کتاب سکه های ماشینی قاجار

تاریخ دریافت خبر:
یک شرکت لبنیاتی طی چند ماه گذشته به گونه ای سوال برانگیز محصولات لبنی خود را با قیمتی بسیار نازل و غیر معقول عرضه کرده است.

جمعی از سهامداران خرد شرکت لبنیات کالبر در نامه ای به معاونت محترم غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک نوشتند شرکت لبنیات کالبر بر اساس صورتهای مالی منتشر شده روی سامانه کدال سازمان بورس و اوراق بهادار طی چند ماه گذشته به گونه ای سوال برانگیز محصولات لبنی خود را با قیمتی بسیار نازل و غیر معقول عرضه نموده است که این روند کماکان ادامه دارد.

متن نامه فوق به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر دلاور

معاونت محترم غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک

موضوع: شرکت لبنیات کالبر

با سلام

احتراماً به استحضار میرساند شرکت لبنیات کالبر بر اساس صورتهای مالی منتشر شده روی سامانه کدال سازمان بورس و اوراق بهادار (کپی به پیوست) طی چند ماه گذشته به گونه ای سوال برانگیز محصولات لبنی خود را با قیمتی بسیار نازل و غیر معقول عرضه نموده است که این روند کماکان ادامه دارد.

به عنوان مثال هر کیلوگرم پنیر سفید در خرداد ماه به نرخ 6000 تومان و در مهرماه حدود 7300 تومان به فروش رفته در حالیکه مطابق محاسبات زیر که مفروضات آن از صورتهای مالی حسابرسی شده همان شرکت استخراج گردیده قیمت تمام شده آن (درصورت صحت عملکرد و استفاده از مواد اولیه سالم و استاندارد) بالای 8100 تومان بوده است.

شرح

مقدار (کیلو گرم)

نرخ (ریال)

قیمت کل (ریال)

هزینه شیر مورد نیاز برای تولید هر کیلو گرم پنیر سفید

5

13,000

65,000

هزینه سایر مواد اولیه و بسته بندی (با فرض اینکه 5% هزینه شیر مصرفی هزینه بشود در صورتی که در عمل بیشتر است)

3.250

جمع هزینه مواد مستقیم مصرفی

68.250

سهم هزینه مواد مستقیم مصرفی در قیمت تمام شده (طبق صورتهای مالی حسابرسی شده)

84%

قیمت تمام شده هر کیلو گرم پنیر بر اساس مفروضات فوق

81,250

توضیح اینکه نرخ فروش این محصول در مهرماه به همان ترتیب و بلکه پایین تر بوده و بر اساس گزارشات مالی رسمی منتشر شده طی 6 ماهه اول سال 96 نه تنها زیانی متوجه شرکت نشده بلکه سود ناخالص عملیاتی هم شناسائی نموده است, که این امر ابهامات و سوالات اساسی در خصوص کیفیت مواد اولیه و یا وزن واقعی محصولات فروخته شده بوجود می آورد.

به منظور پیشگیری از به مخاطره افتادن سلامت مردم و حفظ حقوق مصرف کنندگان از جنابعالی خواهشمندیم دستور فرمائید ضمن بازرسی از شرکت مذکور سوابق موضوع را بررسی و با تخلفات احتمالی برخورد فرمایند.

پیشاپیش از توجه و مساعدت جنابعالی کمال تشکر را دارم.

از طرف تعدادی از سهامداران خرد

پیوست نامه بخشی از صورتهای مالی شرکت لبنیات کالبر منتشر شده روی سامانه کدال (www.codal.ir) تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به شرح ذیل است.