خرید سکه کلکسیونی

کسانی که خودرو را پیش خرید می‌کنند در اکثر موارد متضرر می‌شوند/ معضل اصلی ما جمعه بازار است/ احتکار خودرو واقعیت ندارد

تاریخ دریافت خبر:
کسانی که خودرو را پیش خرید می‌کنند در اکثر موارد متضرر می‌شوند/ معضل اصلی ما جمعه بازار است/ احتکار خودرو واقعیت ندارد

خودرو یک قیمت مصوبه دارد ولی متاسفانه در کشور ما علاوه بر قیمت مصوبه، قیمت بازار هم از دیگر عوامل تعیین کننده نرخ خودرو است/برای صدور کارت بازرگانی باید سختگیری شود

موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو، در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص وضعیت خودرو گفت: امسال بازار معاملات خودرو خیلی ضعیف است. همکاران بنده در بخش واردات زیاد فعال نبودند و کسانی که واردات انجام می دادند به صورت متفرقه عمل می کردند که مشکلاتی برای مردم و مصرف کنندگان به وجود آوردند.

موتمنی اظهار داشت: در پی توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی اکثر خودرو ها 20 الی 35 درصد افزایش قیمت داشت که مشکلاتی را برای خریداران به وجود آورده و قیمت خودروهای وارداتی آن قدر بالارفته که رغبت خرید از بین رفته است . این در حالی است که در دو سال گذشته ما در بازار خودرو های وارداتی تعادل قیمت داشتیم.

وی ضمن بیان این مسئله که بسته شدن یک شبه ثبت سفارش باعث شده برخی از وارد کنندگان، خودروهایشان را با سود صد در صد به فروش برسانند، افزود: در خصوص مشکلات پیش فروش خودرو مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند خودرو را از واحد صنفی خریداری کنند و نماینده رسمی شرکت هایی باشند که مجوز فروش از سازمان صنعت، معدن و تجارت گرفته باشند و داشتن پروانه کسب به منزله پیش فروش خودرو نیست.

وی افزود: به علت بالا رفتن قیمت خودرو، فعالان صنف دست نگه داشته اند. از سال 92 دولت یازدهم کار بزرگی که انجام داد این بود که در بخش خودرو بازار را طوری نگه داشت که خودرو از کالای سرمایه ای خارج شد.

وی گفت: هر کسی با توجه به نیاز و بودجه اش خودرویی تهیه می کند. طی چهار ماه گذشته اختلاف قیمت بالا رفته و همکاران بنده مثل سابق سرمایه گذاری نمی کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: موسسات غیرمجاز که فعالیت شان بیشتر شد با 31 درصد سود باعث شدند تا کسی خودرو خریداری نکند. بانک های غیرمجاز کاری کردند که اقتصاد کشور تعطیل شود. بزرگترین ضربه را از بانک های غیرمجاز دیدیم.

وی تشریح کرد: همکاران بنده احتکار نکردند. من به عنوان رئیس اتحادیه باید از حقوق اعضای اتحادیه دفاع کنم. ما باید قبول کنیم که خودرو یک کالای اساسی است و هر شهروندی طبق بودجه خود خودرویی تهیه می کند. زمانی که سایت ثبت سفارش خودرو بسته شد شرکت هایی که سرمایه کافی ندارند وارد عمل شدند و با پیش فروش خودروها به صورت واسطه ماشین خریداری می کنند و با سود چند درصدی به مشتریان می فروشند.

وی تاکید کرد: پیش فروش یعنی تقلب، یعنی دروغ که با هدف سود بیشتر با تامین منابع شرکت وارد کننده است، کسانی که خودرو را به صورت پیش فروش خریداری می کنند همیشه متضرر می شوند چون موعد یک ماهه به چند ماه طول می کشد.

موتمنی گفت: بسته شدن سامانه خودرو باعث رانت شد در حالی که اگر در بازار رقابتی وجود نداشته باشد مصرف کننده متضرر می شود.

