خرید سکه کلکسیونی

تاریخ دریافت خبر:
۴۷۴ کشته و ۹۳۸۸ مصدوم تاکنونزمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۷.۳ ریشتر کرمانشاه و کمی بعد پس‌لرزه ۴.۶ریشتری حوالی مرز ایران و عراق را لرزاند؛ این زمین‌لرزه در بسیاری از استان‌های غربی کشور احساس شده و آسیب‌هایی به مناطق غربی‌ وارد کرده است.
به گزارش پایگاه خبری ایرانی اسلامی، زلزله ۷.۳ ریشتری یک شنبه شب استان کرمانشاه در همدان، اراک، زنجان، اهواز، ایلام، سنندج، تبریز، ارومیه، اردبیل و چند شهر دیگر مرکز و غرب کشور احساس شد.

برخی خبرها همچنین از وقوع زلزله در استان های مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، بوشهر و خوزستان حکایت دارد.

در پی وقوع زمین لرزه بسیار شدید در قصرشیرین برق این شهرستان مرزی قطع شد و مردم در خیابان ها سرگردان هستند.

اخبار لحظه به لحظه از زمین لرزه شدید غرب کشور را در ادامه می خوانید:

زلزله کرمانشاه تاکنون ۴۷۴ فوتی و ۹۳۸۸ مصدوم به دنبال داشت

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: زلزله یکشنبه شب استان کرمانشاه تاکنون ۴۷۴ فوتی و ۹۳۸۸ مصدوم به دنبال داشته است.

مجتبی نیک کردار در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: تاکنون ۱۰۱۱ مصدوم در بیمارستان های استان کرمانشاه بستری شده اند و ۴۷۴ فوتی و ۹۳۸۸ مصدوم به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه ۳۴۰ نفر مصدوم به تهران، همدان والبرز اعزام شده اند عنوان کرد: تاکنون ۳۹ نفر از این بیمارستان ها ترخیص شده اند و تاکنون ۱۴۵۰ عمل جراحی نیز انجام شده است.

خواسته زلزله زدگان چیست؟

زلزله مهیب یکشنبه شب نتوانست سینه ستبر و چهر زیبای ایران اسلامی را به زانو درآورد تا استان کرمانشاه از یک آزمون الهی دیگر همچون سال های دفاع مقدس سربلند بیرون آید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، استان کرمانشاه همچون سالهای دفاع مقدس این روزها باید در برابر هجومی دیگر ایستادگی کند و روزهای سخت پس از زلزله مهیب یکشبنه شب را با سربلندی بگذراند.

قصرشیرینم، سرپل ذهابم ای خاطرات کودکیم زمین به چه بهانه ای دلتان را شکست که اکنون غرق در ماتم و حیرت زده از بازی روزگار شب و روز را به هم گره می زنید که شاید ورق برگردد.

خبر این فاجعه لرزه بر جانم انداخت، مرا ببخش شهر شیرینم این شبها هزار بار برایت خواهم مرد اما چگونه و چه آرزویی را می توانم برایت داشته باشم که فردایت بهتر از امروزت و تسکینی بر دل ناآرامم باشد.

ملت ایران به ویژه استان کرمانشاه این روزها سکوتی غیرقابل تحمل را تجربه می کنند و اصناف و مغازه ها که اکنون داغدار خواهران و برادران همشهری خود هستند دیگر توان و رمقی برای فعالیت روزمره خود ندارند و گویی کمر آنها بعد از این داغ دیگر راست نمی شود.

مردم کرمانشاه چگونه به راحتی شب را به روز برسانند در حالی که خواهران و برادران زلزله زده و حتی نوزاد چند ماهه این شب ها را در سرمای شدید و به امید روشن کردن آتش در کنار خیابان ها و پارک ها و در اوج گرسنگی و تشنگی سپری می کنند.

گویی درد و رنج با مردمان غیور استان کرمانشاه عجین شده است و فریاد مظلومیت آن ها هرچند وقت یکبار باید گوش جهانیان را کر کند اما این درد و رنج اکنون به درد ملی تبدیل شده است و در واقع باید به ملت ایران تسلیت گفت.

خداوند آزمایش دیگری را بر سر راه این مرزنشینان قرار داده است.

مردم استان کرمانشاه عزادار هستند و بیرق های اربعین جمع نشده جای خود را به عزای برادران و خواهران همشهری داده است و گویی تنها دغدغه مردم کرمانشاهی کمک رساندن به زلزله زدگان شده است.

تصور اینکه کودکانی این شب ها را بدون پدر و مادر و والدینی بدون کودکان خود می گذرانند و جشن تولد کودکی جای خود را به عزا می دهد نه تنها اجازه خواب را به چشمان نمی دهد بلکه گویی چشمان هر انسانی جسارت گریه های پی درپی را پیدا می کند.

