که آخرین بازی اش را باخت همیشه قهرمان نمی شوند اینگونه بازی ها شبیه به بازی موش و گربه است یک تیم در نقش گربه و تیم دیگر در نقش موش. پرتغال گربه است و ما آن یکی هستیم، اما بازی خودمان را می کنیم و کاری به این مسائل نداریم چون گربه همیشه برنده نیست.

کی روش پس از انجام این صحبت ها با این صحبت خبرنگار تسنیم مواجه شد که امیدواریم تیم ایران در جام جهانی پیش رو نه موش باشد و نه گربه چون می خواهیم در این جام شیر باشیم که پاسخ سرمربی تیم ملی خنده امیدوار کننده بود.

نباید برگ برنده خود را حالا نشان بدهیم

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان درباره صحبت یکی از خبرنگاران مبنی بر این که با مردمی از اروپا و حتی برزیل در خصوص گروه ایران در جام جهانی صحبت کرده و آنها شانسی برای تیم ایران قائل نبودند اما وقتی متوجه شدند که کی روش سرمربی ایران است نظرشان تغییر کرده، گفت: من از شما تقدیر می کنم و موضوعی هم که گفتید برایم جالب بود اما بهتر است که ما بهترین برگ های خود را برای جام جهانی نگهداریم و خوب نیست اکنون برگ برنده خود را نشان بدهیم. درست است اما شما اگر بهترین مربی دنیا را هم که داشته باشید مانند بهترین سرآشپز دنیاست، اما اگر او بخواهد بهترین املت را درست کند اما تخم مرغ نداشته باشد نمی تواند چنین کاری کند.

در اردیبهشت ماه پشه ها زیاد می شوند و ما می توانیم برویم و پشه بگیریم

«ما در ماه می (اردیبهشت) کادر خوبی از نفرات فنی، پزشکی و روابط عمومی را کنارمان خواهیم داشت، اما بازیکنان با ما نخواهند بود» وی با بیان این جمله افزود: پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و احتمالا ذوب آهن در ماه می درگیر لیگ قهرمانان آسیا هستند و ما نمی توانیم بازیکنان آنها را در اردو داشته باشیم، البته ایراد ندارد چون در آن ماه پشه ها زیاد می شوند و ما می توانیم برویم و پشه بگیریم، فقط خواهشم این است که مربیان لیگ این را درک کنند که ما در ماه دی ، بهمن و اسفند شرایط خاصی داریم. برنامه ای که اشاره کردم برای بازیکنان داخلی مانند یک تیوپ غریق نجات است. یک بار دیگر درخواست می کنم همه به تیم ملی کمک کنند و بدانند چرا این برنامه برای من مهم است، چون اگر بتوانیم پیشرفت کنیم شانس مان در جام جهانی بالا خواهد رفت.

بازیکنان داخلی ما در سطح جام جهانی فقط ۶۰ تا ۶۵ دقیقه می توانند بازی کنند

کی روش درباره این که رسانه های اسپانیایی نوشته اند نباید تیم ایران را دست کم گرفت و سرمربی اسپانیا هم در گفت وگو با تسنیم به چنین موضوعی اشاره کرده است، گفت: مطمئنم آنها از همین حالا شروع به آنالیز ما کرده اند همانطور که ما به مطالعه خودمان از تیم های همگروه می پردازیم. البته پرتغال و اسپانیا را به خوبی می شناسیم و برای شناخت از مراکش هم تمام جزئیات را در نظر داریم. همه چیز را به خوبی دنبال می کنیم و باید بگویم فوتبال اینگونه است که اگر خوب آماده شوید و روز، روز شما باشد موفق خواهید بود. اما نمی توان فقط با ۶۰ دقیقه فوتبال بازی کرد، به این دلیل که باید واقع گرا باشیم بازیکنان داخلی ما در سطح جام جهانی فقط ۶۰ تا ۶۵ دقیقه می توانند بازی کنند. ایرادی هم ندارد اگر داور قبول کند که این تیم ایران است و در دقیقه ۶۰ تا ۶۵ سوت پایان بازی را بزند ما هم مشکلی نداریم و من نگرانی نخواهم داشت.

مطلب کلیدی، نحوه آماده سازی تیم ملی خواهد بود

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در پایان با نامبردن از بازیکنانی مانند طارمی، ترابی، ابراهیمی، عبدالله زاده، غفوری و پورعلی گنجی تصریح کرد: بازیکنانی که نام بردم نیاز به کار بیشتری دارند، به طور مثال جوردی آلبا در طول یک بازی ۶۰ بار از سمت چپ می رود و می آید، اگر دفاع راست ما به طور مثال وریا غفوری باشد و ۴۵ بار درست کار خود را انجام دهد در ۱۵ بار باقی مانده ما چه کاری باید انجام دهیم؟ البته خود من می توانم این کار را انجام دهم، یا باید به آقای جوادی روابط عمومی فدراسیون بگوییم که در آن ۱۵ مرتبه چنین کاری انجام دهد. یک نیمه من و یک نیمه هم آقای جوادی می دانم که فوتبال او هم خوب است و بازیکنان ما هم فوتبال خوبی دارند اما صحبت من روی آن دقایق باقی مانده است و مطلب کلیدی در این مدت نحوه آماده سازی تیم ملی خواهد بود.

   #جام جهانی #پرتغال #تیم ملی فوتبال #مسکو #فدراسیون فوتبال #لیگ قهرمانان #فوتبال ایران #لیگ قهرمانان آسیا #وریا غفوری #پایان بازی

محتوای خبر «کی روش: پرتغال گربه است ولی گربه ها همیشه برنده نیستند» را در سایت «فوتبال» ببینید