وی افزود: طی 2 سال گذشته شرکت های وارد کننده با هم در حال رقابت و مقابل هم بودند. شرکت های خودروساز به جای اینکه به فکر تولید باشند به صورت تکی خودرو را می فروشند.

وی خاطرنشان کرد: خودرو یک قیمت مصوبه دارد ولی متاسفانه در کشور ما علاوه بر قیمت مصوبه، قیمت بازار هم از دیگر عوامل تعیین کننده نرخ خودرو است. اگر خودرو سازان به اندازه کافی خودرو به بازار عرضه کنند با توجه به شرایط فعلی بازار ما دو نرخی قیمت خودرو در بازار نخواهیم داشت

موتمنی در ادامه گفت: از سال 72 تولید پراید آغاز شد ولی متاسفانه تغییری در کیفیت تولید آن نداشتیم در حالی که کارخانه بنز در هر دقیقه یک قطعه را عوض می شود ولی طی این 30 سال یک قطعه نتوانستند تولید کنند که اکثرا قطعات را از چین وارد می کردند.

وی افزود: مشکل سوءمدیریت اصلی ترین مشکل خودروسازی ماست. مشکل ما رانت است و قانون پیش فروش باید اصلاح شود.

مؤتمنی تاکید کرد: برای صدور کارت بازرگانی باید سختگیری شود. ارائه بی رویه صدور کارت بازرگانی به افراد غیرواجد شرایط و غیرمتخصص از مشکلات عدیده این صنف است. در دنیا به دلیل وجود رقابت سود اقساط را شرکت متولی متقبل می شود به طوری که شرایط فروش به صورت تمام قسط و بدون سود به فروش می رسد.

وی ضمن اشاره به اینکه اتحادیه وظیفه اطلاع رسانی را دارد و تاجر باید صداقت داشته باشد، افزود: اعضای اتحادیه بیش از هزار نفر می باشد. معضل اصلی ما جمعه بازار است. در دنیا معاملات خودرو طبق قوانین مشخصی صورت می گیرد ولی در ایران معاملات سنتی بوده و طبق مصوبه سال 1310 می باشد که پیرو سنتی بودن این مصوبات در سال 1385 طرحی مبنی بر مکانیزه کردن معاملات صورت گرفت که در سال 1387 تصویب شد.

وی گفت: همه اعضای اتحادیه منتظر راه اندازی سامانه خودرو هستیم. این سامانه امکاناتی در اختیار مشتریان قرار می دهد. از جمله اطلاع از سرقتی بودن خودرو و یا هر مشکل دیگر و تا زمانی که این سامانه راه اندازی نشود با مشکلات زیادی روبه رو خواهیم بود.

موتمنی ضمن بیان این مسئله که شغل من مظلوم واقع شده است، افزود: حرف هایی که پشت سر صنف نمایشگاه داران زده می شود دور از واقعیت است. مطبوعات نیز باید آگهی دفاتری که مجوز رسمی دارند را چاپ کنند و اتحادیه پیگیر این موارد نیز می باشد. مجوز اتحادیه قبلا فقط برای مالک صادر می شد ولی از سال 91 به بعد کسانی که اجاره دار هستند نیز می توانند مجوز نمایشگاه را بگیرند.

وی در پایان گفت: کسانی که در عبدل آباد معامله می کند هیچ ارتباطی با اتحادیه نمایشگاه داران ندارند و به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند. کسانی باید اجازه واردات خودرو داشته باشند که از توانایی مالی بالایی برخوردار و با سرمایه خود خودرو وارد کرده و بعد اقدام به فروش خودرو کنند.


گزارش:

منبع خبر (ایلنا) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «کسانی که خودرو را پیش خرید می‌کنند در اکثر موارد متضرر می‌شوند/ معضل اصلی ما جمعه بازار است/ احتکار خودرو واقعیت ندارد» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.