در میان جمعیت زلزله زدگان مرد مسنی که معلوم است همچون دیگر غیور مردان کُرد تمام زندگی خود را با عزت نفس گذرانده است به ناخودآگاه داد و فریاد خود را با گریه و بغض همراه کرده و با زبان کردی فریاد می زند که والله ما بی غیرت نیستیم، والله این آزمایش الهی است، دو فرزندم زیر آوار مانده اند.

او با داد و فریاد به مسئولان التماس می کند و با گریه مدام تکرار می کند که آب، آب، آب و در آن لحظه تنها به این فکر است که دیگر اعضای خانواده خود را از تشنگی نجات دهد. با خود فکر می کنم که بعد از گذشت سه روز از این فاجعه آیا جرعه ای آب توقع زیادی است که درخواست آن باید با گریه و التماس همراه باشد.

سرپل ذهاب، قصرشیرین، ازگله و دیگر مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اکنون شب های سردی را پشت سر می گذرانند اما بسیاری از آن ها در غم از دست دادن اعضای خانواده و خانه و زندگی خود بدون هیچ چادری شب را با کنار هم نشستن و روشن کردن آتش به امید اتفاقات جدیدی در روز بعد می گذرانند.

زن دیگری نیز با گرفتن نوزاد خود در بغل با گریه فریاد می زند که ما عزای عمومی نمی خواهیم، فرزندم از گرسنگی یا سرما می میرد، من فقط چادری برای زندگی و شیرخشک برای فرزندم می خواهم. فرزندم سرما خورده است و کاری از دست من برنمی آید.

در این میان وضعیت بیمارستان های استان شلوغتر است و شاید هرکسی توان گام نهادن در آن ها را ندارد چرا که افراد بسیاری در عین از دست اعضای خانواده خود نیز بر تخت بیمارستان دراز کشیده و باید همانجا برای اعضای خانواده خود سوگواری کنند.

در میان جمعیت آشفته بیمارستان طالقانی دختربچه ای زخمی به چشم می خورد که گویا اعضای خانواده خود را گم کرده و تنها راه چاره خود را گریه کردن می یابد و وضعیت او دل هر مسلمانی را به لرزه می اندازد. به ناگاه به یاد بمباران پناهگاه پارک شیرین کرمانشاه در جنگ تحمیلی افتادم که در آن حادثه نیز دختربچه ای خانواده خود را گم کرده بود و افراد دیگر در پناهگاه او را «گُم بی» صدا می زدند.

کرمانشاهم این روزها صدای مکرر بالگرد و هواپیما همچون هشت سال دفاع مقدس برای تو تازگی ندارد و نخستین موضوعی که مردم در زمان وقوع زلزله به یاد آوردند بمباران های یکی پس از دیگری هشت سال دفاع مقدس بود و همین موضوع قوت قلبی است که فردایی دیگر و بهتر در انتظار است.

کرمانشاهم هرچند دیدن این اوضاع برای هر کرمانشاهی پر از درد و رنج است و باورش برایم سخت است که روزی از راه برسد که ملت ایران در سوگ کرمانشاه بنشینند اما ابراز همدردی مردم از نقاط مختلف کشور و کمک های آن ها تسکینی بر دل ناآرام مردم کرمانشاه است و باور دارند که تنها نیستند.

آمادگی گروه های جهادی سپاه عشایری کرمانشاه برای کمک رسانی به زلزله زدگان

فرمانده ناحیه عشایری استان کرمانشاه گفت: ناحیه عشایری آمادگی کامل دارد که از ظرفیت تمام گروه های جهادی برای کمک رسانی به مناطق زلزله زده استان استفاده کند.

کامران هزار خانی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه ضمن ابراز همدردی و طلب صبر وب ردباری برای بازماندگان این حادثه غم انگیز اظهار داشت: با توجه به زلزله چند شب گذشته در استان کرمانشاه، سپاه ناحیه عشایری آمادگی کامل دارد که از ظرفیت تمامی گروه های جهادی برای کمک رسانی به مناطق زلزله زده استان استفاده کند.

فرمانده سپاه ناحیه عشایری استان کرمانشاه گفت: بنابر گزارشات رسیده یک نفر از روستای چقانرگس بخش ماهیدشت در زلزله چند شب گذشته جان خود را از دست داده است.

وی عنوان کرد: روستاهای بخش سرفیروز آباد و کوزران به تعدادی از منازل روستایی خساراتی وارد شده است.

تولد ۲ نوزاد در بیمارستان صحرایی هلال احمر سرپل ذهاب

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان کرمانشاه گفت: در بیمارستان برپا شده توسط تیم درمان جمعیت هلال احمر دو نوزاد متولد شدند.

