کتاب سکه های ماشینی قاجار

تاریخ دریافت خبر:
ارتش زیمباوه رئیس‌جمهور این کشور را برکنار کرد ارتش زیمباوه طی آنچه که انتقال نرم قدرت ادعا کرده، رئیس‌جمهور این کشور را برکنار کرد. به گزارش افکارنیوز،

«زانو پی اف» حزب حاکم به کمک نظامیان ارتش، «رابرت موگابه» رئیس جمهور این کشور را از قدرت برکنار کرد.

«ام ناگن گاوا» موگابه در این حزب، با ادعای اینکه هیچ کودتای نظامی صورت نگرفته، تاکید کرد یک انتقال نرم قدرت و بدون خون ریزی در حال انجام است.

منابع محلی می گویند و خانواده اش در بازداشت خانگی هستند.

به نوشته وبگاه روزنامه «گاردین» فرمانده ارتش زیمباوه طی نطق تلویزیونی گفت: «ما فقط اطرافیان مفسد او که با جرم هایشان باعث آسیب در کشور شده اند را هدف قرار داده ایم تا آن ها را به دست عدالت بسپاریم.»

وی ادامه داد: «رئیس جمهور موگابه و خانواده اش در هستند... به محض پایان ماموریت و نیل به اهداف، انتظار داریم تا اوضاع به حالت عادی بازگردد.»

شب گذشته نظامیان ارتش به سمت شهر «هراره» حرکت کرده و ساختمان شبکه دولتی ZBS زیمباوه را به اشغال خود درآورد ه است. همزمان با حضور ارتش در هراره، صدای ۳ انفجار در این شهر شنیده شد.

این اقدام ساعاتی پس از آن صورت می گیرد که فرمانده ارتش زیمبابوه هشدار داد که اگر روند برکناری ها در حزب حاکم این کشور ادامه یابد، ممکن است نظامیان مداخله کنند.

منانگاوا هفته گذشته پس از اختلاف نظر با «گریس» همسر موگابه مورد توبیخ قرار گرفته و برکنار شد. گریس اصلی ترین گزینه جانشینی موگابه است، اما نظامیان که روابط نزدیکی با معاون برکنارشده دارند، از منانگاگوا حمایت می کنند.

موگابه ۹۳ ساله از سال ۱۹۸۷ به مدت ۳۰ سال به بر زیمباوه حکومت کرده است.