خرید سکه کلکسیونی

پیام ظریف به کنفرانس «ایران و روسیه؛ پنج قرن همکاری»

تاریخ دریافت خبر:
پیام ظریف به کنفرانس «ایران و روسیه؛ پنج قرن همکاری» وزیر خارجه کشورمان گسترش روابط ایران و روسیه را نه تنها به نفع دو کشور بلکه عامل مهمی در راستای امنیت، ثبات و توسعه آسیای مرکزی و خاورمیانه خواند. به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی که در مراسم افتتاحیه کنفرانس علمی بین المللی «ایران و روسیه؛ پنج قرن همکاری» که در آرشیو دولتی سیاسی اجتماعی برگزار شد، برگزاری این همایش را اقدامی مهم و ارزشمند در روابط دو کشور برشمرد و یادآور شد: و جمهوری فدراسیون روسیه دو کشور ریشه دار با پیشینه و تاریخی کهن هستند که جلوه های تمدنی و فرهنگی آنها، همچنین آوازه جهانی شخصیت های بزرگی مانند حافظ، سعدی، فردوسی، تولستوی، چخوف، پوشکین و ده ها شخصیت دیگر مایه مباهات و فخر جهان شده اند. کمتر کشورهایی را در می توان سراغ گرفت که مانند مناسبات آنها به پنج قرن بازگردد.

وزیر ایران تاکید کرد: این رابطه فراز و فرودهای خود را داشته و با خاطرات تلخ و شیرینی همراه است، اما در ورای این خاطرات درس بزرگ این روابط کهن و پرلایه آن است که و روسیه به عنوان دو همسایه باید روابط گسترده ای داشته باشند و روابط دو کشور باید در چند وجهی کردن و گسترش افقی و عمودی به پیش برود.

ظریف خاطرنشان کرد که گسترش این رابطه نه فقط به نفع دو کشور بوده، بلکه عامل مهمی در امنیت، ثبات و توسعه مناطقی چون آسیای مرکزی و است.

وزیر امور خارجه ایران با ابراز امیدواری نسبت به اینکه روابط دوستانه ایران و روسیه که در سه دهه گذشته در حال گسترش بوده و در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است، در سایه اراده مسئولان دو کشور و تجربه پنج قرن مناسبات تاریخی در تمامی عرصه ها و گسترش یابد، عنوان کرد: بدون تردید برگزاری موفق این همایش تصویر خوبی از روابط دو کشور به جای خواهد نهاد که می تواند زمینه گسترش پیوندهای مردمی و فرهنگی بین دو کشور را فراهم و به تحکیم روابط دوجانبه هم کمک کند.

ظریف در این پیام تصریح کرد:اطمینان دارم تبادل نظر و صاحبنظران دو کشور در این نشست فرصت تازه ای را برای رونق بخشیدن به دیپلماسی فرهنگی ایجاد و به تحکیم و تقویت مناسبات فیمابین کمک خواهد کرد، به باور من مراودات مستمر فرهنگی که مزین به حضور نخبگان و اندیشمندان دو کشور باشد علاوه بر اینکه می تواند به شکوفایی هرچه بیشتر اندیشه ها و آگاهی بخشی به امروز دو کشور منجر شود، می تواند به گسترش روابط در حوزه های سیاسی و تجاری کمک کند.

براساس این گزارش، سرگئی لاوروف روسیه نیز در پیام خود به این کنفرانس علمی که به مناسبت پنج قرن همکاری ایران و روسیه برگزار شده است، با اشاره به اینکه امروز روابط ایران و روسیه که تحکیم یافته، در تمامی عرصه ها توسعه می یابد، عنوان کرد: گفت وگوی مشترک، برای تعاملات چند وجهی نقش خود را ایفا می کند.

وی با مروری بر همکاری های دو کشور در سطوح مختلف از جمله همکاری های نظامی، علمی، انسان دوستانه، جهانگردی و... تاکید کرد: تلاش می کنیم در پاسخ به چالش هایی نظیر و حل و فصل سوریه همکاری ها را گسترش دهیم و آن را وارد مشارکت راهبردی کنیم و نتیجه این کنفرانس نیز به صورت همه جانبه به تقویت روابط دو کشور کمک خواهد کرد.

کنفرانس علمی بین المللی «ایران و روسیه، پنج قرن همکاری» از سوی انستیتو شرق شناسی روسیه و با حمایت سفارت ایران در در محل آرشیو دولتی سیاسی اجتماعی روسیه برگزار شد.