فرزین معتمدی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به برپایی بیمارستان صحرایی هلال احمر در شهرستان سرپل ذهاب، اظهار داشت: در بیمارستان برپا شده توسط تیم درمان جمعیت هلال احمر دو نوزاد متولد شدند.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان کرمانشاه از پذیرش بیش از هشت هزار نفر زلزله زده در بیمارستان صحرایی جمعیت هلال احمر سرپل ذهاب خبر داد و گفت: امدادرسانی به حادثه دیدگان توسط گروه های امداد و نجات در لحظات ابتدایی حادثه صورت گرفت.

معتمدی بیان کرد: با توجه به اینکه زیرساختهای بیمارستان شهرستان سرپل‎ذهاب به طور کامل در جریان زلزله از بین رفته بود ۶ ساعت پس از اعلام زلزله، بیمارستان جمعیت هلال‎احمر با تیم RDH به‎عنوان اولین مرکز درمانی برپا شد و ارائه خدمات درمانی به حادثه دیدگان را آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه ۳۵ پزشک و ۴۶ پرستار در این بیمارستان فعالیت دارند، اظهار کرد: در ۷۲ ساعت گذشته بیش از هشت هزار نفر در این بیمارستان پذیرش شده که از این تعداد بر روی بیش از چهار هزار نفر از مصدومین خدمات سرپایی صورت گرفت و دو هزار نفر از مصدومان نیز از طریق بالگرد و آمبولانس به بیمارستانهای استان کرمانشاه انتقال یافتند.

نیروهای یگان ویژه در شهر سرپل ذهاب مستقر شدند

نیروهای یگان ویژه استان کرمانشاه به منظور برقراری نظم و امنیت در شهرستان سرپل ذهاب حاضر شده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سرپل ذهاب، نیروهای یگان ویژه استان کرمانشاه به منظور برقراری امنیت در شهرستان سرپل ذهاب حاضر شده اند و منطقه دارای امنیت مناسبی است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه سردار منوچهر امان اللهی در این باره اظهار داشت: نیروهای انتظامی استان در جاده ها و شهرها حاضر شده اند و همه جوانب تحت کنترل است.

وی عنوان کرد: همه اذعان داریم این حادثه ناگوار اتفاق افتاده است اما مردم باید به روال عادی زندگی خود بازگردند.

زلزله ای به بزرگی ۴.۱ ریشتر تازه آباد کرمانشاه را لرزاند

مسئول لرزه نگاری استان کرمانشاه گفت: زلزله ای به بزرگی ۴.۱ ریشتر دقایقی قبل تازه آباد کرمانشاه را لرزاند.

فرهاد فروزی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: این زلزله در حوالی تازه آباد ساعت ۱۲:۲۹:۳۷ و در عمق هشت کیلومتری رخ داد.

وی عنوان کرد: این زلزله در طول جغرافیایی ۴۶.۰۵، عرض جغرافیایی ۳۴.۶۴ و در ۱۴ کیلومتری تازه آباد، ۲۶ کیلومتری سرپل ذهاب و ۲۸ کیلومتری ازگله رخ داده است.

فروزی گفت: این زلزله در ۱۰۱ کیلومتری کرمانشاه و ۱۱۴ کیلومتری سنندج گزارش شده است.

افزایش تعداد مصدومان به ۹۳۹۷ نفر

پیرحسین کولیوند سرپرست سازمان اورژانس کشور، آخرین آمار تعداد مصدومان زلزله غرب کشور را ۹۳۹۷ نفر اعلام کرد.

کمک رسانی نیروهای سپاه و بسیج به مصدومین زلزله در اسلام آبادغرب

مسئول قرارگاه جواد الائمه سپاه شهرستان اسلام آباد غرب گفت: نیروهای سپاه و بسیج خدمت رسانی خود را به مصدومین زلزله در اسلام آباد غرب از همانن ساعات اولیه وقوع زلزله آغاز کردند.

قدرت محمودی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: از همان ساعات اولیه وقوع زلزله در یکشنبه شب ۲۱ آبان ۹۶ در شهرستان اسلام آبادغرب نیروهای سپاه و بسیج اقدام به امر کمک رسانی به مصدومین زلزله زده کردند.

مسئول قرارگاه جواد الائمه سپاه شهرستان اسلام آباد غرب گفت: تاکنون بیش از ۶۰ نفر از مصدومین زلزله زده توسط نیروها و خودروهای سپاه اسلام آباد غرب به بیمارستانهای کرمانشاه منتقل شدند.

تردد خودروهای سنگین به سمت قصرشیرین و سرپل ذهاب ممنوع است/جاده گیلانغرب مسیر جایگزین

فرمانده پلیس راهور کشور گفت: تردد کامیون و خودروهای سنگین به سمت شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب ممنوع است.