ایران آنتیک

قدیریان «کارنامه» را در اربعین حسینی خلق کرد

تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، سومین کنگره بین المللی لقاء الحسین(ع) با هدف مقصدشناسی جریان اربعین در سالن اجتماعات جامعه الاسلامیه نجف برگزار شد. این کنگره از سوی مؤسسه راهبردی اصحاب الحسین(ع) و با همکاری مسجد کوفه و جامعه الاسلامیه نجف به مدت دو روز در این دانشگاه برگزار شد.

یکی از برنامه های این کنگره افتتاح اولین گالری مقاومت شامل آثار هنرمندانی از کشورهای اسلامی و برپایی کارگاه هنری با مفاهیم عاشورایی و اربعینی بود.

عبدالحمید قدیریان در خصوص نتایج برگزاری این ورک شاپ به سایت مرکز تجسمی حوزه هنری گفت: این کارگاه آموزشی در مجاورت مسجد کوفه با حضور هنرمندان و نقاشان برگزار شد. هر نقاش با توجه به پشتوانه ذهنی خود، اثری خلق کرد و در نهایت این آثار در همانجا به نمایش گذاشته شد و باقی ماند.

او با اشاره به اثری که در این ورک شاپ خلق کرده است، گفت: تابلوی نقاشی در ابعاد 100 در 120 با تکنیک رنگ روغن کشیدم و نام آن را «کارنامه» گذاشتم. این نام گذاری از آن جهت است که این اثر تصور ذهنی من از شهدای کربلا (به جز خانواده بنی هاشم) بعد از روز عاشوراست که با بدن های بی سر به عنوان سرباز اهل بیت، نزد حضرت زهرا(س) رفته اند و در انتظار تایید ایشان هستند. به عبارت دیگر می توان گفت قصد من از کشیدن این تابلو نقاشی آن بود که نشان دهم شهدای کربلا درصدد کسب رضایت حضرت زهرا (س) بوده ­اند.

این هنرمند ادامه داد: در مراسم اختتامیه کنگره بین المللی لقاء الحسین(ع) که در دانشگاه نجف برگزار شد، از آثاری که در این کارگاه آموزشی خلق شده بود، رونمایی شد و هریک از هنرمندان، به فراخور اثری که خلق کرده بودند، برای حاضران توضیحاتی ارائه دادند. من نیز این کار را انجام دادم و نزد علمایی از عراق، سوریه، ایران، لبنان و... به بیان توضیحاتی در خصوص نقاشی که کشیده بودم پرداختم که مورد توجه حاضران قرار گرفت.

او با اشاره به بحث هایی که در این جلسه مطرح شد، گفت: علمای حاضر در این جلسه معتقد بودند بسیار نیکو خواهد بود اگر هم نشینی بیشتری با هنرمندان داشته باشند. چراکه در این برهه از زمان، برای اهل علم این مهم مطرح است که با نگرش هنرمندان و روش تفکر و ساختار فکری آن ها آشنا شوند و دوست دارند در هم نشینی های بیشتر و در فرصت های دیگر، شاهد حضور هنرمندان و اهل علم در یک مجلس باشند.

به اعتقاد قدیریان، برگزاری چنین هم نشینی هایی می تواند ابعاد راه پیمایی اربعین و شگفتی هایی که طی سال های اخیر پیرامون خود شاهد بودیم را بهتر مورد بررسی قرار دهد و اهل فکر و هنر بتوانند با تعامل با یکدیگر با تفکر علمی، دینی و هنری بیشتر آشنا شوند.

او درخصوص ارزیابی آثاری که در این کارگاه آموزشی خلق شدند، گفت: از آنجایی که آثاری که در ورک شاپ خلق می شوند در محدوده زمان افاق می افتد و هنرمند سعی می­ کند بیشتر یک مفهوم را بیان کند، از این رو نمی توان ارزیابی خاصی از آثار خلق شده در این کارگاه آموزشی داشت؛ چراکه زمان مناسب و کافی برای پرداخت بر آن وجود ندارد. از این رو، بیشتر هنرمندان حاضر تلاش داشتند با تأثیر گرفتن از فضای اربعینی مفهوم مورد نظر خود را به تصویر بکشند.

این هنرمند خاطرنشان کرد: این آثار، در بر گیرنده حال و هوایی بود که در فضای اربعین شاهد بودیم. هنرمندان سعی داشتند خود را به فضای موجود نزدیک کنند. از نکات مثبت این ورک شاپ این بود که با همیاری دانشگاه نجف برگزار شد و باعث شد رابطه بین دانشگاه ها جدی­ تر شود و بستری فراهم آید تا فعالیت های علمی بین دانشگاه های نجف و ایران گسترش یابد.

پایان پیام/31
ضمیمه :