ایران آنتیک

دادستان کرمانشاه: خرید و فروش اقلام امدادی ممنوع است/ با متخلفان به جد برخورد خواهد شد

تاریخ دریافت خبر:

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه با تشریح اقدامات قضایی دستگاه قضایی این استان گفت: خوشبختانه شرایط در مناطق آسیب دیده به تدریج به سمت و سوی پایداری حرکت می کند و تیم های حمایت روانی، اجتماعی سازمان بهزیستی در منطقه مستقر و مشغول ارائه خدمت هستند.

محمدحسین صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه در گفت وگو با میزان با ابراز تاسف از وقوع زمین لرزه در این استان اظهار کرد: دل های همه ایرانیان نجیب و نوع دوست برای آسیب دیدگان از زلزله لرزید و ایران یکپارچه در غم سنگین از دست دادن شماری از هم وطنانمان عزادار شد. همراهی، همدلی، مردم در نقاط مختلف کشور ستودنی است.

وی در رابطه با شایعات وقوع مجدد زمین لرزه گفت: زلزله یک مخاطره طبیعی است که از منظر علمی قابل پیش بینی نیست و احتمال تکرار زلزله، سخنی غیرکارشناسی بوده و التهاب عمومی را افزایش می دهد؛ لذا ضروری است از بازنشر چنین موضوعاتی در فضای مجازی اجتناب شود.

این مقام قضایی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی مناسب در مواقع زمین لرزه تصریح کرد: با توجه به اعلام رئیس مرکز لرزه نگاری مبنی بر وجود ۳ پیش لرزه چهل دقیقه قبل از زلزله اصلی، اطلاع رسانی به موقع و سامان مند در این خصوص ضرورت مغفول مانده ای است که لازم است بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه ادامه داد: این واقعه تلخ تلنگری است که در احداث بناء ایمنی، استحکام و مقاوم سازی در ساخت تمامی ابنیه به ویژه در ساخت بنا های مراکز آموزشی و درمانی به عنوان یک اولویت جدی در دستور کار باشد. زیرا تخفیف از استاندارد های ضروری که موجب تلف نفوس می شود هرگز پذیرفته نیست.

صادقی بیان کرد: برداشت کمک های امدادی بیش از نیاز و ذخیره کردن آن در حالی که شماری از هم وطنان در انتظار کمک هستند، موافق اصول اخلاقی نیست.

این مقام قضایی در رابطه با خرید و فروش اقلام ضروری مردم نیز گفت: خرید و فروش اقلامی که دستگاه های امدادی و حمایتی میان مردم آسیب دیده توزیع می کنند ممنوع است و در صورت مشاهده به جد برخورد قضایی خواهد شد؛ لذا مردم این افراد را به ماموران معرفی کنند. پلیس نیز تکلیف شناسایی و برخورد با این موضوع را دارد.

وی در ادامه به تشریح برخی اقدامات دستتگاه قضایی در ارائه خدمات مناسب به مردم زلزله زده اشاره کرد و گفت: پس از این که دادستان محترم کل کشور بر ضرورت نظارت مستقیم بر امدادرسانی ها تاکید کرد لذا به دادستان شهرستان های اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی و دالاهو اعلام کردیم که بر این کار توجه ویژه داشته باشند و بر امدادرسانی و ارائه خدمات مطلوب به حادثه دیدگان نظارت مستقیم کنند.

این مقام قضایی ادامه داد: همچنین به دادستان این شهرستان ها اعلام کرده ایم در خصوص تخریب اماکن جدیدالاحداث که مجری یا ناظر پروژه دستگاه های دولتی بوده اند ضمن تهیه گزارش مصور و جامع از حجم و دامنه تخریب ها و در صورت لزوم اخذ نظریه کارشناسی چنانچه استفاده از مصالح نامرغوب، نادیده انگاشتن استاندارد های تعریف شده، عدم اجرای صحیح و مطلوب پروژه یا ضعف نظارت در جریان تکمیل بنا در ایجاد خسارت یا توسعه دامنه یا شدت تخریب تأثیرگذار بوده است در راستای حفظ حقوق عمومی گزارش امر را تا پایان ماه جاری برای استحضار دادستان کل کشور به دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان ارسال کنند.

صادقی ادامه داد: همچنین در نامه ای به ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کردیم با توجه به استقرار واحد های پزشکی قانونی در تمامی نقاط آسیب دیده از زلزله و تأمین نیروی متخصص به میزان مورد نیاز و وظایف ذاتی که حسب قانون در تشخیص علت مرگ اشخاص به سازمان پزشکی قانونی محول شده است به واحد های تابعه ابلاغ کنند از صدور جواز دفن در خصوص جانباختگان رأساً اجتناب کرده و تمامی اجساد را منحصراً به پزشکی قانونی انتقال دهند، مبرهن است عدم توجه به موارد موصوف مستوجب مسئولیت بعدی خواهد بود.

دادستان کرمانشاه تصریح کرد: همچنین به دادستان های شهرستان های تابعه اعلام شد ضروری است در صیانت از اموال آسیب دیدگان از زلزله در شهر ها و روستا های درگیر حادثه نیز اهتمام جدی معمول شود و از جابجایی اموال داخل شهر و نیز در گلوگاه جلوگیری شود.

صادقی به یکی دیگر از اقدامات قضایی دادستانی استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در راستای ایمن سازی بنا های آسیب دیده شود مقرر شد که دادیار دادسرا بر وظیفه شهرداری کرمانشاه مطابق بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری به تکلیف قانونی خود در خصوص ایمن سازی و کاستن از مخاطرات بنا های آسیب دیده از زلزله ی اخیر نظارت داشته باشد.

این مقام قضایی بیان کرد: در مواردی که مالک املاک خصوصی حضور ندارد یا از همراهی به هر جهت استنکاف می کند مطابق ضوابط قانونی به نمایندگی از دادستان و در راستای حفظ حقوق عمومی و جلوگیری از آسیب به شهروندان اقدام فوری معمول و نتیجه را با تهیه گزارش جامع و مصور از اقدامات انجام شده به اطلاع برساند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه در پایان گفت: خوشبختانه شرایط در مناطق آسیب دیده به تدریج به سمت و سوی پایداری حرکت می کند و تیم های حمایت روانی، اجتماعی سازمان بهزیستی در منطقه مستقر و مشغول ارائه خدمت هستند.